Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Automatyzacja pomiarów dzięki oscyloskopom AXIOMET
drukuj stronę
poleć znajomemu

Automatyzacja pomiarów dzięki oscyloskopom AXIOMET

Przenośne oscyloskopy AXIOMET, poza badaniem przebiegów w dziedzinie czasu, umożliwiają realizację wielu innych funkcji obserwacyjnych.

Dostępne na rynku oscyloskopy mają różne wykonania. Poza klasycznymi - do postawienia na biurku, funkcjonują też wersje przenośne, tzw. hand-held. Mobilne mierniki sprawdzają się w pracach serwisowych, a pod względem parametrów nie ustępują przyrządom stacjonarnym.
Warto zwrócić uwagę na ofertę marki AXIOMET, która proponuje uniwersalne, dwukanałowe oscyloskopy cyfrowe o wadze zaledwie 2,5 kg, zasilane z sieci o napięciu 240 V AC.

Dostępne oscyloskopy marki AXIOMET

 • AX-DS1022C7 - najprostszy model o paśmie 25 MHz, próbkowaniu do 500 Msps, z pamięcią 32 kpunktów pomiarowych;
 • AX-DS1062CFM - wersja pośrednia o paśmie 70 MHz, próbkowaniu do 1 Gsps, z pamięcią 1 Mpunkt/kanał,
 • AX-DS1100CFM - najbardziej rozbudowany model o paśmie 100 MHz, próbkowaniu do 1 Gsps, z pamięcią 1 Mpunkt/kanał.


Zalety oscyloskopów AXIOMET

 • wbudowana rączka,
 • mała, płaska obudowa,
 • siedmiocalowy, kolorowy wyświetlacz TFT-LCD,
 • gniazdo wejścia X i zewnętrznego wyzwalania,
 • przetwornik 8-bitowy przekształcający sygnał w torze Y w postać cyfrową,
 • czułość wejściowa w zakresie 2 mV/dz...10 V/dz (AX-DS1100CFM) oraz 2 mV/dz...5 V/dz (AX-DS1022C7,  AX-DS1062CFM)
 • impedancja 1 MΩ,
 • tryb FFT,
 • cyfrowy filtr eliminujący zakłócenia i szumy z sygnałów,
 • wejście USB, RS232.


Czytelne zobrazowanie
Umieszczenie dużej ilości danych na małym ekranie, wymaga nie tylko kolorów, ale i dobrej rozdzielczości. W przypadku oscyloskopów AXIOMET rozdzielczość wyświetlaczy wynosi 480 x 234 pikseli, a to zapewnia czytelne zobrazowanie. Ekran, poza wyświetlaniem przebiegów, daje możliwość pokazania informacji pomocniczych, takich jak siatka pomiarowa, znaczniki wyzwalania, kursory, aktualne nastawy dla toru X i Y oraz wartości napięć i czasów związanych z obserwowanym przebiegiem.

Zapis danych w pamięci
W przypadku prowadzenia długofalowych pomiarów ważne, by dane cyfrowe opisujące przebiegi były zapamiętywane. Pamięć oscyloskopów AXIOMET pozwala na zarejestrowanie kluczowych momentów pojawiających się po wyzwoleniu podstawy czasu i jest bazą do obserwacji przebiegów nieokresowych oraz wykrywania anomalii i zaburzeń.

Automatyzacja pomiarów
Interfejs oscyloskopów AXIOMET można podłączyć do komputera, zarządzać ustawieniami i pobierać wyniki, zyskując w ten sposób możliwość automatyzacji i archiwizacji pomiarów.

Rozbudowany układ wyzwalania
Warto pamiętać, że za rozpoczęcie przebiegu akwizycji sygnału i zapis danych w pamięci odpowiedzialny jest układ wyzwalania. Im bardziej złożony, tym większe możliwości dostrzeżenia anomalii i zdarzeń nietypowych. Oscyloskopy AXIOMET dysponują rozbudowanym systemem wyzwalania z dowolnego kanału lub źródła zewnętrznego:

 • zboczem (narastającym, opadającym),
 • szerokością impulsu,
 • sygnałem wideo.


Z ich pomocą jesteśmy w stanie dokonać automatycznego pomiaru 32 parametrów przebiegów i uśrednić wartości z ostatnich 256 przebiegów.

Praca w trybie FFT
Oscyloskopy mogą mieć też zdolność do prezentacji przebiegu w dziedzinie częstotliwości przez obliczenie szybkiej transformaty Fouriera, co zmienia je w analizator widma. W oscyloskopach AXIOMET, przebieg wejściowy i transformata FFT wyświetlane są na podzielonym ekranie. Dostępność wejścia dla kanału X pozwala przekształcić je w urządzenia do zdejmowania krzywych X-Y i zastosować do wyznaczania pasma przenoszenia, zdejmowania charakterystyk prądowo-napięciowych elementów nieliniowych itp.

Podsumowanie
Oscyloskopy AXIOMET są bardzo funkcjonalne. Sprawdzają się zarówno w warsztatach, działach utrzymania ruchu, jak i biurach projektowych. Dzięki m.in. funkcji maski mogą być także wykorzystywane do testowania w procesie produkcji elektroniki.

Sprawdź ofertę oscyloskopów

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl