Kamery termowizyjne i ich zastosowanie w zależności od aplikacji - KLIMATYZACJA - OGRZEWANIE - WENTYLACJA - POMIARY TERMOWIZYJNE - KAMERY TERMOWIZYJNE - BADANIA TERMOGRAFICZNE - CHŁODNICTWO - TESTO - KAMERY INSPEKCYJNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Kamery termowizyjne i ich zastosowanie w zależności od aplikacji
drukuj stronę
poleć znajomemu

Kamery termowizyjne i ich zastosowanie w zależności od aplikacji

fot. testo.com

Przez ostatnie lata kamery termowizyjne głównych odbiorców znalazły w branży przemysłowej i budowlanej. W przypadku przemysłu pozwalają na szybkie i precyzyjne wykrywanie uszkodzeń instalacji, systematyczne monitorowanie podzespołów na halach produkcyjnych, jak też weryfikację działania instalacji elektrycznych. Diagnostyka ta zwiększa znacząco szanse na ograniczenie kosztów produkcji i zachowanie ciągłości pracy bez wymuszonych przestojów. W przypadku branży budowlanej głównym obszarem wykorzystania kamer termowizyjnych jest natomiast badanie izolacji termicznej budynku, centralnego ogrzewania, przeciążeń w instalacjach i zawilgocenia w pomieszczeniach.

Ogrzewanie 

W tej dziedzinie doskonale spełniają się nawet prostsze kamery, wyposażone w detektor o rozdzielczości 160x120 pixeli z zakresem pomiarowym do 280°C, m.in. testo 875-1i. Kamera ta dzięki dużej czułości termicznej <50 mK, wymiennym obiektywom 32°x23° i 9°x7° i wbudowanemu aparatowi cyfrowemu sprawia, że ogrzewanie budynków, ucieczka ciepła poprzez mostki cieplne, rozkład temperatur na grzejnikach, tzw. podłogówka czy też diagnozowanie nieszczelności samych instalacji staje się naprawdę proste. W większości przypadków z pomocą narzędzia, czyli kamery termowizyjnej, oprogramowania i podstawowej wiedzy użytkownika już po wstępnej diagnozie jesteśmy w stanie wykryć wycieki i zawilgocenia spowodowane nieprawidłowościami występującymi w instalacjach.

Izolacja cieplna budynkuIzolacja cieplna budynku
Rys. 1. Izolacja cieplna budynku

Ogrzewanie podłogoweOgrzewanie podłogowe
Rys. 2. Ogrzewanie podłogowe

GrzejnikiGrzejniki -obraz z kamery termowizyjnej
Rys. 3. Grzejniki


Wentylacja i klimatyzacja 

Przy badaniach urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych dość często zmuszeni jesteśmy do wykonywania pomiarów w miejscach gdzie kształt kamery i umiejscowienie wyświetlacza uniemożliwia komfortową pracę.  Do takich zadań zaprojektowane zostały kamery z serii testo 876 - czułość termiczna <80 mK, wymienne obiektywy i wbudowany aparat cyfrowy stawiają kamerę testo 876 na równi z modelem 875i, jednakże dzięki nowoczesnej i ergonomiczna obudowie typu camcorder zapewniającej możliwość monitorowania trudnodostępnych obiektów pod różnymi kątami i wykonywanie zdjęć poszczególnych detali nawet z większych odległości. Kamera staje się dzięki temu przyjaznym oraz wygodnym w użytkowaniu urządzeniem wielofunkcyjnym.

Kamera termowizyjna od strony samego pomiaru rejestruje rozkład promieniowania podczerwonego emitowanego przez każde ciało, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego i przekształcenia go w światło widzialne. Przy wentylacji medium pomiarowym jest powietrze, którego rozkładu kamera nie będzie w stanie uchwycić. Dopiero jego oddziaływanie na powierzchnię może być poddane pomiarowi i późniejszej  analizie. Powietrze rozchodzące się z nawiewników czy wentylatorów będzie widoczne dopiero na suficie lub ścianie w postaci nagrzanej lub wychłodzonej powierzchni.

 Przy pomiarach wentylacyjnych dość ciekawa wydaje się opcja pomiaru wilgotności oferowana przez kamery Testo AG. Dzięki możliwości wprowadzenia do kamery dwóch parametrów: temperatury i wilgotności otoczenia, kamera automatycznie kalkuluje punkt rosy dzięki czemu może w prosty sposób zobrazować na wyświetlaczu powierzchnie narażone powstawaniem wilgotności. 

Zawilgocenia narożyZawilgocenia naroży
Rys. 4. Zawilgocenia naroży

Działająca wentylacja
Rys. 5. Działająca wentylacja

 

Chłodnictwo 

W chłodnictwie kamery umożliwiają pomiar:  temperatury przegrzania, przechłodzenia, podzespołów instalacji, wypełnienia zbiorników, elektryki zasilającej układ itp. Przy tak szerokim zastosowaniu dobrze wykorzystać kamerę z wyższa rozdzielczością – 320x240 pikseli, czego przykładem może być testo 882. Dzięki mocnemu detektorowi, czułości termicznej <60mK, współdziałającego z wysokiej jakości optyką wykonaną z germanu gwarantuje uzyskanie termogramu obiektu pomiarowego w doskonałej jakości, z precyzyjnie wyszczególnionymi elementami obrazu. Z drugiej strony należy szerzej spojrzeć na efekty działania samej instalacji chłodniczej. Przy nieszczelnej izolacji termicznej, nawet najlepsza instalacja nie będzie w stanie zapewnić nam idealnych - stałych parametrów temperaturowych, trzeba również zapewnić wsparcie ze strony profesjonalnie wykonanej izolacji termicznej samej chłodni. Kamery termowizyjne pozwalają na szybką i prostą diagnostykę izolacji termicznej ścian, podłóg i dachu hali. Wykrywają wszelkie błędy budowlane, nieszczelności, pęknięcia których skutkiem jest powierzchniowa zmiana temperatur na badanych powierzchniach. Po takiej diagnostyce wykonanie modernizacji staje się dużo prostsze i skuteczniejsze.

Instalacje chłodniczeInstalacje chłodnicze
Instalacje chłodniczeInstalacje chłodnicze
Rys. 6. Instalacje chłodnicze 

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (3)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
Czyli co jest zrobione z germanu soczewki czy detektor? W tekście napisane jest że optyka. Nigdy nie słyszałem żeby soczewki były robione z germanu.
No avatar
Zapewne chodzi o układ optyczny wykonany z tego właśnie pierwiastka.

German (Ge) jest bardzo dobrym materiałem optycznym dla pomiaru niskich temperatur. Wadą ograniczającą jego stosowanie jest duża kruchość, tragicznie niska wytrzymałość na ścieranie oraz duża refleksyjność.
No avatar
www
Co autor ma na myśli pisząc cytuję "z wysokiej jakości optyką wykonaną z germanu" ?
Testo Sp. z o.o.
ul. Wiejska 2, Pruszków
tel.  22 292 76 80
www.kamerytermowizyjne.net
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl