Instalacje teletechniczne - racjonalne zarządzanie inwestycją - CCTV - TELEINFORMATYKA - SIECI TELEINFORMATYCZNE - INSTALACJE TELETECHNICZNE - SZAFY SERWEROWE - BSM
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Telekomunikacja Instalacje teletechniczne - racjonalne zarządzanie inwestycją
drukuj stronę
poleć znajomemu

Instalacje teletechniczne - racjonalne zarządzanie inwestycją

Realizacja kompleksowego systemu BSM, w zależności od potrzeb składającego się z instalacji telewizji dozorowanej (CCTV) i instalacji systemu sygnalizacji włamania i napadu, instalacji sygnalizacji pożaru (SAP), instalacji oddymiania (ODDYM), instalacji systemu przywoławczego (SP) oraz wielu innych, to inwestycja, której wprowadzenie w życie wymaga najczęściej modernizacji całego budynku.

Aby bowiem wydatek, który gotowy jest ponieść inwestor, był w pełni opłacalny, instalacje teletechniczne powinny być realizowane w określonym standardzie,w którym brak jest miejsca na rozwiązania prowizoryczne, do których tak namiętnie ciągnie polskich budowlańców. Niestety, w przypadku sprzętu i urządzeń o jakich mowa, wszelkie takie rozwiązania mogą spowodować, iż w ostateczności system, który kosztował co najmniej kilkanaście tysięcy złotych, zwyczajnie nie działa.

W instalacjach teletechnicznych wymagane jest bowiem, aby okablowanie, szafy serwerowe, rejestratory i czujniki tworzyły spójny system, w którym każdy jego element spełnia wymagane standardy, a jego montaż odpowiada zaleceniom producenta i normom.

Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach...

Porządny i profesjonalnie sporządzony projekt, to podstawa do stworzenia optymalnych rozwiązań, które umożliwią nie tylko poprawną pracę całego systemu, ale też ułatwią jego modernizacje, serwis i naprawę. Kiedy bowiem całość funkcjonujących w budynku instalacji ma swoje określone miejsce, zainstalowano odpowiednie szafy serwerowe, a każdy kabel odpowiada funkcjom, jakim jest przeznaczony, to też każdy instalator czy serwisant z łatwością zlokalizuje problem i usunie go, zamiast tonąć w morzu niewiadomych. A sposób na to jest dość prosty.

Dwie złote zasady!

Po pierwsze należy mieć na względzie fakt, iż na instalacjach teletechnicznych nie warto oszczędzać. Korzystając ze sprawdzonego okablowania i wysokiej jakości szaf serwerowych typu rack, zgodnych ze standardem EIA ( EIA-310-D), mamy dużą szanse na to, iż cała inwestycja bardzo nam się opłaci. Po drugie jednak ważne jest wykonanie. Instalacjom teletechnicznym, podobnie jak każdym innym, powinien być zadedykowany szacht, w którym całe okablowanie będzie usystematyzowane i odpowiednio zabezpieczone.

Szachty, strefy, przejścia ppoż...

W standardowych instalacjach teletechnicznych wystarczy szacht o wymiarach 600x250mm, Należy jednak uwzględnić konieczność zabezpieczenia go masami ogniochronnymi, pomiędzy kondygnacjami. Zgodnie z normami ochrony przeciwpożarowej, na przejściach przez wszelkie występujące w budynku przegrody ppoż, okablowanie teletechniczne w szachtach należy zabezpieczyć także przepustami o odpowiedniej klasie odporności ogniowej. W zależności od kondygnacji i jej przeznaczenia, będą to przepusty o klasie EI 60 lub EI 120.

Na samych kondygnacjach użytkowych, warto trasy kablowe instalacji teletechnicznych lokalizować albo w podłodze technicznej, jeśli występuje, albo nad podwieszonym sufitem, który stanowi dziś standard wykończenia pomieszczeń w przestrzeniach użytkowych.

Podłączenie ma znaczenie...

Tak przygotowane kable, należy jeszcze właściwie podłączyć, a więc znaleźć w budynku lub pomieszczeniach, miejsce na odpowiednie szafy serwerowe. Nie każda firma potrzebuje bowiem specjalistycznej serwerowni, choć te coraz częściej pojawiają się w standardzie obiektów.

Jeśli jednak nie posiadamy takowej wystarczy, że instalacje teletechniczne zostaną podłączone w co najmniej jednej szafie serwerowej, spełniającej wymagane prawem normy.

Jak już wspomniano, w większości przypadków wystarczy urządzenie typu rack 19”, zgodne ze specyfikacją EIA, zlokalizowane w odpowiednio wentylowanym i oddymianym pomieszczeniu, które zagwarantuje bezpieczeństwo użytkowania instalacji i wszelkich jej urządzeń.

Opracowanie we współpracy z Unotelem, dostawcą szaf serwerowych i rozwiązań teleinformatycznych.

 

Źródła:

[1] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz. U. Nr 75 poz. 690 z późn. zm.

[2] Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Dz. U. Nr 109 poz. 719.

[3] PN-EN 50174-2 Technika informatyczna. Planowanie i wykonawstwo instalacji wewnątrz budynków.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl