Jak działają baterie słoneczne? - BATERIE SŁONECZNE - OZE - OGNIWA SŁONECZNE - ELEKTROWNIA SŁONECZNA
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Jak działają baterie słoneczne?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Jak działają baterie słoneczne?

Moduły zbudowane z cienkich krzemowych płytek zmieniają energię słoneczną w elektryczną.

Zanim człowiek zaczął wykorzystywać energię Słońca przy pomocy ogniw słonecznych, wymyślił baterię ogrzewającą wodę. Rzędy zwierciadeł skupiały w niej światło na odbiorniku, który nagrzewał wodę w systemie rur. Wrzący płyn wydzielał parę o wysokim ciśnieniu, a ona napędzała turbinę produkującą prąd. Elektrownie tego typu nie były jednak opłacalne. Przełom nastąpił, gdy ludzie nauczyli się wykorzystywać zjawisko zwane efektem fotoelektrycznym, odkryte w 1887 roku przez Heinricha Hertza. Ten niemiecki fizyk stwierdził, że pewne substancje pod wpływem światła mogą emitować elektrony.

Moduły zbudowane z cienkich krzemowych płytek zmieniają energię słoneczną w elektryczną.

Najpopularniejsze ogniwa słoneczne są wykonane z półprzewodnika krzemowego. Ogniwo składa się z dwóch jego warstw: ×pÓ i ×nÓ. Warstwa ×nÓ ma nadmiar elektronów (cząstek naładowanych ujemnie), warstwa „p” ma ich z kolei za mało – może je przyjmować. Po połączeniu obu warstw, powstaje między nimi napięcie. Padające na ogniwo światło słoneczne dostarcza energii niezbędnej do przepływu elektronów – wędrują z warstwy ×nÓ do warstwy ×pÓ. W ten sposób w ogniwie zaczyna płynąć prąd. Teraz wystarczy go już tylko zebrać i skoncentrować.

Kiedyś ogniwa takie służyły do zasilania głównie satelitów i sond kosmicznych. Dziś można je spotkać m.in. w domach, nowoczesnych środkach transportu (samochody, promy), powstaje coraz więcej elektrowni słonecznych. Co prawda pozyskiwanie energii w ten sposób jest nadal kosztowne, ale wobec ograniczonych zasobów węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego można się spodziewać, że w przyszłości (wraz z np. elektrowniami wiatrowymi) przejmą prym w tej dziedzinie. 

Źródło: focus.pl

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
Oceń jako:
dodaj do ekspertów
Inne artykuły tego użytkownika:
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
 Studenci i absolwenci Politechniki Warszawskiej Studenci i absolwenci ... Grupa zrzeszająca studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej
Utrzymanie ruchu Utrzymanie ruchu Forum osób zajmujących się zawodowo utrzymaniem ruchu w zakładach.
Komputery, sprzęt komputerowy Komputery, sprzęt komputerowy Grupa poruszająca zagadnienia dotyczące sprzętu komputerowego klasy PC. Problemy ze sprzętem, pomoc w ...
KOŁA SEP KOŁA SEP Studenckie, pracownicze czy inne - wszystkie koła związane z działalnością Stowarzyszenia ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl