Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Budownictwo Obowiązki właściciela, czyli przegląd instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym
drukuj stronę
poleć znajomemu

Obowiązki właściciela, czyli przegląd instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym

fot. Przegląd instalacji elektrycznej

Mieszkańcy domów wielorodzinnych, a także ci we wspólnotach mieszkaniowych nie muszą myśleć o wielu obowiązkach. Wystarczy płacić czynsz i ewentualnie fundusz remontowy, by wszystko było w porządku. Zupełnie inaczej to wygląda, gdy mamy swój dom jednorodzinny, bo tu już spoczywa na nas o wiele większa odpowiedzialność, między innymi związana z przeglądem instalacji elektrycznej. Ale nie tylko do tego jesteśmy zobowiązani, o czym przeczytamy w poniższym artykule.

Jak często sprawdzać instalację elektryczną?

Przegląd instalacji elektrycznej i odgromowej musi zostać wykonany raz na 5 lat. Podczas kontroli musi zostać sprawdzona sprawność osprzętu połączeń, a także zabezpieczenia od porażeń, uziemienia stacji i aparatów. Oczywiście tylko kontrola dokonana przez uprawnionego specjalistę będzie ważna. Musi on potwierdzić swoje kwalifikacje związane z dozorem nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci energetycznych.

Co ciekawe, gdy na przykład nad naszym domem szalała potężna burza z wieloma wyładowaniami, nie zaszkodzi sprawdzić instalacji szybciej, bo jeśli została w jakiś sposób uszkodzona, to domowe urządzenia zasilane prądem mogą działać nieprawidłowo, a nawet stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla domowników.

Inne ważne kontrole. O jakich koniecznie pamiętać?

  • Raz na cztery lata powinniśmy sprawdzić, w jakim stanie są i jak się sprawują kotły opalane gazem oraz paliwem nieodnawialnym ciekłym lub stałym o mocy od 20 do 100 kW. Ale uwaga! Jeśli mamy kocioł opalany paliwem o mocy większej niż 100 kW, to kontrola musi być częstsza - odbywać się co dwa lata. Oczywiście, w jednym, jak i drugim przypadku, piece musi sprawdzać fachowiec z odpowiednimi uprawnieniami.
  • Znacznie częściej, bo raz w roku jesteśmy zobowiązani przeprowadzić kontrolę stanu technicznego instalacji gazowych. Do tego zadania trzeba zaangażować specjalistę z uprawnieniami, które są wymagane do nadzoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci gazowych (włącznie z ich szczelnością).
  • Tak samo często musimy sprawdzić stan wszystkich przewodów, czyli wentylacyjnych, dymowych i spalinowych. Za taką kontrolę odpowiada mistrz kominiarski, ale również (w zakresie przewodów kominowych) osoba mająca odpowiednie uprawnienia budowlane.
  • Za to w przypadku, gdy dom ogrzewany jest paliwem stałym, to właściciel takiego budynku powinien co trzy miesiące zadbać o czyszczenie przewodów dymowych i spalinowych. Natomiast, ta sama czynność powinna być podjęta, co pół roku, jeśli ogrzewamy dom paliwem płynnym bądź gazem. Co ciekawe, do czyszczenia przewodów kominowych w domu jednorodzinnych nie jest wymagane, by zatrudniać fachowca z kwalifikacjami kominiarskimi.

Dlaczego trzeba robić przeglądy?

Odpowiedź dla wielu osób wyda się oczywista - trzeba je robić, by nie zapłacić kary. Ten sposób myślenia nie jest jednak zbyt dobry, bo przecież te kontrole służą naszemu bezpieczeństwu. I choć jest ich sporo, to gdy odpowiednio zaplanujemy je w czasie, to na pewno uda je się przeprowadzić dość sprawnie. Z drugiej strony, jeśli do kogoś nie trafia argument dotyczący bezpieczeństwa, to może zadziała to, że w razie jak coś się stanie, towarzystwo ubezpieczeniowe nie omieszka o tym wspomnieć, gdy dojdzie do wypłaty odszkodowania.

Pamiętajmy, żeby wszystkie dokumenty z potwierdzonym przeglądem starannie przechowywać. I nie zrażać się tym, że jak zamieszkamy w domu jednorodzinnym, będziemy mieć tyle na głowie. Tak naprawdę własny domek i przyjemność z jego posiadania wszystko rekompensuje. Tym bardziej nie warto się kierować tymi trudnościami, gdy będziemy wybierać projekt domu, na przykład takich jak projekty domów jednorodzinnych - domoweklimaty.pl.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl