Philips SchoolVision: zielone światło dla nauki - str. 2 - OŚWIETLENIE - BEŁCHATÓW - POLITECHNIKA WARSZAWSKA - SZKOŁA - STEROWANIE OŚWIETLENIEM - DYNAMICZNE OŚWIETLENIE - PHILIPS LIGHTING - SCHOOLVISION - BARWA ŚWIATŁA - ŁAPY - CZARNKÓW - PHILIPS SMARTFORM
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna Philips SchoolVision: zielone światło dla nauki
drukuj stronę
poleć znajomemu

Philips SchoolVision: zielone światło dla nauki

Lekcja oszczędzania energii

W polskich realiach, rosnące ceny energii są jednym z istotnych elementów codziennego życia szkoły. Dzieje się tak, ponieważ w większości szkolnych budynków zainstalowane są wciąż starsze, nieefektywne technologie oświetleniowe, które pochłaniają od 50 do nawet 70% łącznych wydatków na elektryczność. Tymczasem, dostępne na rynku, ekologiczne rozwiązania pozwalają obniżyć koszty, zapewniając jednocześnie światło lepszej jakości. Dalsze korzyści można uzyskać dzięki połączeniu tych systemów z czujnikami wykrywania ruchu oraz światła dziennego, co pomaga zaoszczędzić nawet do 80% energii elektrycznej.

Przykładem nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań jest również system SchoolVision, który nie tylko poprawia wyniki w nauce, lecz pozwala również zmniejszyć wydatki finansowe szkoły. Czujnik światła dziennego reguluje bowiem oświetlenie w zależności od ilości światła naturalnego wpadającego do klasy, a czujnik ruchu wyłącza oprawy oświetleniowe, kiedy sala jest pusta, co przekłada się na znaczne oszczędności energii.

System SchoolVision składa się z trzech, oferowanych łącznie, elementów: oszczędnych opraw oświetleniowych (Philips SmartForm TCS477 lub TCS477A), systemu sterowania OccuPlus  oraz panel do sterowania, dostępnego w wersji podstawowej oraz rozbudowanej.  Cały system w porównaniu ze starymi, nieefektywnymi systemami oświetlenia, montowanymi w latach 70., pozwala uzyskać oszczędności w zużyciu energii  nawet o 57%. Dlatego też koncepcja SchoolVision zasługuje na miano „zielonego” rozwiązania. 

Liczby mówią same za siebie

System SchoolVision został poddany niezależnym testom w Niemczech pod patronatem Universitätsklinikum Hamburg-Eppendorf podczas całorocznego programu eksperymentalnego w szkołach w Hamburgu. W badaniu wzięło w sumie udział 166 uczniów w wieku od 8 do 16 lat. Na potrzeby eksperymentu badano wiele sal lekcyjnych w różnych rodzajach szkół. Przed rozpoczęciem testu w każdej sali instalowano system SchoolVision, a następnie porównywano wyniki w nauce z osiągnięciami uzyskanymi w tych samych klasach przed wymianą oświetlenia.

Wyniki badania w Hamburgu:

Badanie przeprowadzono na 166 uczniach 
(w wieku od 8 do 16 lat).

  • Koncentracja: o 45% mniej błędów
  • Czytanie: o 35% więcej, przeczytanych słów,
  • Nadpobudliwość: spadek o 76%.

Źródło: „Wirksamkeit von dynamischen Licht in Hamburger Schulklassen”, maj 2009. Universitätsklinikum Hamburg-Eppendorf, Klinik und Poliklinik für Kinder- und Jugendpsychosomatik, Michael Schulte-Marktwort, Claus Barkmann i Nino Wessolowski

uke.de

Przeprowadzone w ten sposób badanie przyniosło zaskakujące wyniki. Okazało się, że dzięki oddaniu w salach lekcyjnych dynamiki światła dziennego zdecydowanie poprawiło się zachowanie uczniów oraz ich zdolność koncentracji i skupienia uwagi. Uczniowie nie tylko uzyskiwali lepsze wyniki w nauce, ale też szybciej czytali i popełniali mniej błędów. Po zainstalowaniu systemu SchoolVision szybkość czytania wzrosła o prawie 35% (uczniowie potrafili w tym samym czasie przeczytać średnio 1051 wyrazów, podczas gdy poprzednio było to jedynie 780 wyrazów). Jeszcze lepsze wyniki dotyczyły poprawy koncentracji wśród dzieci. Współczynnik popełniania błędów spadł prawie o połowę, zamiast siedemnastu błędów uczniowie popełniali zaledwie dziewięć.

W eksperymencie badano również wpływ oświetlenia SchoolVision na zachowania agresywne i nadpobudliwość. O ile nie zaobserwowano znacznego spadku poziomu agresji, to nagrania wideo pokazały wyraźne zmniejszenie nadpobudliwości, która spadała aż o 76%. Jak dotąd nie odnotowano tak dobrych rezultatów w żadnym porównywalnym badaniu.

SchoolVision – już w Polsce

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Bełchatowie był pierwszą w Polsce placówką oświatową, która od niedawna korzysta z nowatorskiego systemu oświetleniowego Philips SchoolVision. „W Starostwie Powiatowym wciąż musimy myśleć o przyszłości. Dlatego szczególnie chętnie angażujemy się w projekty, które przyniosą w dłuższej perspektywie znaczące, wielowymiarowe korzyści wszystkim mieszkańcom” – mówi Agnieszka First, naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju powiatu bełchatowskiego. Oprócz zamontowania w jednej z sal systemu SchoolVison, władze starostwa zaangażowały się również w wymianę świetlówek na energooszczędne w całej szkole.

Dzięki odpowiedniemu dobieraniu parametrów światła, zainstalowany w Bełchatowie system potrafi uspokajać lub pobudzać aktywność uczniów. Dzieci są bardziej skupione, a tym samym osiągają lepsze wyniki w nauce. Kolejne realizacje koncepcji SchoolVision są planowane na rok 2011.

Szkolna pracownia w Bełchatowie oświetlona systemem Philips SchoolVision

Źródło: Philips

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (5)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Brak obrazka
@Tom: masz na myśli podobne oprawy innego producenta? którego? Bo z tego co mi wiadomo to tylko Philips oferuje taką technologie
No avatar
Tom
stosując inne oprawy bankowo osiągnie się taki sam efekt
No avatar
meredith
ok, może źle sformułowałem swoje pytanie. czy manipulując jedynie natężeniem i temperaturą barwową można stymulować zachowanie dzieciaków? innymi słowy: czy kluczowe są te właśnie parametry, a system może wykorzystywać jakiekolwiek oprawy?
No avatar
Gość
oczywiście że sama oprawa również wpływa na efekt
No avatar
meredith
czyli rozumiem, że dany tryb oświetlenia uzyskiwany jest poprzez odpowiednią kombinację natężenia i barwy światła, czy sama oprawa też ma wpływ na efekt sceniczny?
PHILIPS LIGHTING POLAND S.A.
ul. Kossaka 150, Piła
www.lighting.philips.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl