Białe i energooszczędne, czyli dobre praktyki w oświetleniu ulicznym - OŚWIETLENIE - LED - OŚWIETLENIE ULICZNE - LAMPY ULICZNE - OPRAWY OŚWIETLENIOWE - TEMPERATURA BARWOWA - SKUTECZNOŚĆ ŚWIETLNA - LAMPY ULICZNE LED - WYSOKOPRĘŻNE LAMPY SODOWE - ODBŁYŚLNIK - STATECZNIKI
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna Białe i energooszczędne, czyli dobre praktyki w oświetleniu ulicznym
drukuj stronę
poleć znajomemu

Białe i energooszczędne, czyli dobre praktyki w oświetleniu ulicznym

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opraw drogowych i ulicznych? Czy wybrać do nich stateczniki elektroniczne czy elektromagnetyczne? Czy skoro już niebawem do historii odejdzie część, tak popularnych obecnie, lamp wyładowczych, jedyną alternatywą jest dla nich oświetlenie LED? - to najczęstsze pytania, na które muszą odpowiedzieć sobie specjaliści zajmujący się oświetleniem ulicznym w warunkach rosnącej presji na stosowanie rozwiązań energooszczędnych i rozwoju technologii.

Wybór oprawy

Sercem oprawy jest jej optyka, dlatego tak ważna jest jakość materiału, z którego jest wykonany odbłyśnik. Jego parametry przekładają się na praktyczne aspekty całej inwestycji. Dobra optyka opraw ulicznych w połączeniu z najnowszymi technologiami stosowanymi podczas produkcji źródeł światła gwarantuje m. in. mniejszą ilość słupów oświetleniowych, a więc i mniejsze koszty. Warto również pamiętać o szczegółach takich jak płaskie szyby w oprawach, które gwarantują właściwy rozsył światła - skierowanego prostopadle względem drogi.

Praktyka dowodzi, że najlepsze efekty daje stosowanie stateczników elektronicznych, które zapewniają stabilizację pracy lamp. Przy nagłych zmianach napięcia dają lampie lepszą ochronę oraz wydłużają czas jej życia o 10-15%. Statecznik elektroniczny pobiera stałą moc przez cały czas życia lampy. Natomiast w przypadku stateczników elektromagnetycznych wartość ta rośnie z czasem, co oznacza wzrost zużycia energii. Oprócz wymienionych powyżej zalet, odpowiednie stateczniki elektroniczne zapewniają także możliwość płynnej regulacji strumienia świetlnego, co znowu przekłada się na większą oszczędność energii.

Oświetlenie uliczne

Żółte czy białe światło?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy sięgnąć w przeszłość, kiedy światło żółte stało się powszechnie stosowane na ulicach naszych miast. Stało się tak, ponieważ kilkadziesiąt lat temu stawiano przede wszystkim na funkcjonalność: orientację i dobrą widoczność (także w trudnych warunkach pogodowych, jak mgła, deszcz czy śnieg). Wkrótce jednak zaczęto nadużywać światła żółtego - nie ma przecież żadnego sensu, by oświetlać na żółto np. śnieg w osiedlowej alejce. Obecnie rozwiązania w dziedzinie oświetlenia zewnętrznego nie muszą już bazować tylko na żółtym świetle. Istnieje alternatywa, która w znacznie lepszym stopniu łączy jakość światła dziennego z energooszczędnością, właściwą dla wysokoprężnych lamp sodowych. Tą alternatywą jest wysokiej jakości białe światło.

Jedną z wielu oczywistych korzyści, jakie białe światło daje w porównaniu do żółtego, jest postrzeganie otoczenia jako jaśniejszego i bardziej naturalnego. Testy wskazują, że większość ludzi preferuje otoczenie odbierane w białym świetle i uważa je za bardziej przyjemne. Wiąże się to również z poczuciem większego bezpieczeństwa: łatwiejsze rozpoznawanie ludzkich twarzy i innych szczegółów zmniejsza ryzyko sytuacji, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo przechodniów czy kierowców. Warto pamiętać, że wysokiej jakości światło białe wpływa na polepszenie jakości nagrań z kamer telewizji przemysłowej. Badania pokazały, że białe światło umożliwia kierowcom obserwowanie ruchu na poboczu z większej odległości, co daje im więcej czasu na hamowanie, a dzięki zwiększeniu widoczności dla motocyklistów, pieszych i rowerzystów, także drogi stają się bardziej bezpieczne.

oświetlenie drogowe

LED'owa rewolucja

Zgodnie z powszechną opinią, diody elektroluminescencyjne są przyszłością oświetlenia. Pojawia się jednak pytanie, czy technologia LED jest uniwersalnym rozwiązaniem dla wszystkich, bez wyjątku, aplikacji? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy uświadomić sobie, że skuteczność świetlna źródeł LED rzędu 150 lm/W, jak i specyficzna temperatura barwowa (np. 5600K, dla źródeł LED o temperaturze barwowej 3000K stosowanej np. w oświetleniu zewnętrznym, skuteczność świetlna wynosi około 110 lm/W) dotyczą jedynie samego elementu generującego promieniowanie. Jeśli taki element zamkniemy w oprawie, czyli zasłonimy optyką, na której również są straty, wówczas skuteczność świetlna takiego systemu może spaść do 60-65 lm/W. Zestawiając tę wartość z ponad dwukrotnie większą skutecznością świetlną (140 lm/W i więcej), jaką charakteryzują się źródła wyładowcze, trzeba uczciwie przyznać, że w tej chwili nie ma technologicznej możliwości zaprojektowania alternatywnej i energooszczędnej oprawy LED. Oprawa taka musiałaby pobierać więcej mocy, dając podobną ilość światła, co oprawa wyładowcza lub – przy zbliżonej mocy elektrycznej – wytwarzałaby dużo mniej promieniowania widzialnego. 

Zewnętrzne oprawy LED doskonale sprawdzą się przy oświetleniu mniejszych uliczek, dróg osiedlowych, alejek parkowych czy parkingów, gdzie natężenie oświetlenia rzędu 5-10 lx w zupełności wystarcza. Oprawy Philips Mini Iridium LED, City Spirit LED czy UrbanLine świetnie spełniają to zadanie, będąc jednocześnie alternatywą dla zbędnych, w tych miejscach, opraw sodowych czy rtęciowych o większych mocach.

Oświetlenie uliczne LED, fot. Kingsun OptoelectronicOświetlenie uliczne LED, fot. Kingsun Optoelectronic

www.fachowyelektryk.pl

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Target Press sp. z o.o.
ul. Pogodna 24, Poznań
tel.  +48 61 861 00 05
www.targetpress.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl