Na co zwrócić uwagę podczas wybierania drukarki 3D? - OPEN SOURCE - TWORZYWA SZTUCZNE - DRUKARKA 3D - INŻYNIERIA MATERIAŁOWA - DRUK 3D
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Na co zwrócić uwagę podczas wybierania drukarki 3D?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania drukarki 3D?

fot. RS

Pomimo tego, że dla większości Polaków druk 3D jest wciąż zagadnieniem nieznanym, to jednak faktem jest, że sprzęt ten każdego dnia zyskuje nowych użytkowników zafascynowanych możliwościami jakie daje nam ta technologia.

Drukarki 3D cieszą się dzisiaj ogromnym zainteresowaniem i mają szansę stać się czynnikiem rewolucjonizującym różne dziedziny ludzkiej aktywności. Coraz więcej firm, zwłaszcza specjalizujących się w przemyśle, decyduje się na ich zakup. Wybór najlepszego urządzenia może jednak nastręczyć dużo trudności, dlatego warto mieć świadomość tego, jakie kwestie mają znaczenie priorytetowe.

Wykorzystywane tworzywo

Podstawowym zagadnieniem jest rodzaj wykorzystywanego przez drukarkę materiału. Należy przede wszystkim dokładnie przeanalizować jego cenę oraz właściwości, by mieć ogólny pogląd dotyczący kosztów wydruku. Ponadto, na rynku istnieją urządzenia bazujące wyłącznie na jednym rodzaju tworzyw lub takie, które stosują większą ich ilość. Ostateczna decyzja zależy w dużej mierze od tego, w jakim celu drukarkę się kupuje i co zamierza się za jej pośrednictwem wytwarzać. Największym zainteresowaniem cieszą się materiały na bazie ABS-u, Poliamidy oraz PLA, czyli materiał, jakiego głównym składnikiem jest mączka kukurydziana. Z ABS-u produkuje się doskonale znane współczesnym dzieciom klocki Lego. Warto przy doborze materiału i technologii pamiętać, że elementy w zależności od zastosowania elementu może on wymagać bardziej lub mniej czasochłonnej post obróbki. Nie należy więc kierować się wyłącznie ceną, ale dokładnie scharakteryzować planowany proces produkcyjny. Może się bowiem okazać, że to droższy materiał będzie w rzeczywistości ograniczał koszty.

Czas i jakość wydruku

Prędkość drukowania jest jednym z bardziej istotnych czynników określających efektywność całego procesu. Zasada jest prosta – im jest ona wyższa, tym lepiej, zwłaszcza jeśli w planach ma się drukowanie dość dużych elementów. Jednocześnie, warto również mieć na uwadze grubość warstw. Jeśli są one cienkie, kolejne szczegóły obiektu będą zdecydowanie wierniejsze. Trzeba jednak być przygotowanym na to, że wówczas prędkość drukowania będzie bardziej ograniczona. Ocena jakości może nastręczyć więcej problemów. Najlepiej, jeśli poprosi się o prezentację gotowych wydruków wykonanych przy pomocy danego urządzenia. Wskazane jest poproszenie o wydruk testowy. Oczywiście, należy zadbać o to by był on możliwie jak najbardziej skomplikowany oraz niewielki, ponieważ znacznie to ograniczy koszt takiego próbnego wydruku oraz ukaże wszelki wady i zalety danej technologii.

Obsługa

Kryterium wyjątkowo istotnym, jednak bardzo często pomijanym, jest również obsługa zakupionej drukarki. Niewielki będzie pożytek z tego zaawansowanego urządzenia, jeśli nie będzie się umiało korzystać ze wszystkich jego opcji. Do wyboru ma się dwa rodzaje drukarek: wyposażone w oprogramowanie dedykowane, jednocześnie droższe oraz urządzenia wykorzystujące oprogramowanie open-source, jakie jest przystosowane do użytkowania na różnych sprzętach. Opcja druga cechuje się skomplikowanymi ustawieniami, ponieważ musi pasować także do innych drukarek, dlatego dla osób, jakie na co dzień swój kontakt ze światem gadżetów elektronicznych ograniczają do tabletów i smartfonów, polecane są drukarki kosztowniejsze, ale łatwiejsze w obsłudze.

Materiał, jakość wydruku, jego szybkość oraz kwestia obsługi urządzenia – to najważniejsze kryteria, jakie koniecznie należy mieć na uwadze kupując drukarkę 3D. Kierując się nimi, klient łatwiej odnajdzie się w gąszczu nowoczesnych technologii, które nie zawsze są dla niego zrozumiałe.

Źródło: Bibus Menos Sp. z o.o.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl