18 lat polskiego internetu - INTERNET - NASK - KOMPUTER
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Informatyka 18 lat polskiego internetu
drukuj stronę
poleć znajomemu

18 lat polskiego internetu

Mija 18 lat od momentu, kiedy pomiędzy Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego a Centrum Komputerowym Uniwersytetu w Kopenhadze dokonano pierwszego połączenia przy użyciu protokołu komunikacyjnego IP (Internet Protocol). Moment ten jest uważany za symboliczną datę narodzin polskiego internetu.

17 sierpnia 1991 roku Rafał Pietrak, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, nawiązał łączność - w oparciu o protokół IP - z Janem Sorensenem z Uniwersytetu w Kopenhadze.

„Wcześniej trwały nieformalne starania o przełamanie amerykańskiego embarga na eksport nowoczesnych technologii komputerowych i telekomunikacyjnych do Polski jako jednego z krajów byłego bloku wschodniego, co nastąpiło pod koniec 1991 roku” – informuje Anna Maj z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

Jak przypomina, w tym czasie w Polsce działał już centralny węzeł łączności ulokowany w budynku Centrum Informatycznego Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu, a także sieci lokalne na Wydziale Fizyki UW, w Obserwatorium Astronomicznym UW, w warszawskim Centrum Astronomicznym PAN, w krakowskim Instytucie Fizyki Jądrowej oraz pojedyncze komputery na Uniwersytecie Jagiellońskim, w krakowskim „Cyfronecie”, w Toruniu i Katowicach. Do podłączenia przygotowywano dużą sieć kampusową Politechniki Warszawskiej. Trwała budowa międzyuczelnianej sieci kampusowej w Krakowie.

NASK został powołany wiosną 1991 r. z misją podłączenia Polski do Internetu. Działał najpierw jako Zespół Koordynacyjny Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej działający w strukturach Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie, od grudnia 1993 r., jako samodzielna jednostka badawczo-rozwojowa. Przez kilka lat był jedynym operatorem łączącym Polskę ze światowym Internetem, obsługującym m.in. pierwsze połączenia - przez Danię i Szwecję.


***
Obecnie, jak wynika z sondażu CBOS, 65 proc. Polaków ma w domu komputer, a 56 proc. dostęp do Internetu.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl