Farnell element14   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Nagłówek AH (Authentication Header) w protokole IPv4 i IPv6
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nagłówek AH (Authentication Header) w protokole IPv4 i IPv6

Awatar użytkownika

Authentication Header służy do zapewnienia bezpołączeniowej integralności, autoryzacji źródła danych dla datagramów IP oraz chroni przed atakiem z powtórzeniem pakietów. Podobnie jak w przypadku ESP ostatnia opcja może być wybrana podczas tworzenia SA. AH zapewnia usługę autoryzacji dla jak największej części pakietu IP jak i dla danych protokołu warstwy wyższej. Należy zwrócić uwagę, że niektóre pola nagłówka IP mogą się zmieniać podczas wędrówki pakietu, pola te nie mogą być chronione przez AH.

AH może być zastosowane samodzielnie, w połączeniu z ESP lub w trybie ,,zagnieżdżonym'' przy użyciu tunelowania. ESP może być wykorzystane do zapewnienia tych samych usług co AH. Główna różnica jest w zakresie pokrycia chronionych danych. ESP nie zapewnia ochrony żadnym pól nagłówka IP z wyjątkiem trybu tunelowania - wewnętrzny nagłówek IP.

Format nagłówka AH


Nagłówek protokołu IPv4, IPv6 lub rozszerzeń IPv6 bezpośrednio poprzedzający nagłówek AH musi zawierać wartość 51 w polu protokołu (IPv4) lub w polu następny nagłówek (IPv6 lub rozszerzenia IPv6).


Budowa nagłówka AHZnaczenie odpowiednich pól nagłówka:
  • Next Header - 8-bitowe pole, który identyfikuje protokół warstwy wyższej występujący za AH.
  • Payload Length - jest 8-bitowym polem, które mówi jaką długość w 32-bitowych słowach ma nagłówek AH pomniejszoną o ,,2''.
  • Reserved - 16-bitowe pole zarezerwowane.
  • Security Parametrs Index (SPI) - jest 32-bitową wartością, która w połączeniu z adresem IP przeznaczenia oraz protokołem (AH) unikalnie identyfikuje bezpieczne połączenie (SA) dla danego datagramu. Analogicznie jak dla ESP numery od 1 do 255 są zarezerwowana przez IANA a wartość 0 jest zarezerwowana do użytku lokalnego i nie może być przesyłana przez sieć.
  • Sequence Number - analogicznie do ESP.
  • Authentication Data - jest polem o zmiennej długości zawierającym wartość sprawdzająca integralność (ang. ICV - Integrity Check Value) dla tego pakietu. To pole musi być całkowitą wielokrotnością 32 bitów. To pole może zawierać dopełnienie, żeby zapewnić odpowiednią wielokrotność.


Położenie nagłówka AH


Analogicznie jak w ESP, AH może być wykorzystane w dwóch trybach: transportowym oraz tunelowania.

W trybie transportowym nagłówek AH jest umieszczony zaraz po nagłówku IP a przed nagłówkiem protokołu warstwy wyższej lub przed innym nagłówkiem IPsec, które został już umieszczony w pakiecie.


położenie nagłówków dla typowego pakietu IPv4
położenie nagłówków dla typowego pakietu IPv6 w trybie transportowymW trybie tunelowania wewnętrzny nagłówek IP zawiera ostateczne adresy źródłowy i przeznaczenia podczas gdy zewnętrzny nagłówek może zawierać różne adresy np. bram. AH w trybie tunelowania chroni cały wewnętrzny pakiet IP


diagram przedstawia położenie nagłówków dla typowych pakietów IPv4 i IPv6AH i ESP


IPsec dopuszcza łączenie AH i ESP. Poniższy diagram przedstawia możliwości położenia odpowiednich nagłówków w trybie transportowym i tunelowania:fragmenty pracy magisterskiej opracowane na podstawie:
Brian Komar, „TCP/IP dla każdego”, Wydawnictwo Helion, 2002
http://www.ping.win.pl/z_sieci/rozp_pakietow_ipsec.htm
http://www.ietf.org/rfc/rfc4302

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
Oceń jako:
dodaj do ekspertów
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne Elektroinstalatorzy - ... Forum w którym są poruszane tematy związane z branżą elektroinstalacyjną, osprzętem. Porady, opinie, ...
Elektryka Samochodowa Elektryka Samochodowa Grupa skierowana do osób zajmujących się profesjonalnie lub amatorsko elektyrką samochodową.
Po godzinach Po godzinach Po godzinach to miejsce odpoczynku, przeczytasz tu kawały, dowcipy,śmieszne historie i inne rzeczy ...
Fotografia cyfrowa Fotografia cyfrowa Grupa dedykowana pasjonatom i amatorom fotografii cyfrowej. Rozmawiamy o sprzęcie fotograficznym ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl