Badanie gruntu pod budowę domu - BUDOWNICTWO - DOMY JEDNORODZINNE - BADANIE GRUNTU
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Budownictwo Badanie gruntu pod budowę domu
drukuj stronę
poleć znajomemu

Badanie gruntu pod budowę domu

fot. mgprojekt.com.pl

Badanie gruntu wykonuje się w celu określenia warunków wodno-gruntowych podłoża, na którym ma stanąć dom. Wykonanie badania geotechniczne gruntu sprawia, że projektantowi łatwiej jest dobrać odpowiedni rodzaj fundamentu, izolacji. Kiedy inwestor zna rodzaj gruntu, wie czy może wznieść dom podpiwniczony, wie również gdzie i na jakiej głębokości umieścić przydomową oczyszczalnię ścieków, czy też studnię.

Rezygnacja z badań mogłaby doprowadzić do nierównomiernego osiadania budynku, pękania ścian, oraz pojawienia się wilgoci w piwnicy, czy też wody gruntowej. Od kwietnia 2012 roku wszystkie domy jednorodzinne muszą posiadać opinię geotechniczną.

Zasadność wykonania badania gruntu

Jeśli inwestor jest laikiem w dziedzinie zakupu działki i budowy domu, koniecznie powinien wiedzieć przed rozpoczęciem prac jak istotne jest badanie geotechniczne. W pierwszym odruchu inwestor wybiera działkę ładnie położoną, kształtną, ale równie ważne są warunki wodno- gruntowe. Tylko profesjonalnie przeprowadzone badanie gruntu sprawi, że inwestor uzyska odpowiedź na pytanie, czy na danej działce może postawić dom na lata.

Sposób badania gruntu

Ilość oraz głębokość punktów badawczych zależna jest od rodzaju gruntu, od podpiwniczenia budynku i w związku z tym głębokości posadowienia fundamentów. Znaczenie ma również wielkość domu, który ma powstać na działce. Jeśli na działce dominują grunty słabonośne, koniecznością staje się rozpoznanie podłoża minimum dwa metry poniżej poziomu zalegania gruntu nośnego.

Z badania geotechnicznego można również skorzystać w przypadku, gdy dom już stoi i powstają spękania budynku lub też w piwnicy pojawiają się zawilgocenia.

Formalności i dokumenty

Do przeprowadzenia badań potrzebna jest mapa sytuacyjno wysokościowa działki, na której ma powstać dom. Może być to mapa, która jest wydawana do warunków zabudowy lub też pozyskana z działu geodezyjnego urzędu miasta lub gminy.

Poza mapą do badania geotechnicznego potrzebna będzie również informacja o położeniu budynku na działce. Jeśli inwestor posiada już plan zagospodarowania terenu przygotowany przez architekta, on również będzie pomocny.

Konieczne jest powiadomienie geotechnika, czy dom będzie podpiwniczony.

Na podstawie danych oraz badań przeprowadzonych na działce i dostępnych map, przygotowywana jest opinia geotechniczna. Według rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 25.04.2012 roku jest ona konieczna dla budynków, których głębokość posadowienia fundamentów nie przekracza 1,20 metra głębokości. Jeśli posadowienie fundamentu przekracza wskazaną głębokość konieczna jest opinia geotechniczna, projekt geotechniczny oraz dokumentacja badań podłoża gruntowego.

Opinia geotechniczna przygotowywana jest zazwyczaj w terminie dwóch tygodni.

Sama opinia geotechniczna składa się z dwóch części, opisowej i rysunkowej. Znajduje się w niej plan z lokalizacją działki, mapa działki z zaznaczonymi miejscami otworów badawczych oraz przekroje, które uwidaczniają budowę geotechniczną działki, warstwy ziemi i poziomy wody gruntowej. Do opinii powinna zostać dołączona legenda, dzięki której jej odczytanie będzie o wiele łatwiejsze.

W części opisowej najważniejsze są wnioski podawane na końcu. Wynika z nich jak w bezpieczny sposób posadowić budynek na gruncie.

Ważność powyższych informacji jest kluczowa, ponieważ na ich podstawie architekt może zaprojektować rodzaj fundamentu, czy też dobrać odpowiednią izolację.

Opinia przygotowywana jest w czterech egzemplarzach.

Artykuł został przygotowany przez firmę MG Projekt specjalizującą się w opracowywaniu dokumentacji budowlanej i wykonawczej. 

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl