Farnell element14   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Obciążalność prądowa długotrwała obwodów złożonych z grup przewodów
drukuj stronę
poleć znajomemu

Obciążalność prądowa długotrwała obwodów złożonych z grup przewodów

Poszukiwane wartości prądów dopuszczalnych długotrwale dla przewodów ułożonych wielowarstwowo uzyskano, wyznaczając maksymalną wartość prądu, który − płynąc długotrwale przez układ przewodów − nie spowodował wystąpienia w żadnym z przewodów temperatury wyższej od dopuszczalnej długotrwale. W tabeli tej umieszczone zostały również współczynniki poprawkowe kZ do obliczania obciążalności prądowej przewodów ułożonych warstwowo, wyznaczone zgodnie z zależnością

W tabeli tej umieszczone zostały również współczynniki poprawkowe kZ do obliczania obciążalności prądowej przewodów ułożonych warstwowo, wyznaczone zgodnie z zależnością

gdzie:
IZw – obciążalność prądowa długotrwała przewodów ułożonych warstwowo,
IZ – obciążalność prądowa długotrwała odosobnionego przewodu ułożonego w powietrzu (przyjęta zgodnie z [1] – tab. I).

Wartość współczynnika zmniejszającego obciążalność prądową długotrwałą przewodów ułożonych w powietrzu, w zależności od sposobu ułożenia przewodów oraz liczby przewodów

Wartość współczynnika zmniejszającego obciążalność prądową długotrwałą przewodów ułożonych w powietrzu, w zależności od sposobu ułożenia przewodów oraz liczby przewodów

Współczynniki kZ należy zastosować do obciążalności prądowej długotrwałej pojedynczych przewodów wielożyłowych (przy obciążonych trzech żyłach przewodu) ułożonych w powietrzu, przedstawionych w PN-IEC 60364-5-523, przy czym wartości współczynników bez uwzględnienia przekroju znamionowego żył przewodów podano w tabeli III.

Wartości współczynników poprawkowych do wyznaczania obciążalności prądowej długotrwałej przewodów (tab. III), ułożonych w dwóch stykających się ze sobą warstwach, są większe (w zależności od liczby przewodów w warstwie) od 6 do 27% (przy założeniu jednakowej liczby przewodów w poszczególnych warstwach) od wartości współczynników dla układu trójwarstwowego.

Wartości współczynników zmniejszających obciążalność prądową długotrwałą przewodów ułożonych w pojedynczej warstwie jest większa o ok. 50% od obciążalności prądowej układu dwuwarstwowego i o ok. 80% od obciążalności układu złożonego z trzech warstw przewodów. Różnica ta wynika przede wszystkim z lepszych, dla układu jednowarstwowego (w porównaniu z układem wielowarstwowym), warunków oddawania ciepła do otoczenia.

Obciążalność prądowa długotrwała przewodów
ułożonych w wiązce okrągłej

Wartości prądów dopuszczalnych długotrwale dla przewodów ułożonych w wiązkach o kołowym przekroju poprzecznym będą (podobnie jak dla układów wielowarstwowych) znacznie mniejsze niż dla przewodów odosobnionych. Wynika to przede wszystkim z pośredniego nagrzewania przewodu (przewodów) ułożonego wewnątrz wiązki, w wyniku przepływu prądu przez żyły przewodów go otaczających. Ponadto w takich przewodach jest ograniczona możliwość oddawania do otoczenia ciepła wytworzonego w obciążonych żyłach, w wyniku konwekcji swobodnej.

Wartości prądów dopuszczalnych długotrwale dla przewodów ułożonych w wiązkach o kołowym przekroju poprzecznym przedstawiono w tabeli IV (na podstawie normy PN-IEC 60364-5-523 [1]).

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (3)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Waldek
Tak jak napisał p. Piotr. To jest jak z odpowiedzią na pytanie "którego S-a wywali przy zwarciu pierwszego - przedlicznikowego czy mieszkaniowego?". Każda odpowiedź jest dobra, bo przy wyzwalaczach elektromagnetycznych w np. pospolitych S301 nie ma zasady.

--
Pozdrawiam
Waldek

www.zun.pl
No avatar
Piotr
Nie daje się żadnych C czy D bo to nic nie daje. Można zatosować ETIMAT-T i sprawa załatwiona.
No avatar
neo
a ja bym chciał aby Wiadomosci elektrotechniczne zajęły sie innym problemem dlaczego /NP w toruniu/na zabezpieczeniach głównych energetyka daje grubę "B" a nie C efekt jest taki że jeżeli masz rozdzielnie w domu jak lotnisko to przy zwarciu na zabezpieczeniu C16 w rozdzielni....wyskakuje równiez główne B25 reasumując robisz sobie w nocy herbate na kablu robi się zwarcie i w całym domu ciemno bo razem z c16 leci b 25 ,przy okazji możesz sie poparzyć i to dopiero nadaje sie do gazet anleo57@wp.pl/jeden energetyk powiedział mi w zaufaniu że jest to robione specjalnie aby ludziska za opłatą zwiększali moc do 32 czyli takie małe wyłudzenie kasy od ludzi ciekawe czy to prawda???
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl