ABB Ability EDCS – pełna wiedza o energii - ROZDZIELNICE NN - ROZDZIELNICE NISKONAPIĘCIOWE - EMAX 2 - ABB ABILITY - EDCS
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika ABB Ability EDCS – pełna wiedza o energii
drukuj stronę
poleć znajomemu

ABB Ability EDCS – pełna wiedza o energii

fot. ABB

Rozdzielnice niskiego napięcia firmy ABB zyskały nową, niezwykle przydatną w codziennej eksploatacji funkcjonalność. Dzięki innowacyjnemu systemowi EDCS użytkownik może monitorować w czasie rzeczywistym pobór mocy, a także jakość dostarczanej energii. ABB Ability EDCS to kolejna propozycja, która pozwala tradycyjnym urządzeniom energetycznym korzystać z ogromnych możliwości, jakie dają cyfrowe rozwiązania komunikacyjne.

ABB Ability Electrical Distribution Control System pozwala na pozyskiwanie, gromadzenie, przetwarzanie oraz archiwizowanie danych o poborze energii, jej rozpływie, wielkość mocy czynnej i biernej, a także współczynniku mocy. Wszystkie te parametry mają niebagatelny wpływ na jakość energii i jej zużycie, a w konsekwencji na koszty energii elektrycznej.

– Wszystkie parametry w prosty i szybki sposób mogą trafić na ekran komputera, wyświetlacz telefonu lub tabletu podłączonego do internetu, co oznacza, że dane mogą być odbierane w dowolnym miejscu na świecie – tłumaczy Dariusz Antosiuk, ekspert od systemu EDCS z firmy ABB. – A co ważne, do uruchomienia systemu w nowoczesnej rozdzielnicy nie potrzeba żadnych dodatkowych urządzeń zewnętrznych.

Źródło danych i centrala

Klucz stanowią dwa elementy – specjalne moduły Ekip Touch lub Ekip Hi-Touch, w jakie wyposażone są powietrzne wyłączniki nowej generacji Emax 2 oraz platforma chmurowa Azure, którą ABB oferuje wspólnie z firmą Microsoft. Moduł pobiera i przesyła do sieci poprzez inny moduł Ekip Hub wszystkie dane, które są następnie archiwizowane w chmurze i udostępnianie w dowolnej konfiguracji na żądanie użytkownika. ABB Ability EDCS diagnozuje urządzenia i aparaty w systemie elektrycznym, wykorzystując do tego wszystkie zainstalowane czujniki. Wyłącznik wraz z modułem staje się dzięki temu nie tylko źródłem danych, ale także swoistą centralą, która dzięki rozwiązaniu Ekip Com Hub gromadzi i przekazuje do sieci wszelkie informacje pochodzące z monitorowanej infrastruktury.

 – Jest to możliwe dzięki modułowi Ekip Com Modbus, który powoduje, że inne urządzenia zainstalowane w rozdzielnicy i wyposażone w protokół Modbus mogą dzielić się danymi z wyłącznikiem Emax 2, w celu przekazania ich do chmury – dodaje Dariusz Antosiuk. – A dzięki oprogramowaniu Ekip Connect 3.0 użytkownik jest w stanie skonfigurować cały system w ciągu kilku minut wykorzystując automatyczne skanowanie urządzeń.

W porównaniu do podobnych rozwiązań EDCS redukuje liczbę niezbędnych komponentów sprzętowych aż o 60 proc, zachowując identyczną funkcjonalność. Zintegrowana architektura umożliwia również znacznie ograniczenie okablowania i czasu wykonania połączeń podczas integracji systemu.

Nie tylko bieżąca obsługa

Dzięki ciągłemu nadzorowi i gromadzeniu danych z systemu użytkownik uzyskuje znacznie większą pewność prawidłowej pracy nadzorowanych urządzeń i aparatów. Na bieżąco pojawiają się bowiem alerty i powiadomienia w sytuacjach awaryjnych, dzięki czemu decyzje o podjęciu działań zaradczych można podjąć niemal natychmiast. Ale nie tylko kwestia interwencji w nagłej potrzebie jest tu istotna, monitoring parametrów umożliwia także utrzymanie znacznie wyższego poziom utrzymania infrastruktury, dając szansę na przewidywanie potencjalnych sytuacji awaryjnych. Najlepszym tego przykładem jest informacja o zużyciu styków w wyłącznikach Emax 2, pozwalająca na podejmowanie w odpowiednim czasie decyzji o ich wymianie.

 – Pozyskiwanie i gromadzenie danych to nie tylko bieżąca obsługa serwisowa i eksploatacyjna, ale również długofalowa strategia zarządzania energią elektryczną – podkreśla Dariusz Antosiuk. – Archiwum pozwala bowiem na zestawianie informacji historycznych z danymi bieżącymi. Można porównywać na przykład kolejne dni czy tygodnie. Można zestawiać całe miesiące, albo analizować zużycie energii w nocy, gdy teoretycznie firma nie pracuje. Takie raporty i zestawienia pozwalają znajdować anomalie, a dzięki ich zdiagnozowaniu usuwać nieprawidłowości.

Jako ciekawe możliwości wykorzystania systemu ekspert ABB wskazuje także analizę zużycia energii w sklepach należących do jednej sieci handlowej czy w fabrykach o podobnym profilu produkcji w ramach tej samej grupy kapitałowej.

Gwarancja bezpieczeństwa

Choć ABB Ability EDCS to system dla rozdzielnic nowej generacji, spółka nie zapomina o użytkownikach starszych rozwiązań. System może być bowiem wdrożony nawet przy najstarszych i najprostszych wyłącznikach, tyle tylko, że wymaga to od użytkownika nieco większej inwestycji.

System rozdzielnic EDCS

 – Przede wszystkim wyłącznik musi być wyposażony w zabezpieczenie Ekip Hi-Touch, co wcześniej nie należało do standardowego wyposażenia – mówi ekspert z ABB. – Z kolei w najstarszych i najprostszych wyłącznikach można zastosować moduł zewnętrzny Ekip E-Hub, który zainstalowany na szynie DIN pozwala gromadzić dane z całego systemu za pośrednictwem analogowych oraz cyfrowych wejść i wyjść, a następnie przesyłać dane do chmury.

I na zakończenie rzecz być może dla wielu najważniejsza – za pośrednictwem systemu EDCS nie można w żaden sposób sterować aparatami czy wyłącznikiem w rozdzielnicy. Nie ma więc możliwości, by jakikolwiek nieautoryzowany dostęp do danych pozwolił na przykład na wyłącznie zasilania. System jest bowiem przygotowany tylko i wyłącznie do pozyskiwania i wysyłania danych i jedynie taką funkcję może spełniać, gwarantując bezpieczeństwo monitorowanej infrastruktury. 

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl