Farnell element14   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
Farnell element14
strona główna BAZA WIEDZY Pojazd sterowany rękawicą - Taki Polski IRONMAN
DIY
drukuj stronę
poleć znajomemu

Pojazd sterowany rękawicą - Taki Polski IRONMAN

Awatar użytkownika

Przedstawiam wam projekt który pomimo swego dziecinnego zastosowania daje bardzo dużo zabawy:) bo chyba w każdym z nas drzemię jeszcze gdzieś dziecko:]

Cześć wszystkim

Historia skonstruowania przeze mnie tego pojazdu była dosyć długa. O ile mi wiadomo nie wiedziałem jeszcze w necie takiego samego projektu:] Zaczęło się na początku grudnia, kiedy to miałem już całą idee na sterowanie i pomysł,

ale brakowało jeszcze porządnej konstrukcji samochodu. Początkowo pojazd skonstrułowałem z dwóch silników krokowych zamocowanych na obudowie czytnika CD :] Wyglądało zabójczo, działał hmmm nie do końca tak jak bym chciał. Coś mi mówiło ,że to jednak nie to.

Pewnego razu udało mi się zdobyć konstrukcję (zawieszenie) tego samochodu który widzicie niżej, najśmieszniejsze jest to że na wysypisku;) tak tak , trafiłem tam sam aby pozbyć się śmieci a znalazłem super sprzęt. Samochód był w stanie dobrym ,silniki działały ,jedynie elektronika/baterie i obudowa były wymontowane. Dorobiłem do tego moduły, sterowanie na mostkach H/ moduły komunikacyjne / itd.. wszystko co widzicie na zdjęciu niżej.

Do sterowania pojazdem (przód/tył/skręt) użyłem akcelerometru MMA7260 Freescale, umieszczonego na rękawicy :] Jest to układ analogowy, napięcie z jego wyjścia podaję na przetwornik A/D procesora LPC2146. Użyłem do tego dwóch osi XY , pierwsza podaje mi sterowanie przód/tył ( dodam że mam tutaj sterowanie PWM’em) druga to skręt. Przykładowo pochylenie dłoni/rękawicy do dołu – pojazd jedzie:) , analogicznie tył, skręcanie na boki itd….

Aby nie przesyłać wartości 10bitowej z przetwornika , przy pomocy pętli if/switch stworzyłem własny system binarny mówiący o położeniu rękawicy. Przesyłam go przy pomocy CC1100 (433MHz, anteny na 1/4fali)obsługiwanego programowo. Po drugiej stornie (samochodu) , zainstalowany jest kolejny moduł CC1100 + LPC2146. Dekoduje on informacje bitową i wysterowuje swoje wyjścia do pracy mostków H ( skręty/jazda przód-tył). Projekt można było zobaczyć kilku krotnie na Politechnice Białostockiej, podczas dni wydziału elektrycznego. Udało mi się go nawet zabrać na Dzień Robota Politechniki Gdańskiej -29.05.2008 (pozdrawiam kolegów z Politechniki Gdańsk:] ).

Dzięki za chwilę uwagi i zapraszam do oglądania.

 

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
Załączniki:
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Komentarze (6)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
adam makarski
świetny ten Twój pojazd
dopiuero teraz mam okazję go zobaczyć
Pozdrawiam
No avatar
Fajna sprawa, tylko po co w takim prostym projekcie użyłeś tak dużego procka? Brakowało pamięci?
No avatar
Sztygar
ja tu widzę jeszcze zastosowanie w kopalni na głębokich poziomach. Górnicy normalnie pracujacy na przodku już nigdy by nie ginęli sterując maszynami na przodku, sami będąc oddaleni na bezpieczną odległość w razie wyżutu gazów lub zawału. Zdecydowanie należało by pójść w tym kierunku. Są też sytuacje gdzie trzeba coś naprawić w środowisku gdzie człowiek nie może przebywać. Fajna sprawa ta rękawica.
Brak obrazka
Doskonały pomysł. Może się sprawdzić idealnie, jeśli chodzi o ratowanie ludzkiego życia w wielu wypadkach. Doskonała rzecz np. przy operowaniu materiałami radioaktywnymi i wszędzie tam gdzie nie można pozwolić na bezpośredni kontakt ciałem. Tutaj jeszcze w dodatku można operować czymś na znaczną odległość. W przyszłości pewnie nawet wykonywać operację chirurgiczną na wielkie odległości. Pomysł wart rozwinięcia.
No avatar
Gość
A po co Ci takie cuda niewidy? Nie lepiej zajac sie czyms pozytecznym i komukolwiek przydatnym?
No avatar
Gość
kozak!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Automania Automania Grupa zrzeszająca pasjonatów czterech kółek.
Politechnika Lubelska Politechnika Lubelska Grupa zrzeszająca studentów i absolwentów Politechniki Lubelskiej
Pojazdy elektryczne (EV) Pojazdy elektryczne ... Forum poświęcone pojazdom z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz systemom ich ładowania.
KOŁA SEP KOŁA SEP Studenckie, pracownicze czy inne - wszystkie koła związane z działalnością Stowarzyszenia ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl