Projekt prostego sterownika pompy CO - TERMOSTAT - STEROWNIK POMPY CO
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Projekt prostego sterownika pompy CO
DIY
drukuj stronę
poleć znajomemu

Projekt prostego sterownika pompy CO

Awatar użytkownika
autor: Holy

Kto grzeje w domu sam ten wie, że dobrze byłoby sterować odpowiednio pompą CO...

Ogólnie temat stary jak świat... a przynajmniej świat od momentu wynalezienie pieca CO. Typ pieca jest bez znaczenia, może być to zwykła "koza" byle z kotłem o rozsądnej pojemności, tudzież kominek z płaszczem wodnym.

Obecnie dużo mamy na rynku wszelkiego rodzaju sterowników do pomp, w których ustawiamy temperaturę załączenia pompki i tyle. Histereza wynosi zaledwie kilka stopni, więc przy rozruchu systemu, a zwłaszcza przy małej objętości samego pieca robi nam się z pompki "dyskoteka". ;)

Chciałem zatem zaproponować prosty projekt sterownika z serii DIY. :) Jako czujnik temperatury zastosowano termistor serii KTR (NTC-K45-6.8) zasilany ze stabilnego źródła prądowego. Linearyzacji jego krzywej przetwarzania dokonano wewnątrz procesora ATMega8. W efekcie skutkuje to uzyskaniem całkiem przyzwoitej rozdzielczości (1°C). Urządzenie jest wyposażone w wyświetlacz LED (2 kostki) oraz klawiaturę (2 przyciski). Można w nim ustawić temperaturę załączenia oraz wyłączenia pompki, ztem mamy do wyboru niemalże nieograniczony zakres regulacji histerezy. Dodatkowo po załączeniu pompki jest odliczany czas równy 15 minut zanim zostanie ona wyłączona, nawet jeśli temperatura spadnie poniżej zadanej.

Krótka instrukcja obsługi:
1. Włączamy wynalazek, na wyświetlaczu pojawiają się dwie kreseczki.
2. Jeśli temperatura czujnika wynosi poniżej 30°C wyświetlacz ulegnie wygaszeniu, a co kilka sekund będzie błyskać prawa kropka sygnalizując pracę urządzenia.
3. Naciskamy przyciski UP/DOWN równocześnie. Pojawiają nam się dwie pary kresek na wyświetlaczu (górna i dolna). Teraz wciskamy przycisk UP lub DOWN w celu wyboru, którą wartość temperatury chcemy wybrać. Wyświetla nam się wartość temperatury i zaczyna błyskać. Przyciskami zmieniamy jej wartość, po zakończeniu zmian odczekujemy kilka sekund w celu zapamiętania nastawy.
4. Urządzenie przechodzi do trybu pracy. Po przekroczeniu 30°C zaczyna wyświetlać wartość temperatury oraz realizować swój niezbyt skomplikowany program. :)

W załącznikach dostępne są: schemat, projekt płytki oraz plik z wsadem.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
Załączniki:
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
trma
jestem tym zainteresowany jak i gdzie mozna to dostac?
pozdrawiam

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Neuroinformatyka Neuroinformatyka Grupa dla wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem metod pomiarów, analizy i modelowania pochodzących z ...
TRANSFORMATORY  TOROIDALNE I ZASILACZE LINIOWE TRANSFORMATORY TOROIDALNE I ... Producenci i konstruktorzy transformatorów i zasilaczy
Utrzymanie ruchu Utrzymanie ruchu Forum osób zajmujących się zawodowo utrzymaniem ruchu w zakładach.
KOŁA SEP KOŁA SEP Studenckie, pracownicze czy inne - wszystkie koła związane z działalnością Stowarzyszenia ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl