Raport PARP: niemal połowa Polaków korzysta z internetu - INTERNET - PARP
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Informatyka Raport PARP: niemal połowa Polaków korzysta z internetu
drukuj stronę
poleć znajomemu

Raport PARP: niemal połowa Polaków korzysta z internetu

Coraz więcej osób w Polsce korzysta z internetu. Z najnowszych badań NetTrack wynika, że codziennie z sieci korzysta 49,1 proc. mieszkańców Polski. Badania przeprowadzono w maju i czerwcu 2009 roku.

W stosunku do podobnego okresu 2008 roku, statystyki poprawiły się o blisko 5 punktów proc. Raport na ten temat przygotowała Akademia PARP. Jak się okazało, 91 proc. ankietowanych korzysta z internetu w domu, a 22 proc. w pracy. Internauci najczęściej mają wykształcenie średnie (42 proc.), 26 proc. - wyższe, a podstawowe i zasadnicze odpowiednio - 17 i 15 proc. trudno zatem o uniwersalny profil użytkownika internetu.

"Cieszy mnie wzrost popularności internetu. Powoli stajemy się społeczeństwem zinformatyzowanym i nie mam na myśli tylko najmłodszych. W Akademii PARP sporą grupę uczestników stanowią studenci i młodzi absolwenci uczelni, którzy obsługę komputera mają w małym palcu. Jednak dojrzali uczestnicy, z równie wielką pasją i zaangażowaniem pogłębiają swoją wiedzę technologiczną" - mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP.
Z raportu wynika także, że w dalszym ciągu dużą przeszkodą w korzystaniu z zasobów sieci dla starszych Polaków ograniczony dostęp do sprzętu komputerowego. "W rozmowach z naszymi uczestnikami, zaskoczyła mnie jedna rzecz. Otóż wielu uczestników ma komputer od dawna, ale jest on przeznaczony dla młodszych domowników albo górę bierze zwykła obawa przed nieznanym - wyjaśnia Grzyb-Hejduk. - Kiedy jednak przełamie się tę barierę, surfowanie w internecie sprawia przyjemność i można z niego czerpać konkretną wiedzę. Najtrudniejsze są początki".

"Jeśli ktoś rozpocznie naukę w wybranych szkoleniach Akademii PARP, to bez problemu je ukończy. Właśnie dzięki potrzebie zaspokojenia ciekawości i chęci zdobycia dodatkowych umiejętności" - dodaje specjalistka.

A kto wśród internautów korzysta z e-learningu? "Nie ma oczywiście jednorodnego profilu uczestnika szkoleń e-learningowych - mówi Grzyb-Hejduk. - Internet jest na tyle pojemny, że obecnie każdy znajdzie w nim coś dla siebie."

Przyznaje, że w Akademii PARP dominują jednak kobiety. "Z danych wynika, że zarejestrowani na portalu www.akademiaparp.gov.pl, to w 53 proc. panie, a w 47 proc. panowie. Co więcej, panie są zdecydowanie pilniejsze w nauce, częściej i szybciej kończą rozpoczęte szkolenia. Ponadto spośród wszystkich uczestników, aż 55 proc. pracuje w mikroprzedsiębiorstwach. Interesujące jest to, że w Akademii PARP wspólnie uczą się studenci, początkujący biznesmeni, matki na urlopie macierzyńskim, właściciele firm, osoby z tzw. grupy 50+. Krótko mówiąc wszyscy" - dodaje.

Z Internetu codziennie korzysta więc już prawie połowa ankietowanych Polaków. "Nie boimy się, tak jak jeszcze kilka lat temu, zrobić zakupów on-line lub zapisać się na kurs e-learningowy. Według badania Ruder Finn, dziewięciu na dziesięciu internautów surfuje w sieci, aby poszerzyć swoją wiedzę. Miejmy nadzieję, że statystyki z roku na rok będą rosły" - podsumowuje wyniki badań ekspert z Akademii PARP.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl