Maszyny elektryczne - str. 2 - TRANSFORMATORY - ALTERNATOR - SILNIKI ELEKTRYCZNE - SILNIKI - PRĄDNICE - MASZYNY ELEKTRYCZNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Maszyny elektryczne
drukuj stronę
poleć znajomemu

Maszyny elektryczne

Awatar użytkownika
autor: harnaś

Maszyny komutatorowe prądu stałego i przemiennego

Ich charakterystycznym elementem jest komutator – pierścień złożony z segmentów wykonanych z materiału przewodzącego podzielonych materiałem izolacyjnym, umieszczonego na obrotowym wale. Poszczególne segmenty komutatora (działki) są połączone z uzwojeniami wirnika maszyny. Z zewnętrznym obwodem  są one połączone poprzez ślizgające się po nim szczotki. Komutator umożliwia mechaniczną zamianę prądu stałego w przemienny i odwrotnie.

Zasada działania prądnicy prądu stałego: a) z komutatorem dwusegmentowym, b) z komutatorem czterosegmentowym.

Rys. 5. Zasada działania prądnicy prądu stałego: a) z komutatorem dwusegmentowym, b) z komutatorem czterosegmentowym.

Rys. 6. Prądnica obcowzbudna prądu stałego

Rys. 6. Prądnica obcowzbudna prądu stałego

Schematy połączeń prądnicy prądu stałego: a) bocznikowej, b) szeregowej, c) szeregowo-bocznikowej

Rys. 7. Schematy połączeń prądnicy prądu stałego: a) bocznikowej,  b) szeregowej, c) szeregowo-bocznikowej


Silniki prądu stałego:

 • szeregowe 
 • bocznikowe 
 • szeregowo-bocznikowe
 • obcowzbudne 
 • z magnesami trwałymi 

Ich schematy są zbieżne ze schematami analogicznych prądnic. Zmianę kierunku wirowania uzyskujemy poprzez zamianę polaryzacji uzwojenia twornika lub wzbudzenia.

Rys. 8. Charakterystyki mechaniczne silników prądu stałego: 1 – bocznikowego, 2 – szeregowo-bocznikowego, 3 – szeregowego

Rys. 8. Charakterystyki mechaniczne silników prądu stałego:  

1 – bocznikowego,  

2 – szeregowo-bocznikowego,

3 – szeregowego

 

 

 

 


Prędkość obrotową silnika prądu stałego regulujemy poprzez: 

 • zmianę rezystancji obwodu wirnika, 
 • zmianę rezystancji obwodu wzbudzenia, 
 • zmianę napięcia zasilania. 

Silniki komutatorowe prądu przemiennego: Stosowane do zasilania z sieci jednofazowej. Stojan i wirnik są wykonane z blach. Posiadają duży moment rozruchowy i dużą prędkość obrotową. Można je zasilać również napięciem stałym.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
Oceń jako:
dodaj do ekspertów
Inne artykuły tego użytkownika:
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (10)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Piotrek
Mając transformator trzyfazowy separacyjny 400/400V 16kVA WE trójkąt WY gwiazda, czy da się WY przezwoić na 3x77V i połączyć te uzwojenia szeregowo co da 231V jako WY?
No avatar
vivo pl
Czy prąd przemienny produkuje również przemienne pole magnetyczne ? A jak wygląda sprawa z polem ELEKTRYCZNYM, co ? Też jest przemienne ? Czyli inaczej jak płynie prąd o częstości 50 Hz to również te pola się zmieniają też 50 razy na sekundę ? A jak wygląda sprawa z prądem stałym ? Przecież prąd stały też produkuje pole magnetyczne i elektryczne. Mam jeszcze pytanie : czy w samochodzie w cewce wysokiego napięcia jest prąd stały czy zmienny ? Zasilana jest z akumulatora, a w nim jest prąd stały. Czy on się zmienia na zmienny ? A jak zmienia to gdzie ?
No avatar
Maciej
Czy uzwojenie autotransf. po którym porusza się szczotka za pomocą pokrętła ręcznego jest jakoś pozbawione izolacji, czy co ? To jedno pytanie. Drugie to czy szczotka, która porusza się za pomocą pokrętła ręcznego jest jakoś podłączona przewodem do czegoś ? A jeśli tak to do czego ? W życiu nie widziałem wnętrza takiego trafo, więc nie orientuję się. Proszę o wyjaśnienia.
No avatar
Wojtek
Tak na szybko parę błędów:
1. Transformatory cechuje wysoka sprawność energetyczna, często nie przekraczająca 1% mocy znamionowej.
Powinno być: straty energii nie przekraczają 1% mocy znamionowej, czyli sprawność wynosi powyżej 99%.
2. uzwojenia pierwotnego (dolnego napięcia) – cewki o liczbie zwojów NDN (N1), uzwojenia (lub kilku uzwojeń) wtórnego (górnego napięcia) n- cewki o liczbie zwojów NGN (N2),
Uzwojenie pierwotne, to uzwojenie do którego dostarczamy energię, uzwojenie wtórne, to uzwojenie energię oddające do odbiornika (czy też sieci ee). Uzwojenie górnego napięcia to uzwojenie, na którym napięcie ma wyższą wartość skuteczną, dolnego niższą. Zarówno uzwojenie dolnego jak i górnego napięcia może być uzwojeniem pierwotnym a może też być wtórnym.
I jeszcze parę innych drobnych błędów by się znalazło, ale nie mam czasu na ich korygowanie.
No avatar
Tomek
Świetny artykuł, w domu przeczytam na pewno jeszcze raz w związku ze zbliżającym się egzaminem z Maszyn Elektrycznych :)
No avatar
Gość
nie wiem nic
No avatar
Gość
@Jarosław możesz coś dopisać o poślizgu w komentarzu jak masz takie wiadomości
No avatar
Gość
Lingwistą nie jestem w żadnym calu ale http://translate.google.pl/#pl|en|po%C5%9Blizg podpowiada inne tłumaczenia z których creep pasuje mi bardziej ale czy od urodzenia anglojęzycznym elektrykom też? Może warto by poszukać w terminologii mechaniki płynów bo tam występuje warstwa przyścienna która (może) ma analogię z poślizgiem w maszynach asynchronicznych. Bo istotą zjawiska jest nadążanie obrotów wirnika za synchroniczną prędkością wirującego pola magnetycznego stojana. Coś jak w mechanice płynów - warstwa przyścienna też chce "nadążyć" za przepływem w centrum przewodu.
Brak obrazka
Zaintrygował mnie Pan i aż sprawdziłem jaki jest angielski odpowiednik poślizgu (w elektrycznym silniku asynchronicznym), ale wygląda na to, że nazwa przetłumaczona jest dosłownie: Slip - http://en.wikipedia.org/wiki/Induction_motor#Slip

Choć jak wiadomo różnie bywa z wiarygodnością edytorów na wiki...
Brak obrazka
Jest jeszcze jeden parametr, istotny w maszynach prądu przemiennego - poślizg. Poślizg którego nazwa, podobno, jedynie w języku polskim oddaje istotę zjawiska.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
FIZYKA FIZYKA Grupa w której poruszane są tematy związane z fizyką, zagadnienia, ciekawostki, zadania itp.
TRANSFORMATORY TOROIDALNE I ZASILACZE LINIOWE TRANSFORMATORY TOROIDALNE I ... Producenci i konstruktorzy transformatorów i zasilaczy
Elektroenergetycy Elektroenergetycy Zapraszam serdecznie wszystkich, których pasją lub zamiłowaniem jest zajmowanie się wysokim napięciem, ...
WEMiF WEMiF Grupa studentów, absolwentów i pracowników Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl