Piec lub kominek do mieszkania w bloku – czy to możliwe? - OGRZEWANIE - KOMINEK
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Budownictwo Piec lub kominek do mieszkania w bloku – czy to możliwe?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Piec lub kominek do mieszkania w bloku – czy to możliwe?

fot. Kominek do mieszkania w bloku

Umówmy się: w nowoczesnych budownictwie, czy w ogóle w mieszkaniu posiadającym sprawną instalację CO, kominek wolnostojący to zawsze fanaberia i tak zwany zbytek. Przecież tak naprawdę wcale go nam nie potrzeba, prawda? Czemu więc coraz więcej pyta o to, czy i jaki kominek do mieszkania w bloku w ogóle się nadaje? Co można doradzić w tej kwestii?

 

Ładny, miły, stylowy…

Jest wiele powodów, dla których ludzie chcą postawić sobie w tak czy inaczej ogrzewanym już mieszkaniu kominek lub piecyk wolnostojący. Przede wszystkim taka instalacja nadaje każdemu wnętrzu właściwy styl: nieco romantyczny, nieco nostalgiczny, a przede wszystkim zawsze kojarzący się z „bogatym” domem z prawdziwego zdarzenia. Przed kominkiem możesz położyć skórę niedźwiedzia, na kominku możesz podgrzać sobie obiad (wersja dla wielbicieli „naturalnej” kuchni), leżąc nieopodal kominka możesz się poprzytulać z drugą połówką lub pobawić z dziećmi. Kominek daje też ładne światełko i ciepło, które faktycznie grzeje nas od stóp do głów. Niektórzy lubią po prostu widok drewna i płonącego ognia.

Mieszkanie mieszkaniu nierówne

Jednak nie do każdego mieszkania kominek pasuje. Jeśli masz malutkie M1 lub M2 z maluteńką, ślepą kuchnią lub jednym tylko pokoikiem i gdy kominka nie ma po prostu fizycznie gdzie postawić, nie warto w niego inwestować – lepiej już odłożyć fundusze i w przyszłości zainwestować w większe mieszkanie umożliwiające jego instalację. W małym lokalu o wiele lepiej po prostu sprawdzać się będzie grzejnik elektryczny. Kominek może być wówczas wręcz niebezpieczny – w małych pokojach łatwiej o zadymienie lub zapalenie się okolicznych, często uschniętych do granic możliwości mebli – a do tego opał kominkowy też przecież trzeba gdzieś trzymać! Jeżeli z kolei planujemy już kupić specjalny, niewielki kominek do mieszkania w bloku, upewnijmy się najpierw, czy mamy w nim w ogóle odpowiednie i w pełni drożne przewody kominowe, bowiem w nowoczesnym budownictwie bywa z tym naprawdę różnie.

Mieszkanie w kamienicy

Najoczywistszą lokalizacją dla małego, mieszkaniowego kominka są stare kamienice, posiadające jeszcze przewody i szyby kominowe, pozostałości po piecach kaflowych. Wówczas wstawianie kominka jest szybkie i proste: wystarczy podpiąć się pod to, co już istnieje. Stare budynki tego typu mają też często grube ściany i drewniane okna, przez co trudno jest je ogrzać tylko energią elektryczną. W dodatku pokoje w kamienicach są z reguły na tyle przestronne, że nawet na większy kominek czy piecyk bez trudu znajdzie się w nich miejsce. Łącznie z drewnem do palenia.

Mieszkanie nowe lub komunalne

Gdy jednak jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami klasycznego mieszkanka w bloku, które ma na tyle dużą powierzchnię, że i na kominek, i opał znajdziemy w nim jakieś miejsce, musimy najpierw przygotować grunt pod budowę. Jeśli nie ma komina, być może odpowiednie przewody da się wykuć, lub w pewien sposób skorzystać z istniejących kanałów wentylacyjnych. Zatem naszym pierwszym krokiem powinno być zamówienie wizyty kominiarza, który obejrzy nasz lokal pod tym właśnie kątem. Jeśli wszystko się uda i dostaniemy stosowne dokumenty na instalację kominka, możemy przystąpić do wyboru konkretnego modelu. Mimo wszystko godne polecenia są tu kominki niewielkie, kompaktowe – takie jak ten ze strony https://kratki.pl/pl/produkt/biokominek-misa-czarny_biomisa. Mieszkanie to zawsze tylko mieszkanie, nigdy nie wiesz, czy z czasem nie będziesz potrzebował w nim więcej miejsca, warto więc o to zadbać z wyprzedzeniem. A zamiast trzymać w domu polana drewna czy brykiety, palimy w takim kominku dodatkowo zajmującą o wiele mniej miejsca biomasą w płynie, to także rozwiązanie ekologiczne, dzięki któremu nie będziemy mieć w całym mieszkaniu typowego zapachu ogniska. Kominki takie mają również bezpieczny pojemnik z wkładem absorbującym, który pozwala na znaczne zmniejszenie zużycia paliwa, ale przede wszystkim wyklucza ryzyko jego rozlania się po podłodze.

Podsumowując: kominek do mieszkania to całkiem dobry pomysł, o ile tylko wybierzemy go z głową i dobrze zastanowimy się nad miejscem, w którym ma on stać, najlepiej z dala od okien, szaf, łóżek czy innych urządzeń grzewczych. Taki stylowy piecyk nie tylko dogrzeje nam pokój w najchłodniejsze dni, ale także uprzyjemni każde przyjęcie, każdą rodzinną kolację, czy po prostu chwile spędzane w fotelu, na jakże należącym nam się czasem odpoczynku.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Nie każdy moze sobie pozwolić na tradycyjny kominek. ja mogłem jedynie zdecydować sie na biokominek. Bardzo fajny znalazłem na Kratki.com
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl