Zaawansowane technologie reaktorów jądrowych GE Hitachi - str. 2 - ENERGETYKA JĄDROWA - REAKTORY - GE HITACHI NUCLEAR ENERGY - ABWR - ESBWR - PRISM
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Energetyka Zaawansowane technologie reaktorów jądrowych GE Hitachi
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zaawansowane technologie reaktorów jądrowych GE Hitachi

Reaktor ESBWR 

Budowa reaktorów ESBWR jest dowodem na to, że innowacyjne rozwiązania technologii jądrowej nie są zagrożeniem dla harmonogramu dostawy obiektu, ani nie zwiększają ryzyka związanego z inwestycją. Ekonomiczny uproszczony wodny reaktor wrzący (Economic Simplified Boiling Water Reactor, ESBWR) to reaktor generacji III+, który został opracowany na podstawie projektu ABWR. W stosunku do tradycyjnej technologi BWR reaktory ESBWR oferują:

  • większe bezpieczeństwo,
  • prostszą budowę obiektu, obsługę i konserwację,
  • większą wydajność reaktora i
  • pasywne systemy bezpieczeństwa.

Dzięki pasywnym systemom bezpieczeństwa reaktor może pracować z pełną wydajnością przy wykorzystaniu jedynie naturalnego obiegu w jego rdzeniu – bez konieczności zastosowania wewnętrznych lub zewnętrznych pomp cyrkulacyjnych. Eliminuje to nie tylko konieczność zapewnienia ok. 7– 40 MWe energii do zasilenia tego typu pomp, ale również (a) eliminuje wszelkie duże otwory poniżej górnej granicy paliwa (większe bezpieczeństwo, niższa awaryjność, niższy koszt) i (b) zwiększa stabilność i bezpieczeństwo w czasie przebiegów przejściowych obiektu i reaktora dzięki jego zwiększonej wysokości.

ESBWR (ang. Economic Simplified Boiling Water Reactor)

Rys. Reaktor ESBWR (ang. Economic Simplified Boiling Water Reactor)

Duże możliwości w zakresie wykorzystania cyrkulacji naturalnej działających obecnie reaktorów BWR zostały potwierdzone w przypadku instalacji BWR o wymuszonym obiegu w trakcie testów lub w czasie zdarzeń nieplanowanych (Dodewaard w Holandii i Humboldt Bay w Stanach Zjednoczonych). Aby zmaksymalizować sprawność obiegu w reaktorze ESBWR wyeliminowano lub zoptymalizowano ograniczenia przepływu. Siłę cyrkulacji naturalnej zwiększono wykorzystując wysokość słupa wody w „kominie” – wydłużonej części korpusu reaktora nad rdzeniem a poniżej sekcji osuszacza pary. Szczelinę opadową pozbawiono ograniczeń przepływu oraz zmniejszono długość wiązki paliwowej w stosunku do poprzednich projektów.

Wszystkie pasywne systemy bezpieczeństwa reaktora ESBWR zostały poddane intensywnym pracom projektowym, uzyskano dla nich stosowne zatwierdzenia oraz przetestowano w ramach kompleksowych procedur testowych. Amerykańska komisja dozoru jądrowego (NRC) zatwierdziła projekt każdego systemu i wyniki testów w ramach certyfikacji projektu reaktora ESBWR. Ryzyko w przypadku konstrukcji pasywnych systemów bezpieczeństwa zostało zminimalizowane dzięki ich prostocie, potwierdzonej sprawności i wydajności oraz szerokiemu zastosowaniu modułowych konstrukcji otwartych.

 

ESBWR

ABWR
Bezpieczeństwo fizycznePrzed penetracją z użyciem siły chroni budynek reaktora o ścianach z żelazobetonu o grubości 1,5 metra oraz obudowa bezpieczeństwa o grubości 2 metrów. Sieć przejść podziemnych umożliwia dostęp w normalnym trybie.Przed penetracją z użyciem siły chroni budynek reaktora o ścianach z żelazobetonu o grubości 1,3 metra oraz obudowa bezpieczeństwa o grubości 2 metrów. Sieć przejść podziemnych umożliwia dostęp w normalnym trybie.
Uderzenie samolotuESBWR spełnia wymagania NRC. Pasywne systemy chłodzenia eliminują zależność od zewnętrznej infrastruktury w przypadku uderzenia samolotu.ABWR spełnia wymagania NRC. ABWR posiada trójstopniowy system chłodzenia reaktora.
Bezpieczeństwo wirtualneCyfrowe narzędzia i systemy kontrolne (I&C) zapewniają fizyczną redundancję i środki ochrony integralności oprogramowania sterującego w przypadku ataku.Cyfrowe narzędzia i systemy kontrolne (I&C) zapewniają fizyczną redundancję i środki ochrony integralności oprogramowania sterującego w przypadku ataku.
SterowniaSterownia umiejscowiona jest w podziemiu i wyposażona w system bezpieczeństwa HVAC, zabezpieczający przed zagrożeniami radiologicznymi, chemicznymi i biologicznymi.Sterownia umiejscowiona jest w podziemiu i wyposażona w system bezpieczeństwa HVAC, zabezpieczający przed zagrożeniami radiologicznymi, chemicznymi i biologicznymi.

Innowacyjne usprawnienia projektu BWR przynoszą ogromne korzyści. Uproszczony projekt reaktora ESBWR wymaga o 25 proc. mniej pomp, zaworów i silników w porównaniu z obiektami wykorzystującymi aktywne systemy bezpieczeństwa. Nowy typ reaktora umożliwia opracowanie bardziej przewidywalnego harmonogramu budowy. Reaktory ESBWR oferują również najniższe koszty osobowe, ruchu i konserwacji na megawat spośród wszystkich reaktorów jądrowych generacji III i III+*.

 


* Opracowanie na zlecenie amerykańskiego Departamentu Energii Study of Construction Technologies and Schedules, O&M Staffing and Cost, and Decommissioning Costs and Funding Requirements for Advanced Reactor Designs

 

Artykuł pochodzi z internetowego kwartalnika EkoAtom.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Stowarzyszenie Elektryków Polskich
Stowarzyszenie Elektryków Polskich
ul. Świętokrzyska 14, Warszawa
tel.  +48 22 5564-302
fax.  +48 22 5564-301
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl