Zasilanie oświetlenia LED - Oświetlenie LED
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Oświetlenie LED Zasilanie oświetlenia LED
REKLAMA
REKLAMA

Zasilanie oświetlenia LED

Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Witam,

pytanie może banalne, ale czy zasilaczem od starego komputera (noname albo BTC 350W) mogę zasilać układ taśm LED? 

Teoretycznie nie powinno być przeciwwskazań ponieważ dedykowane zasilacze również na wyjściu mają napięcie o wartości U=12V a wartość prądu warunkowana jest obciążeniem tzn długością taśmy.

Zasilacz komputerowy ma na wyjściu wymagane 12V teraz kwestia stabilności tego napięcia. Czy dedykowane zasilacze charakteryzują się większą stabilnością tego napięcia przy mocy układu zbliżonej do mocy maksymalnej zasilacza czy będzie to podobny poziom wartości jak w zasilaczu komputerowym.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Bartek410

Jak najbardziej zasilacz komputerowy nadaje się do zasilania taśm ledowych, stabilność napięć ma na pewno dużo lepszą od jakiegokolwiek zasilacza dedykowanego. Jedyny minus to jego rozmiar, który w  moich zastosowaniach odgrywa dużą rolę.

P.S. W części zasilaczy należy zewrzeć dwa piny, aby na jego wyjściu pojawiło się napięcie.

WESOŁYCH ŚWIĄT

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Jak dobrze pamiętam zwiera się pin zielony z sąsiednim czarnym . Docelowo mam zamiar zasilanie brać z kostki zasilającej starsze HDD lub napędy optyczne - łatwiej jest znaleźć męską wtyczkę do której można w bardziej estetyczny sposób przylutować przewody od taśmy LED (nawet z przejściówki złącza zasilania pinowe->SATA) - tak przynajmniej mi się wydaje.

W przypadku tej dużej kostki, gdzie się piny zwiera trzeba by ją rozebrać i zlutować odpowiednie kabelki.

Czy masz może lepszy sposób na wpięcie taśmy do zasilacza?

WESOŁYCH ŚWIĄT

Ostatnio edytowane 24.12.2012 przez Artur Kulikowski. Powód: literówki
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Bartek410

Oczywiście najprostszym sposobem jest wykorzystanie przejściówki zasilania ATA - SATA wtedy możesz w każdym momencie Ledy odpiąć od zasilacza.

Jeżeli pobór jest nieznaczny <=20W to osobiście używam zasilaczy impulsowych z Alledrogo można zakupić okazyjnie po 5-10 zł za zasilacz 2A.

Często jednak tworzę unikatowe oświetlenie budowane z kilku do kilkunastu diod 1, 3 lub 5W. Wtedy jednak do zasilania stosuję źródło prądowe + tani zasilacz. Obecnie całe piętro posiadam oświetlone LED-ami

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Przy okazji zwierania kabli zielonego z czarnym....

zwarcie powoduje sygnał START natomiast przy wyłączeniu i włączeniu zasilacza (przy pozostawionej zworce zwierającej kable Z-CZ) nie pojawia się napięcia na pinach zasilających.

Czy jest inna opcja zwarcia aby sygnał START był wysyłany ciągle?

Piszę ciągle w kontekście zasilania  obwodu LED a właściwie kilku, Każdy z układów byłby wyposażony we własny starter oparty np o fotodiodę lub czujnik ruchu

 

------

już wszystko jasne, potestowałem zasilacz i okazało się że działa zabezpieczenie przy zwarciu i przy zaniku energii. Po jej powrocie po krótkim czasie zasilacz zaczyna pracę.

Ostatnio edytowane 29.12.2012 przez Artur Kulikowski. Powód: uzupełnienie
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
sobolewm

witam

 

lepszy led driver od uszkodzonego monitora led mało prądu dużo światła

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Słabo znam się na konstrukcji monitora.

LED driver brzmi jak sterownik led ale z treści wnioskuję że to element generujący światło, jeśli dobrze pamiętam to ekrany podświetlane LED mają taśmy led tylko na krawędziach i to pewnie o to chodzi?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
sobolewm

led driver to tylko mała płytka z elektroniką sterująca diodami led. Są różne wersje na różne napięcia

co dla kogoś kto nie miał z tym kontaktu to oczywiście może być problem. zasada led drivera jest

prosta zasilić napięciem stałym ( najczęściej niskim 12-18V ) oddać napięcia dopasowane do szeregowo

połączonych ledów (30-60V) tak aby "wyciągnąć" z nich max światła z małym poborem z zasilania

(zasilanie impulsowe) dlatego też obecnie produkowane monitory czy tv pobierają minimum energii

a kontrast i parametry obrazu max. np. 42"do 55" LED TV pobierają tylko 70-80W a świecą jak stare 200W

plazmy czy z podświetleniem świetlówkowym

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

brzmi obiecująco, jeśli uda mi się zdobyć ten led driver to w wolnym czasie na pewno go potestuję.

Dziękuję za podpowiedzi.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Odgrzeję kotleta,

na led driver na razie nie mam czasu a taśmę diod 5050 w kolorze ciepły biały mam :) (14lm/diodę, ok 7W/metr)

Chcę na stałe złożyć kilka zestawów oświetleniowych:

  • podświetlenie korytarza ( ok 8m) na zmierzchowy czujnik ruchu
  • oświetlenie pokoju roboczego
  • oświetlenie szafek narzędziowych

Mam do dyspozycji zasilacz komputerowy 350W - czyli ze sporym zapasem mocy.

Chcę poradzić się Was jak połączyć zasilanie taśm, przewody od 0,5do 1mm2 wystarczą na każdy obwód,

założenie jest takie, aby minimalizować zużycie energii

aby zasilacz dawał na wyjściu (kable żółty-czarny) 12V musi być zainicjowany przez zwarcie zielony do masy(czarny) natomiast zaczyna wtedy pracować wentylator i pobór mocy bez obciążenia to 15W na start co gryzie się z założeniem

pomysł mam taki, aby do każdego obwodu wyprowadzić zasilanie (żółty-czarny) i pociągnąć przedłużenie zielonego, a następnie włącznik jedno-guzikowy (ale zamykający 2 obwody niezależne) a właściwie to zwierający/rozwierający przewód masy. Skutkować to będzie każdorazowym włączeniem zasilacza i od razu zamknięciem obwodu zasilania taśmy:

podłączenie diod LED pod zasilacz komputerowy ATX

Wymuszałoby to prowadzenie do każdego włącznika 3 przewodów.

Zawsze można kupić zasilacz do LED i nie wnikać w kombinacje z kabelkami, ale skoro już zasilacz odpowiedni mam to oszczędzamy ;)

Praca takiego zasilacza pochłania 15W bez obciążenia.W ciągu dnia 360Wh w miesiącu 11kWh = niby niedużo, ale pieniądze wyrzucone w błoto.

Czy w zasilaczach np :zasilacze da się oszacować, ile będą pobierały mocy bez obciążenia?

edit:

sytuacja jak wyżej się nie sprawdzi bo zwiera żółty z zielonym (+12 i -5V)

w momencie 'przerwania' masy zwarcie tych przewodów powoduje że zasilacz startuje i 'pada' na okrągło. Dodatkowo podłączony do sieci AC 230V pobiera ciągle 3,5W.

Działający schemat musiałby wyglądać tak:

a przewody żółty z zielonym łączyłyby się przez GND, wtedy na zwartm zielonym przewodzie mamy 0V na żółtym +12V

Stanęło jednak na tym, że w szafce z narzędziami użyłem jakiejś starej ładowarki DC 12V 500mA i 3 x 10cm taśmy led ( po 3 diody SMD 5050 14lm/szt na odcinek) połączone oczywiście równolegle.

Efekt zadowalający

oświetlenie szafki narzędziowej diodami LED

Macie jakieś ciekawsze pomysły na rozwiązanie podłączenia zasilania do tych diod?

Ostatnio edytowane 18.12.2018 przez Michał Choromański. Powód: uzup.
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Maria Kowal

Ja oświetlenie led mam zamontowane w domu w dwóch miejscach, po pierwsze mam nimi oświetlone schody, co bardzo ułatwia nam chodzenie szczególnie w nocy, a po drugie w salonie mam zrobioną półkę pod sufitem a na niej zamontowane lampy led wygląda to świetnie

Ostatnio edytowane 18.12.2018 przez Michał Choromański. Powód: spam
Brak awataru
Wioletta Krajewska

Jeśli jednak potrzebowałbyś oryginalnych części do zasilania, to sprawdź sobie ofertę od producenta LED Klusdesign.pl

Ostatnio edytowane 18.12.2018 przez Michał Choromański. Powód: spam
Brak awataru
Andrzej Wróbel

Jakbyś jeszcze potrzebował pomocy to zobacz https://www.prodel.com.pl/ - zajmują się elektroniką, projektują też na zamówienie

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Michał Choromański

Lampy LED w tej chwili praktycznie przejęły prym w oświetleniu i nie opłaca się inwestować w coś innego niż LED

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Wątek zamknięty
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl