Światło na szóstkę, czyli jak efektywnie oświetlić biurko ucznia? - OŚWIETLENIE MIEJSCOWE - UCZEŃ - SZKOŁA - BARWA ŚWIATŁA - LAMPY BIURKOWE - NAUKA PRZY OŚWIETLENIU LED
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna Światło na szóstkę, czyli jak efektywnie oświetlić biurko ucznia?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Światło na szóstkę, czyli jak efektywnie oświetlić biurko ucznia?

fot. GTV

Wybór odpowiedniej lampki biurkowej dla naszego dziecka może okazać się trudną lekcją. Źle dobrane oświetlenie może powodować brak koncentracji i mniejszą precyzję wykonywanych zadań, męczyć oczy, negatywnie wpływać na samopoczucie i kondycję ucznia, a nawet utrudniać przyswajanie wiedzy. Jakich zasad powinniśmy przestrzegać, by zapewnić dziecku świetlaną przyszłość?

 

Lekcja 1. Ustawienie biurka

Naturalne światło dzienne ma szczególne właściwości aktywizujące, a jego odpowiednie natężenie wpływa na koncentrację, mobilizuje do nauki i pracy, a także w znacznym stopniu redukuje efekt zmęczenia oczu. Biurko powinniśmy więc umieścić jak najbliżej okna - frontalnie lub bokiem, pamiętając jednak, by światło docierało na nie od strony ręki niepiszącej.

Lekcja 2. Oświetlenie miejscowe

Optymalne ustawienie biurka przestaje wystarczać, kiedy dni stają się coraz krótsze. By poprawić komfort nauki niezbędne jest wykorzystanie światła sztucznego.

 – Miejsce, w którym dziecko odrabia lekcje, czyta lub pracuje na komputerze powinno być oświetlone światłem o natężeniu 500 luksów. Najczęściej oznacza to, że oprócz górnego oświetlenia ogólnego, konieczne będzie wyposażenie biurka w dodatkową lampę, najlepiej z ruchomym, regulowanym ramieniem. W zależności od wzrostu dziecka optymalna odległość blatu od źródła światła powinna wynosić 35-40 cm – zaleca Mateusz Strzałkowski, Specjalista ds. Marketingu i PR w firmie GTV.

Światło na szóstkę – jak efektywnie oświetlić biurko ucznia?

Lekcja 3. Barwa światła

Do nauki nasze dziecko potrzebuje światła, które pobudza - o neutralnej białej barwie poprawiającej koncentrację. Światło o ciepłej białej barwie buduje przytulny klimat w pomieszczeniu, ale podczas nauki nasza pociecha szybko mogłaby poczuć się senna. Lampki starszej generacji nie miały możliwości regulowania natężenia światła, ale postęp technologiczny skutecznie rozwiązał ten problem.

 – Nasz najnowszy model lampki biurkowej LB-GAL5WM0-10 z serii GALACTIC posiada funkcję zmiany barwy światła na: ciepłą białą, neutralną białą i zimną białą oraz aż pięć trybów zmiany jasności głowicy – dodaje ekspert firmy GTV.

GALACTIC LED LB-GAL5WM0-10
GALACTIC LED LB-GAL3WRU-10GALACTIC LED LB-GAL5WM0-10GALACTIC LED LB-GAL5WRU-10

 

Lekcja 4. Ważne parametry

W podręcznikach naszych dzieci znajduje się wiele obrazków, map, zdjęć i wykresów, dlatego warto zadbać, by sztuczne światło nie przekłamywało barw i zapewniało ich odbiór zbliżony do oryginalnego, widzianego w świetle dnia. Zwróćmy uwagę na wskaźnik oddawania barw (określany liczbą z przedziału 1 do 100, gdzie 100 oznacza, że przedmioty oglądane w tym świetle mają kolory odwzorowane tak, jakby były oświetlone standaryzowanym światłem słonecznym) - powinien być on wyższy niż 80.

Dobrze, by blat biurka był matowy, nie odbijał światła i nie powodował męczących wzrok olśnień. Warto również pamiętać, że ciemne barwy pochłaniają światło, a jasne je odbijają. Jeśli więc nasz mebel ma ciemny kolor, do nauki powinniśmy zastosować lampkę biurkową o większej mocy, ok. 1500 lumenów, a w wypadku jasnego biurka – ok. 1000 lumenów.

Lekcja 5. Praca przy komputerze

Podczas korzystania z komputera należy zawsze używać oświetlenia ogólnego, a źródła światła umieścić tak, by nie powodowały odblasków na monitorze. Nie powinno ono znajdować się za plecami dziecka. Alternatywą dla lampki biurkowej może być użycie taśmy LED zamocowanej do dolnej krawędzi szafki lub półki wiszącej nad biurkiem.

Nauka przy oświetleniu LED

Lekcja 6. Czas na design

Jeśli wiemy już, na jakie parametry przy wyborze lampek biurkowych zwracać uwagę, możemy skupić się na ich designie – a tu wybór jest naprawdę ogromny. Młodszym dzieciom z pewnością spodobają się lampki z postaciami z bajek lub urządzenia z barwnymi abażurami, które pomogą stworzyć radosną, bajkową atmosferę i zachęcić dziecko do nauki. Starsi uczniowie postawią na bardziej nowoczesne formy, których popularność nie minie wraz z nową kinową premierą.

Wybór odpowiedniego oświetlenia biurka pilnego ucznia nie powinien opierać się wyłącznie na wzorze lampki i dopasowaniu do wystroju pokoju – warto zwracać uwagę na wszystkie ważne parametry. Nieodpowiednie oświetlenie może wywołać znużenie, szybkie męczenie się oczu – a tym samym powodować mniejszą efektywność nauki oraz przyczynić się do powstawania wad wzroku. Czasem, by poprawić komfort przyswajania wiedzy, wystarczy zmienić oświetlenie.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
GTV Poland
GTV Poland
ul. Przejazdowa 21, Pruszków
tel.  +48 22 444 75 00
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl