Diody elektroluminescencyjne - LED - DIODY - ELEKTROLUMINESCENCJA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna Diody elektroluminescencyjne
drukuj stronę
poleć znajomemu

Diody elektroluminescencyjne

W przeszłości diody elektroluminescencyjne były głownie stosowane jako wskaźniki świetlne, którym nie stawiano wysokich wymagań technicznych. Mały strumień świetlny, zbyt niska ilość strumienia świetlnego sprawiały, że wachlarz zastosowań tych źródeł światła był bardzo wąski. Na ich podstawie konstruowano wyświetlacze numeryczne, wskaźniki świetlne. Były również stosowane w konstrukcjach opraw ewakuacyjnych oraz w sygnalizatorach drogowych.

Burzliwy rozwój technologii w końcu XX wieku doprowadził do powstania nowych źródeł światła barwy białej. Wkroczyły one na obszar wcześniej zarezerwowany przez żarówki, lampy fluorescencyjne oraz wyładowcze. Półprzewodnikowe źródła światła jakimi są diody LED z powodzeniem wypierają tradycyjne. Kolorowe diody były kolejnym krokiem milowym w rozwoju tego obszaru techniki. Dzięki m.in. małym gabarytom, wysokiej skuteczności świetlnej, niskiemu poziomowi zużycia energii, żywotności ponad 50 tyś. godzin oraz odporności mechanicznej diody mogą stać się ciekawą alternatywą dla innych źródeł światła.

 
Eksperci przewidują, że diody elektroluminescencyjne będą miały rewolucyjny wpływ na całą branżę oświetleniową oraz zmniejszający się poziom zużycia energii w celach oświetleniowych. Technologia diod LED umożliwia produkcję źródeł światła o wysokiej skuteczności świetlnej co skutkuje zwiększeniem produkcji opraw oświetleniowych w oparciu o półprzewodniki.
 
Popularnym obszarem zastosowań diod staje się oświetlenie miejscowe. Są to głownie oprawy akcentujące elementy wnętrza lub dostarczające kolorowych efektów świetlnych. Są również stosowane m.in. przy doświetlaniu stanowiska pracy. W ofercie producentów sprzętu oświetleniowego jest sporo opraw oświetlenia miejscowego z wykorzystaniem diod LED jednak ciekawą alternatywą dla ich produktów będzie lampa, której projekt przedstawiono w tej pracy.

Zarys historyczny


Pierwsza dioda LED została skonstruowana w 1967 roku. Była to dioda wykonana z GaAsP i emitowała jedynie promieniowanie o barwie czerwonej. Innym materiałem stosowanym do produkcji diod LED jest GaP. W zależności od domieszkowania, diody wykonane z tego materiału emitują promieniowane o innych barwach. W 1993 roku Japończyk Szuji Nakamura z Nichia Chemical Industries Ltd., skonstruował niebiskie diody LED. W 1997 r. zastosowany został w nich luminofor, dzięki czemu otrzymano diody LED emitujące promieniowane o barwie białej.
 
Obecnie głównymi kierunkami rozwoju diod LED są super jasne diody niebieskie, białe diody LED oraz diody nadfioletowe (UV). Perspektywicznie dziedziną, w której białe diody LED znajdą największe zastosowanie jest oświetlenie ogólne, ponieważ tam mogą one zastąpić konwencjonalne źródła światła.
 
Diody LED emitują promieniowanie o barwie białej poprzez zmieszanie ze sobą trzech kolorów (czerwonego, zielonego i niebieskiego) lub przez zmieszanie promieniowania niebieskiej diody LED z promieniowaniem pochodzącym z pobudzonego do świecenia luminoforu generującego światło w zakresie barwy żółtej [1].

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl