W Toruniu o szansach na budowę nowego polskiego radioteleskopu - RADIOTELESKOP - OPTYKA - OPTOELEKTRONIKA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna W Toruniu o szansach na budowę nowego polskiego radioteleskopu
drukuj stronę
poleć znajomemu

W Toruniu o szansach na budowę nowego polskiego radioteleskopu

Być może Polska wybuduje nowy wielki radioteleskop o średnicy 90 metrów. O celowości takiej inwestycji i możliwościach jej zrealizowania dyskutowali naukowcy podczas międzynarodowych obrad, które odbyły się 4 września w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach koło Torunia.

Podczas spotkania przedstawiono wyniki dotychczasowych prac, rozwiązań technologicznych, metod pomiarowych, planów naukowych i źródeł finansowania.

Radioteleskop mógłby mieć średnicę 90 metrów i stanąć w Borach Tucholskich. Dla porównania największy działający obecnie polski radioteleskop ma średnicę 32 metrów, działa on w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach koło Torunia. Polska posiada też radioteleskopy 15-metrowe.
Goszczący w Toruniu radioastronomowie z Wielkiej Brytanii przedstawili rozwiązania stosowane przez ich kraj i panujące obecnie trendy na świecie. Uczestnikami obrad byli także m.in. prof. Kazimierz Stępień, przewodniczący Rady Nauki przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Andrzej Tretyn - prorektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, prof. Stanisław Chwirot - dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

Z kolei dzień później, 5 września, odbyło się spotkanie robocze zespołu naukowego projektu OCRA. OCRA (Once Centimetre Receiver Array) to specjalny odbiornik radiowy pracujący na długości fali 1 cm. Instrument OCRA-f został zbudowany w Wielkiej Brytanii w University of Manchester i jest obecnie testowany w laboratorium Centrum Astronomii UMK, a w ciągu miesiąca zostanie zamontowany na 32-metrowym radioteleskopie w miejsce działającego od 3 lat prototypu o nazwie OCRA-p.

Koszt wykonania urządzenia wyniósł 1,5 miliona euro. Pozwoli ono na wykonanie unikatowych obserwacji astronomicznych w paśmie 30 GHz. Polscy i brytyjscy naukowcy chcą dzięki niemu m.in. odkrywać odległe masywne gromady galaktyk oraz bardzo młode kwazary. Powstanie też katalog słabych źródeł radiowych promieniujących na częstotliwości 30 GHz, który będzie bardzo istotny dla kosmicznej misji Planck.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl