Wciąż męski świat informatyki
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Informatyka Wciąż męski świat informatyki
drukuj stronę
poleć znajomemu

Wciąż męski świat informatyki

Umiejętności informatyczne polskich uczennic są równe zdolnościom chłopców. Jednak dziewczęta - nawet jeśli interesują się informatyką - znacznie rzadziej podejmują naukę na kierunkach związanych z kierunkami informatycznymi, wynika z badania "Gender Research" przeprowadzonego przez European Schoolnet (EUN).

Uczennice polskich szkół bardzo dobrze opanowują podstawowe umiejętności obsługi komputera, są utalentowane w zakresie technologii informatycznych i komunikacyjnych (ITC) i wybierają informatykę jako jeden ze swoich ulubionych przedmiotów. Mimo to, mniej niż połowa z nich zamierza podjąć edukację wyższą w tym kierunku i realizować karierę zawodową w sektorze ITC.


Badanie "Gender Research" przeprowadzono na zlecenie firmy Cisco Systems w pięciu państwach europejskich: Francji, Włoszech, Holandii, Polsce i Wielkiej Brytanii. Przebadano w nim uczniów, uczennice ich rodziców i nauczycieli.

"Dziewczęta z mojego pokolenia nie są zachęcane do zajmowania się informatyką. Tradycyjnie pracę w branży IT postrzega się jako domenę mężczyzn, między innymi dlatego, że kojarzy się ona najczęściej z programowaniem" - mówi Anna Szymanek-Załęska, inżynier systemowy w firmie Cisco.

Szymanek-Załęska podkreśla jednocześnie, że branża IT rozwija się i oferuje różnorodne możliwości pracy: w sprzedaży rozwiązań teleinformatycznych, w marketingu, w działach inżynieryjnych czy administracji systemów. "Bez wahania polecam karierę zawodową związaną z nowymi technologiami każdej młodej kobiecie, która poważnie ją rozważa. Branża się cały czas zmienia i powstaje coraz więcej miejsc pracy, o które z powodzeniem mogą ubiegać się kobiety" - dodaje.

Zgodnie z przedstawionymi wynikami badań, 91 proc. przebadanych polskich uczennic interesuje się informatyką i aż 65 proc. z nich jest zainteresowanych karierą w branży IT. Jest to najlepszy rezultat z pięciu przebadanych państw. Jednak aż 48 proc. uczennic szkół średnich, mimo zainteresowania IT nie chce kontynuować nauki w tym zakresie.

W całej Unii Europejskiej niewiele kobiet pracuje w branży IT. W 2004 roku jedynie 25 proc. absolwentów kierunków informatycznych we wszystkich unijnych krajach to kobiety.

Jak wynika z badania EUN stanowią one zaledwie 27 proc. kierowników ds. systemów komputerowych i informatycznych. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej w przypadku inżynierów zajmujących się sprzętem komputerowym - tu kobiety zajmują zaledwie 9 proc. stanowisk. Wysokie stanowiska akademickie w dziedzinie inżynierii i technologii pełni mniej niż sześć proc. kobiet.

"Po przeanalizowaniu wyników okazało się, że najbardziej demotywującym czynnikiem jest postrzeganie zawodów technicznych jako +naturalnie odpowiedniejszych dla mężczyzn+" - czytamy w podsumowaniu wyników badania.

Tymczasem 50 proc. polskich uczennic przyznaje, że największy wpływ na wybór kierunku studiów i ścieżki kariery mają właśnie kobiety z najbliższego kręgu rodzinnego. Jednak 40 proc. badanych matek nie korzysta z komputera w pracy i ma mniejszą wiedzę informatyczną niż badani mężczyźni.

"Niedobór kobiet w branży ICT będzie się nasilał, chyba że podjęte zostaną dodatkowe działania, mające na celu edukację, wspieranie i zachęcanie dziewcząt oraz osób, które są dla nich wzorem" - wyjaśnia Amy Christen, wiceprezes programu Cisco Networking Academy.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
mortan
ten artykuł to jakas kpina.

jakim cudem nagle 91% dziewczyn interesuje sie informatyka ? chyba ze pod takim pojeciem rozumieją korzystanie z gg, naszej klasy i stron o modzie i ciuchach.

65% z tych 91% czyli jakies 60% calosci chce robic kariere w IT, czyli 40% zostają na wszelkie inne zawody swiata - niezle :]

tych 48$ uczennic co nie chce kontynuowac nauki infy daje jednoczsnie 52% tych ktore chcą, wiec nagle co druga kobieta bedzie szła na kierynki zwizane z informatyką ?

czy ktos w o gole przeczytal na glos ten tkst i zastanowil sie nad tym jak bardzo jest on debilny ?

no chyba ze wszedzie zabraklo przecinka w srodku i jest 9,1%, 6,5% i 4,8%, wtedy by to mialo jakis sens :]
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl