Bezpłatne narzędzia internetowe do projektowania podzespołów elektronicznych - ELEKTRONIKA - PROJEKTOWANIE - CAD - PCB - PROJEKTOWANIE 3D - PODZESPOŁY ELEKTRONICZNE - RS COMPONENTS - DESIGN SPARK - COMPONENT CHOOSER - GOOGLE SKETCHUP
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Bezpłatne narzędzia internetowe do projektowania podzespołów elektronicznych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Bezpłatne narzędzia internetowe do projektowania podzespołów elektronicznych

W ciągu ostatnich lat sposób projektowania podzespołów elektronicznych przez inżynierów zmienił się radykalnie. Tradycyjnie muszą się oni zmierzyć z czasem i ograniczeniami projektu, ale także z coraz mniejszymi zespołami projektantów, coraz droższymi narzędziami i Internetem, który niekiedy jest błogosławieństwem, jednak czasami może okazać się przekleństwem z powodu oszałamiającej ilości oferowanych produktów i producentów. Oznacza to, że inżynierowie wciąż szukają wsparcia od zaufanych dostawców i producentów, którzy ułatwią im pracę.

Proces projektowania pozostaje wciąż ten sam i składa się z siedmiu głównych etapów od pomysłu, poszukiwania i oceny do projektu rysunkowego i mechanicznego oraz zakończenia prototypem i produkcją, jednak potrzeby i oczekiwania inżynierów cały czas się zmieniają. Dziś coraz bardziej polegają oni na Internecie i wykorzystują go jako „wirtualną deskę kreślarską”, co w rezultacie zwiększa zapotrzebowanie na narzędzia i zasoby online. Ponadto zmniejszanie składów działów inżynieryjnych zmusza firmy do pójścia na skróty w projektowaniu, aby pozostać konkurencyjnym. Czas jest krytycznym czynnikiem we wprowadzaniu produktu na rynek i mimo tego, że spora ilość informacji jest dostępna online, jest to duży problem dla inżynierów, którzy muszą wyszukiwać i porównywać olbrzymią liczbę komponentów i narzędzi.

Wsparcie online godne zaufania

Rozpoznając szybko wpływ Internetu na zmieniające się zachowania projektantów, firma RS Components postanowiła połączyć się z nimi, tworząc innowacyjne środowisko online udostępniające informacje, narzędzia i usługi, aby zapewnić obecnym i przyszłym inżynierom wsparcie na każdym etapie procesu projektowania i przyspieszyć ich pracę. 

Nawiązując do trzech kamieni milowych w rozwoju produktu, RS przyjęła strategię: „Znajdź, zaprojektuj, kup”, oferując klientom sposób szybkiego wyszukiwania, porównywania i wyboru właściwych części.

W maju 2010 roku rozpoczęto pierwszą fazę podejścia zorientowanego na klienta, wprowadzając Component Chooser, solidne narzędzie parametryczne do wyszukiwania ponad 260 000 komponentów elektronicznych wielu dostawców. Wraz z uruchomieniem nowej strony internetowej RS Online w lipcu 2011 roku Component Chooser został zintegrowany w witrynę i zapewnia jeszcze sprawniejszą funkcjonalność wyszukiwania i wyboru podzespołów spośród ciągle powiększającego się asortymentu produktów.

Rezultaty wprowadzenia tego narzędzia są znaczące. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wyszukiwanie w stosunku do zamówień półprzewodników i komponentów pasywnych wzrosło z 4% do 8,3%. Liczba wizyt na stronie również wzrosła znacząco z 20 000 w lipcu 2010 do prawie 180 000 obecnie.

Sukces zasobów projektowych firmy RS

Badając zmieniające się wymagania inżynierów projektantów, firma RS odkryła, że wielu z nich podczas poszukiwania narzędzi natrafia na podobne ograniczenia. Czasochłonne szukanie i wybór drogich narzędzi projektowych niesie za sobą duże ryzyko. Dodatkowo wciąż rośnie zapotrzebowanie na modele 3D i projekty referencyjne, które mogą zostać wykorzystane w obwodach własnego projektu.

Wszechstronny program CAD 3D

W maju 2010 roku firma RS wydała program CAD 3D — kompleksową bibliotekę certyfikowanych modeli 3D CAD podzespołów elektromechanicznych, które można pobrać za darmo. Obecnie ponad 30 000 modeli 3D jest dostępnych do pobrania i nieustannie są dodawane nowe dzięki dostawcom, których liczba podwoi się w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Użytkownicy mogą wybierać spośród 24 formatów plików kompatybilnych z większością pakietów CAD, dzięki czemu nie muszą tracić czasu na weryfikację modeli. Modele mogą być także pobrane z 14 portali społecznościowych i stron znanych wśród projektantów elektroniki, t.j. TraceParts. Ponadto modele 3D CAD firmy RS są dostępne w formacie SpaceClaim, co umożliwia inżynierom ich ponowne wykorzystanie i szybką edycję z dowolnego programu CAD oraz uproszczenie modeli do analizy w znacznie krótszym czasie niż w tradycyjnych programach CAD, opartych na złożonym modelowaniu parametrycznym. 

Wszystkie modele są oznaczone numerami artykułu RS, więc poszczególne części zostają automatycznie dołączone do zestawienia materiałowego, tworzonego przez systemy CAD. Według badań TraceParts, jeśli inżynier pobiera model, istnieje 80-procentowa szansa, że część zostanie dołączona do projektu. Dostawcy RS korzystają na tym, ponieważ dystrybutor tworzy większy popyt, a współpraca zapewnia firmie RS tysiące nowych klientów.

Po pierwszym roku widać, że dystrybutor jest na dobrej drodze. Liczba pobranych modeli 3D CAD wzrosła z około 2 500 do 10 000 miesięcznie.

Godne zaufania projektowanie online z bezpłatnymi narzędziami

Aby sprostać wyzwaniom, przed jakimi stoją inżynierowie, RS uruchomiła DesignSpark (www.designspark.com), portal projektowania online, który zapewnia użytkownikom rzetelne informacje i źródła, łączy informacje projektowe, opinie użytkowników i bezpłatne narzędzia przyspieszające proces projektowania. To miejsce, gdzie można znaleźć opinie na temat zestawów uruchomieniowych oraz przeglądać 1000 różnych zestawów. Portal zawiera również wydarzenia, blogi i portale partnerskie zachęcające do współpracy i dzielenia się wiedzą. Od czasu uruchomienia w lipcu 2010 r. DesignSpark bardzo szybko się rozwija, ma już ponad 80 000 zarejestrowanych użytkowników i oferuje bezpłatny dostęp do narzędzi projektowych RS, a także narzędzi dostawców i klientów.

Głównym czynnikiem zachęcającym użytkowników do odwiedzenia DesignSpark jest w pełni funkcjonalne narzędzie projektowe RS - DesignSpark PCB, które można za darmo pobrać z portalu. Profesjonalne narzędzie, które zostało pobrane ponad 100 000 razy, zapewnia dostęp do zestawów instrukcji wideo, przykładów i biblioteki części.

W odpowiedzi na opinie klientów RS wydała w marcu tego roku drugą wersję nagradzanego narzędzia PCB z dodatkową opcją podglądu w 3D, a na listopad planowana jest aktualizacja z ulepszonymi funkcjami.

RS zajmuje unikalną pozycję na rynku jako jedyny dystrybutor oferujący tak bogaty format 3D, a średnie wydatki rosną szczególnie wśród najbardziej aktywnych klientów. 

To rozumienie potrzeb klientów wyrażające się m.in. w ilości pobrań formatów modeli CAD 3D ze strony RS, a także komentarze i opinie użytkowników DesignSpark doprowadziły do uruchomienia konwertera PCB dla narzędzia SketchUp, pozwalającego projektantom importować pliki w formacie IDF ze wszystkich narzędzi projektowych PCB do Google SketchUp, jednego z najbardziej popularnych narzędzi modelowania 3D, dostępnego bezpłatnie na Google.com.

Przyszłościowe trendy w projektowaniu elektroniki

Liczby wykorzystanych źródeł projektowych RS pokazują, że zaledwie rok po ich uruchomieniu środowisko projektowe RS sprawia, iż inżynierowie projektują online, a klienci doceniają jego wartość. Zapotrzebowanie na źródła online będzie rosnąć wśród przyszłych projektantów elektroniki, więc firma RS tworzy silne więzy z uczelniami, aby udostępniać inżynierom niezbędne informacje jeszcze na początku ich kariery. W ramach swojej strategii „Znajdź, zaprojektuj, kup” RS będzie kontynuować innowacyjne podejście do klientów, aby dzielić z nimi swoją wiedzę, identyfikować trendy i powiększać swoją ofertę.  

DesignSpark

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl