Automatyka przemysłowa i jej rola w nowoczesnym przemyśle - AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA - AUTOMATYZACJA PROCESÓW PRODUKCYJNYCH
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Automatyka przemysłowa i jej rola w nowoczesnym przemyśle
drukuj stronę
poleć znajomemu

Automatyka przemysłowa i jej rola w nowoczesnym przemyśle

Trudno jest wyobrazić sobie nowoczesną fabrykę bez zrobotyzowanych hal produkcyjnych oraz sieci komputerowych, których zadaniem jest dbałość o każdy, nawet najmniej ważny etap procesu wytwarzania produktu. Te skomplikowane systemy, na które składają się maszyny, ich centrale sterujące oraz programy komputerowe, to dzieło wielu godzin pracy inżynierów dbających o to, aby zoptymalizować wydajność i koszty produkcji. Nie da się więc ukryć, że automatyka przemysłowa odgrywa niezwykle ważną rolę w przemyśle, i to w zasadzie niezależnie od branży. Dzięki swoim zaletom, powoli dociera ona nawet tam, gdzie jeszcze kilka lat temu zastosowanie zrobotyzowanych urządzeń było dalekie od realizacji. W poniższym artykule omówione zostały korzyści, jakie można odnieść stosując systemy automatyczne w procesach przemysłowych.

Zwiększona produktywność

To główny cel stosowania automatycznych systemów w przemyśle. Idea masowej produkcji wymaga, aby w jak najkrótszym czasie dostarczyć na rynek możliwie dużą ilość produktów, zaś każda minuta przerwy lub obniżenia efektywności przynosi straty finansowe i zaburzenia w harmonogramie prac. Z tego powodu, zastąpienie większości pracy ludzkiej maszynami jest najlepszą opcją dla producentów - w przeciwieństwie do ludzi, roboty nie męczą się, dlatego mogą pracować bez przerwy, jednocześnie zachowując stałą precyzję i powtarzalność wykonywanych działań. Jedyne, czego trzeba, to odpowiedni program, który stanie się instrukcją postępowania dla maszyn w czasie całego procesu wytwórczego.

Poprawa jakości i łatwiejsza jej kontrola

O ile przy wytwarzaniu pojedynczych przedmiotów nietrudno jest zachować odpowiednią jakość, o tyle produkcja seryjna często wiąże się z pewnym rozrzutem jakościowym, na który w pewnych sytuacjach nie można sobie pozwolić. Dlatego i w tej dziedzinie zastąpienie ludzkiej pracy czynnościami wykonywanymi przez roboty przynosi wymierne korzyści - zautomatyzowane maszyny powtarzają dokładnie tę samą czynność za każdym razem, minimalizując ryzyko wystąpienia jakichkolwiek błędów i odstępstw od przyjętych norm. Ponadto możliwe jest także włączenie w proces produkcji etapu pomiarowego, podczas którego jakość wykonanego produktu może być kontrolowana w sposób automatyczny i bardzo precyzyjny.

Niższe koszty

Mimo, że systemy automatyki przemysłowej zazwyczaj są drogie, już od samego ich wdrożenia przynoszą firmie istotne oszczędności. Po pierwsze, umożliwiają redukcję etatów, a wraz z nią zmniejszenie kosztów związanych ze szkoleniem i zatrudnieniem pracowników. Ponadto zrobotyzowane hale produkcyjne dają możliwość nieprzerwanej produkcji przez 24 godziny na dobę, zwiększając całkowity zysk przedsiębiorstwa. Dlatego mimo wysokich kosztów związanych z inwestycją, systemy automatyki mogą przynieść firmie ogromne korzyści finansowe w dłuższym okresie.

Większe bezpieczeństwo

Nie da się zaprzeczyć, że praca na hali produkcyjnej wiąże się z pewnym ryzykiem dla pracowników. Dlatego ograniczenie ich liczby, a także zastosowanie automatyki przemysłowej w procesach szczególnie niebezpiecznych, w znaczący sposób podnosi stopień bezpieczeństwa. Ponadto maszyny mogą pracować z powodzeniem także w warunkach skrajnie niesprzyjających lub nawet bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia człowieka, na przykład bardzo niskiej temperatury otoczenia czy związanego z możliwością eksplozji lub wysokim natężeniem hałasu.

Automatyka przemysłowa, ze względu na swoje zalety, odgrywa ogromną rolę w przemyśle. Mimo, że przedsiębiorcy często są nastawieni sceptycznie do ponoszenia wydatków związanych z inwestowaniem w zrobotyzowane systemy produkcyjne, coraz większa ich liczba decyduje się na ten krok, zachęcona znaczącymi oszczędnościami oraz poprawą jakości produkcji. To zaś sprawia, że systemy automatyczne wciąż będą się rozwijać, aby tym lepiej dopasować się do rosnących wymagań rynku.

Automatyka przemysłowa i jej rola w nowoczesnym przemyśle

W artykule wykorzystano zdjęcia pochodzące ze strony www.techniki-lakiernicze.pl/automatyka

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl