Automatyka do bram - Inteligentny dom
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
REKLAMA
REKLAMA

Automatyka do bram

Brak awataru
Andrzej Wierzbicki

Potrzebuję napęd do bramy 2 skrzydłowej, skrzydło 2,5m (waga ok200kg/skrzydlo). słupki proste, zawias oddalony od krawędzi słupka 13cm. Bardzo proszę o opinię jaki zestaw wybrać. 
Chodzi mi o niezawodność gdyż brama będzie przynajmniej kilka, kilkanaście razy używana (jak na razie). Myślałem o przedziale cenowym 2000 do 2500zl, oczywiście przy dobrych argumentach mogę wydać więcej żeby być zadowolonym. Macie automaty do bram?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Sebastian Tolken

automatyka do bram fajna sprawa, jak potrzebujesz to polecam Ci grodzimy.com mają fajne ceny na automatyke, bramy, furtki i wiele innych ;)

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Jan Borowski

Aby system automatycznego otwierania bramy mógł funkcjonować długo i bezawaryjnie, koniecznie trzeba zadbać o istotne szczegóły, którymi niewątpliwie są: dobór odpowiedniej długości wysuwu siłownika i odległości mocowań od zawiasu na skrzydle bramy i na słupku. Powyższe parametry bezpośrednio przekładać się będą na żywotność zastosowanego siłownika, zwłaszcza w wypadku, kiedy brama użytkowana jest w dość ciężkich warunkach. Ciężkimi warunkami można nazwać przypadek, kiedy skrzydła bramy są mało przewiewne (np. skrzydła wypełnione blachą bądź gęsto ułożonymi, szerokimi sztachetkami), mają dużą powierzchnię i uderzają w nie silne wiatry.

W przypadku długiego skrzydła bramy lub wtedy, kiedy brama jest nieprzewiewna należy zastosować dłuższy siłownik – tym dłuższy im większe skrzydło oraz im mniej ono jest przewiewne. Odsunięcie punktu zaczepienia od zawiasu w kierunku końca skrzydła spowoduje zmniejszenie siły działającej na siłownik (rozrywającej go lub ściskającej) w przypadku, kiedy brama napotykać będzie duże opory ruchu (np. mocny wiatr).

Wydłużenie siłownika jest także konieczne w przypadku bramy o szerokich słupkach, w których zawias znajduje się w dużej odległości od krawędzi słupka, do której przytwierdzone jest mocowanie siłownika. Zastosowanie siłownika o zbyt krótkim wysuwie spowoduje, że jeśli brama będzie zamknięta, to nie otworzy się na pełną szerokość lub odwrotnie – kiedy jest otwarta, to nie zamknie się do końca.

Dużą pomocą może być poniższy rysunek, schematycznie przedstawiający usytuowanie siłownika na bramie i odległości pomiędzy charakterystycznymi punktami układu.

Odpowiednio dobrane odległości w mocowaniach siłownika (oznaczone na powyższym rysunku) powinny spełnić dwa warunki:

  • Potrzebny wysuw siłownika do pełnego otwarcia bramy, liczony jako różnica wymiarów Cza i Cot powinien się mieścić w zakresie nominalnego wysuwu siłownika, którego zamierzamy użyć.
  • Kąt pomiędzy osią wzdłużną siłownika a płaszczyzną bramy powinien być większy od pewnej krytycznej wartości, poniżej której siłownik będzie zbyt słaby, żeby obrócić bramę wokół zawiasu (kąt ten należy dobrać doświadczalnie). Generalnie zasada jest taka, że im on większy, tym lepiej dla siłownika.

Ponieważ wszystkie wymiary z rysunku są ze sobą ściśle związane, to nie istnieje recepta na dobranie ich wszystkich od razu. Trzeba dobierać je, zmieniając odległości wielokrotnie i powtarzając obliczenia za każdym razem. Przygotowaliśmy plik arkusza kalkulacyjnego Excel, który umożliwia dobranie odległości bez pracochłonnego liczenia – wystarczy wprowadzić wymiary a1, a2, b1 i b2, a reszta zostanie policzona za nas. W razie „nietrafienia” z wymiarami można je zmieniać aż do skutku. Plik udostępniany jest po wysłaniu zapytania mailem pod jeden z naszych adresów mailowych: biuro@elektrobim.pl lub elektrobim@elektrobim.pl

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl