Testowanie zabezpieczeń IPSec sieci opartej na TCP/IPv6 (tryb tunelowy i transportowy IPSec) - str. 2 - IPSEC - ZABEZPIECZENIA - ESP - KOMUNIKACJA - SIEĆ - PING - FTP - TRYB - TUNELOWY - TRANSPORTOWY - AG
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Testowanie zabezpieczeń IPSec sieci opartej na TCP/IPv6 (tryb tunelowy i transportowy IPSec)
drukuj stronę
poleć znajomemu

Testowanie zabezpieczeń IPSec sieci opartej na TCP/IPv6 (tryb tunelowy i transportowy IPSec)

7.5.1.2    Wymiana danych z zastosowaniem trybu transportowego IPSec

W związku z tym, że szyfrowanie danych nie zostało przeznaczone tylko dla komendy PING, sprawdzono również bardziej praktyczną implementację algorytmów bezpieczeństwa.
Z wykorzystaniem przedstawionego wcześniej programu serwera FTP dokonano transmisji pliku tekstowego w analogicznych sytuacjach jak to miało miejsce przy komendzie ping.
•    Przy włączonej zaporze Windows – usługa IPSec aktywna,
•    Przy wyłączonej zaporze Windows – usługa IPSec nieaktywna
Przy wyłączonej zaporze systemu Windows wymieniane dane nie były zabezpieczone. Możliwe było podejrzenie pełnej treści przesyłanych pakietów. Na poniższym listingu obserwujemy proces nawiązywania połączenia z serwerem FTP.

Rys. 7.38.  Nawiązywanie połączenia z serwerem FTP

Następnie wykonano logowanie na konto testowe o parametrach.

Login: test,
Hasło: esp.

Następnie w prosty sposób wybieramy część listingu odpowiedzialną za proces logowania na serwerze, który rozpoczyna się w linii 291. W linii 295 do serwera zostaje wysłana zawartość pola login natomiast w linii 298 hasło do profilu. Linia 300 informuje o poprawnym wykonaniu procesu logowania.

Rys. 39.  Listing komunikacji sieciowej odpowiedzialnej za zalogowanie użytkownika na serwerze FTP.

 

Następnie wykonano pobranie pliku tekstowego.

 

Rys. 40.  Podgląd zawartości transmitowanego pliku.

W trakcie transmisji wyselekcjonowano część ruchu sieciowego odpowiedzialną za pobranie pliku (rys. 7.39) w prosty sposób zlokalizowano pakiet w którym przesyłana była treść pliku, którą można odczytać w dolnej części rysunku.
Ze względu na testowy charakter symulacji „podejrzenie” zawartości pliku przez dowolną osobę nie jest groźne. Natomiast często używamy sieci do wymiany plików zawierających poufne informacje, które nie powinny być przesyłane w sposób niezabezpieczony.
Uaktywniono skonfigurowane wcześniej zabezpieczenia komunikacji i ponownie przeprowadzono przesyłanie pliku.

Rys. 41.  Prze1syłanie pliku przy włączonym szyfrowaniu danych.

Włączenie wcześniej skonfigurowanych zabezpieczeń uniemożliwia odczytanie treści przesyłanych pakietów. Analiza poszczególnych pakietów jakie zostały przesłane w sieci nie pozwoliła na odczytanie treści pliku przesyłanego między hostami.

 

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Inteligentny dom Inteligentny dom Celem grupy są tematy związane z systemami Inteligentnego Domu. Poruszane są tu tematy o produktach i ...
Projektanci oświetlenia Projektanci oświetlenia Grupa, w której poruszana jest tematyka dotycząca projektowania, użytkowania i konserwacji opraw ...
Serwery dedykowane LINUX Serwery dedykowane LINUX Problemy,porady, ciekawe rozwiązania związane z serwerami dedykowanymi postawionymi na LINUX'is ...
Automania Automania Grupa zrzeszająca pasjonatów czterech kółek.
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl