Farnell element14   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
Farnell element14
strona główna BAZA WIEDZY Projekt ulicznej oprawy oświetlenia pośredniego
drukuj stronę
poleć znajomemu

Projekt ulicznej oprawy oświetlenia pośredniego

Brak awataru

Pierwsza uliczna oprawa oświetlenia pośredniego, inaczej zwaną oświetlana światłem odbitym została zaprojektowana i wyprodukowana w latach 90-tych XX wieku. Spełniając pozytywnie swoją rolę znalazła szerokie zastosowanie w oświetleniu alejek parkowych, parkingów, chodników czy w oświetlaniu osiedli miejskich. Z biegiem czasu oprawy oświetlenia pośredniego, ze względu na swoją estetykę i funkcjonalność, znalazły również zastosowanie w oświetlaniu okolic centrów handlowych, teatrów jak i również ważnych obiektów użyteczności publicznej. Poniższy projekt przedstawia moją wizję na temat oprawy ulicznej oświetlenia pośredniego.

1. Założenia techniczne
1.1. Przeznaczenie lampy oświetlenia pośredniego

Przedmiotem niniejszej pracy jest projekt oprawy ulicznej oświetlenia pośredniego. Zadaniem oprawy będzie oświetlenie stref miejskich o współczesnym charakterze m.in.: ulic, ciągów komunikacyjnych, parkingów, placów oraz obiektów handlowych.
W oprawie zastosowana zostanie wysokoprężna lampa metalohalogenkowa firmy Brilux ZH-MH1200-15 o mocy 150 W przystosowana do napięcia sieciowego 230V i częstotliwości 50 Hz. Wykorzystany zostanie elektroniczny układ zasilający umieszczony w stożkowej części głowicy oprawy. Przewiduje się wykonanie oprawy o stopniu ochrony IP 65. Całość wykonana będzie w pierwszej klasie ochronności przed porażeniem elektrycznym. Przyjęto wysokość usytuowania reflektora ponad jezdnią hr = 5 m, a środek odbłyśnika h0 = 10 m. Schemat geometrii oświetlenia jezdni ukazuje rys. 3.1. [5]


Oświetlany jest odcinek drogi o szerokości bd = 7 m i o długości ad = 28 m, w środku odcinka, na skraju jezdni, usytuowana jest latarnia oświetlenia drogowego.
System optyczny będzie składał się ze źródła pierwotnego – oprawy, która rzuca wiązkę świetlną na odbłyśnik znajdujący się powyżej i tworzący wtórny element optyczny. Oprawa umieszczona będzie na ramieniu ze stopu aluminiowego. Element wtórny będzie odbłyśnikiem mozaikowym.
Oprawa będzie posiadała układ optyczny w postaci reflektora z aluminiowym odbłyśnikiem, który będzie nakierowywał wiązkę świetlną wyłącznie na odbłyśnik. Obudowa wykonana zostanie z aluminium.
Ośmiokątny odbłyśnik oprawy o wymiarach o stałej długości boków umocowany będzie na ramieniu z aluminium.
Maszt stalowy o wysokości 10 m, pomalowany będzie w kolorze szarym farbą Akzo Nobel 900. Jego średnica wyniesie 102 mm (w strefie nasadzenia układu optycznego 60 mm). Montaż masztu jest możliwy do fundamentu lub na powierzchni za pomocą otworów montażowych o rozstawie 200×200 mm. Schemat ideowy projektowanej oprawy przedstawia rys. 3.2.Reszta w załączniku..

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
Załączniki:
Inne artykuły tego użytkownika:
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
bambi7
Czy ten projekt został sprawdzony w praktyce? Coś czuję, że nie - jest kilka błędów "technicznych-wykonawczych", ale ogólnie może być. Plus za chęci :-)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Elektryka Samochodowa Elektryka Samochodowa Grupa skierowana do osób zajmujących się profesjonalnie lub amatorsko elektyrką samochodową.
Oprogramowanie projektowe Oprogramowanie projektowe Grupa zrzeszająca osoby i poruszająca tematy z zakresu projektowania za pomocą oprogramowania CAD
Energetyka Energetyka Zagadnienia poświęcone przemysłowi, źródłom energetycznym, rynkowi energii i polityce energetycznej.
Systemy Alarmowe Systemy Alarmowe Systemy alarmowe w instalacjach budynkowych, przemysłowych i innych.
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl