W ramach europejskiej sieci w Łodzi może powstać centrum badawcze - CENTRUM BADAWCZE W ŁODZI - ENERGY HILLS
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika W ramach europejskiej sieci w Łodzi może powstać centrum badawcze
drukuj stronę
poleć znajomemu

W ramach europejskiej sieci w Łodzi może powstać centrum badawcze

Za kilka miesięcy okaże się, czy w Łodzi powstanie centrum szkoleniowo-badawczo-rozwojowe - jedno z sześciu tworzących europejską sieć.

Wniosek o ustanowienie Wspólnoty Węzłów Wiedzy i Innowacji złożyło pod koniec sierpnia w Brukseli konsorcjum ponad 90 instytucji z 11 krajów - poinformowała rzeczniczka prasowa Politechniki Łódzkiej, dr inż. Ewa Chojnacka.

Projekt sieci pod nazwą Energy Hills zgłoszono w ramach konkursu, ogłoszonego przez Europejski Instytut innowacji i Technologii, w obszarze energii zrównoważonej. Jej koordynatorem jest ośrodek niemiecki Energy Hills w Aachen-Juelich, a w sześciu krajach Europy powstaną centra szkoleniowo-badawczo-rozwojowe. Jedno z nich znajdzie się w Łodzi, a pozostałe w Austrii (z siedzibą w Wiedniu), Belgii/Holandii (z siedzibą w Limburg), Finlandii (z siedzibą w Tampere), Hiszpanii (z siedzibą w Madrycie) oraz Wielkiej Brytania (z siedzibą w okręgu Midlands).

Polskie Centrum Węzła Wiedzy i Innowacji będzie koordynowane przez Politechnikę Łódzką, a odpowiedzialnym bezpośrednio jest prorektor ds. kształcenia dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik, prof. nadzw.

W sumie sieć Energy Hills łączy ponad 90 instytucji z 11 krajów, bo oprócz koordynatora i wymienionych centrów należą do niej jeszcze: Litwa - przyłączona do centrum w Łodzi, Węgry - przyłączone do centrum w Austrii oraz Francja - przyłączona do koordynatora z Niemiec.

Jak informuje Ewa Chojnacka, Politechnika Łódzka jako koordynator namówiła do współpracy 6 politechnik i 2 uniwersytety z Polski oraz jeden z Litwy, 9 instytutów badawczych (w tym litewski Instytut Energetyki), przemysł (PGE, LOTOS, ATLAS), Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny. Wsparcia i rekomendacji projektowi udzieliło też Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w styczniu 2010 roku.

"Ze względu na liczbę partnerów konsorcjum pozytywna ocena wniosku ma duże szanse powodzenia, a wtedy na kilkanaście lat Łódź stanie się centrum działań w obszarze innowacji energetycznych. Polskie centrum w przyszłych strukturach odpowiadać będzie przede wszystkim za energetykę klasyczną, opartą na węglu, energetykę jądrową, głównie bezpieczeństwo, ograniczenie emisji i szkodliwości dwutlenku węgla oraz przetwarzanie energii geotermalne" - deklaruje prof.Jóźwik.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl