Środki ochrony antyelektrostatycznej na liniach montażu elektronicznego - ELEKTROSTATYKA - ŚRODKI OCHRONY ELEKTROSTATYCZ
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Środki ochrony antyelektrostatycznej na liniach montażu elektronicznego
drukuj stronę
poleć znajomemu

Środki ochrony antyelektrostatycznej na liniach montażu elektronicznego

Elektrostatyka, choć jej nie widać - ma niszczycielskie działanie!

Na liniach montażu elektronicznego istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia elementów elektronicznych na skutek działania wyładowania elektrostatycznego. Wyładowania elektrostatyczne uszkadzają najczęściej półprzewodnikowe układy MOS oraz inne układy scalone w sposób nie zauważalny. Ważną rzeczą jest to, że źródłem wyładowań elektrostatycznych w większości przypadków jest sam człowiek. Przyczyną tego jest fakt, iż nie zauważalne są dla nas wyładowania poniżej 3[kV]. Iskra oraz odczucia związane z wyładowaniem zaczynają być widoczne od 5[kV]. Projektanci i producenci układów scalonych wbudowują najczęściej zabezpieczenia przed skutkami działania wyładowań elektrostatycznych. Maksymalne napięcie wyładowań elektrostatycznych waha się od 1 do kilkunastu [kV] w zależności od rodzaju układów elektronicznych, a najczęściej stosowane jest zabezpieczenie do napięcia 2 [kV]. Zabezpieczenie samego układu scalonego nie jest wystarczające i dlatego stosowane są dodatkowe środki ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi w różnych postaciach. To znaczy, odpowiednie oznakowanie urządzeń wrażliwych na wyładowania elektrostatyczne, antystatyczne stanowisko pracy oraz odpowiednie konstruowanie płytek drukowanych w taki sposób, aby energia wyładowania elektrostatycznego została wytracona zanim dotrze do układu scalonego.
Niezmiernie ważnym jest odpowiednie skonstruowanie stanowiska montażowego. W tym celu stosuje się odpowiednie maty uziemiające, na których znajdują się układy elektroniczne oraz stosowanie przez monterów opasek uziemiających na nadgarstkach, które nie pozwalają na zgromadzenie ładunku elektrostatycznego przez człowieka. Dodatkowo w celu zabezpieczenia układów scalonych stosuje się także ekranowanie, które ma za zadanie zabezpieczać układy podczas magazynowania i transportu.
Na liniach montażu w strefach chronionych stosuje się także neutralizatory w celu odprowadzania ładunków z części izolowanych np. płytek drukowanych. Do tego celu stosuje się tzw. urządzenia jonizujące.
Pomimo stosowania coraz nowszych i skuteczniejszych rozwiązań technicznych w celu wyeliminowania szkodliwego działania wyładowań elektrostatycznych i tak najważniejszą rolę odgrywa odpowiednia edukacja i wyszkolenie kadry pracowniczej.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl