Domowa instalacja fotowoltaiczna - Energetyka słoneczna
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Energetyka słoneczna Domowa instalacja fotowoltaiczna
REKLAMA
REKLAMA

Domowa instalacja fotowoltaiczna

Brak awataru
Tomasz Zielonek

Cześć, buduję dom i mam kawałek wolnej ziemi. tak ok 200-300 m2. Zastanawiam nad własną mini elektrownią słoneczną. Chciałbym zapytać kogoś kto posiada takową instalację czy to się opłaca? Jak przedstawiają się koszty instalacji? Po jakim czasie się zwracają? Jak wygląda współpraca z Zakładem Energetycznym, który powinien skupować nadwyżki energii?

Kiedyś mówili sporo o programie kredytów na dom z instalacją fotowoltaiczną - tzw dom, który się sam spłaca. Energia z paneli miała wystarczyć na opłacenie raty kredytu. A może są inne dofinansowania na panele fotowoltaiczne?

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

Pozdrawiam.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Maciej Kurzyk

Opłacalność zależy od tego czy jeszcze są dostępne jakieś dofinansowania do zakupu paneli. Bo z dofinansowaniem to inwestycja się zwracała w ciągu 3-4 lat, natomiast bez to ok 12 lat.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
PacMan

A ja mam takie bardzie przyziemne pytanie związane z tym tematem: mianowicie jak to jest z podatkiem dochodowym z pieniędzy za moc oddaną do sieci?

I czy przypadkiem żeby sprzedawać prąd do sieci nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej?

Domowa instalacja fotowoltaiczna piękna sprawa - ale papierologia mnie przeraża.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Piotr Jaszewski

Sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji przez Prosumenta jest zwolniona z obowiązku uzyskania koncesji dla mocy do 40 kW. Podatki płacisz na ogólnych zasadach. Nic nowego w tym względzie.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Piotr Jaszewski
Tomasz Zielonek
 

Cześć, buduję dom i mam kawałek wolnej ziemi. tak ok 200-300 m2. Zastanawiam nad własną mini elektrownią słoneczną. Chciałbym zapytać kogoś kto posiada takową instalację czy to się opłaca? Jak przedstawiają się koszty instalacji? Po jakim czasie się zwracają? Jak wygląda współpraca z Zakładem Energetycznym, który powinien skupować nadwyżki energii?

Kiedyś mówili sporo o programie kredytów na dom z instalacją fotowoltaiczną - tzw dom, który się sam spłaca. Energia z paneli miała wystarczyć na opłacenie raty kredytu. A może są inne dofinansowania na panele fotowoltaiczne?

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

Pozdrawiam.

Po pierwsze 200-300 metrow gruntu wystarczy na 12-16 kW paneli. Po drugie mini elektrownia to bardzo dobry pomysl, ale pod jednym baardzo elementarnym warunkiem, że od razu włożysz sobie do głowy dwie informacje: musisz taką instalacje postrzegać jako zespół urządzeń do produkcji prądu elektrycznego na własne potrzeby (potrzeby Twojego domu) nie zaś jako źródło potencjalnego dochodu ze sprzedaży nadwyżek do sieci Operatora. Po wtóre, aby taki zespół urządzeń dobrze wypełniał swe zadania - musisz nauczyć się i poczynić do tego techniczne przygotowania maksymalizować wykorzystanie produkowanej energii tak, by jak najwięcej z niej zużyć latem (latem będziesz miał znaczną nadwyżkę w stosunku do potrzeb), jak najwięcej zmagazynować dla wykorzystania wieczorem, nocą i wczesnym ranem dnia następnego. Musisz ponadto nauczyć się oszczędzać w miesiącach listopad-marzec (wówczas energii czasem będzie za mało). Musisz wreszcie w takich miesiącach gdy występują niedobory - nauczyć się uzupełniania ich (gdy wystąpią) z zapasowego źródła. Wówczas się ,,opłaca''. Z resztą pojęcie ,,opłaca'' nie jest adekwatne do omawianego tematu, bo to niewłaściwe podejście do sprawy....Czyż (przykladowo) opłaca się zakup nowego Mercedesa? A może opłaca się zakup nowego Forda? I który bardziej? Nie - to nie tego rodzaju rozważania winny lec u podstaw podejmowania decyzji w tej sprawie i ewentualnego wyboru jednej z trzech możliwych koncepcji budowy domowej elektrowni. Jeżeli jednak uprościć ,,po bandycku'' zagadnienie, to nie jest tak ,,różowo'' jak przedstawił to tutaj jeden z Kolegów. Okres ,,zwrotu'' to około (w zależności od obranej technologii) 9 do 11 lat. Jeżeli wykorzystasz możliwości doplat (40% do fotowoltaiki i 20% do paneli solarnych) to można ten okres skrócić (analogicznie) do 7-9 lat. Współpraca z Operatorem wyględa bardzo różnie, ale generalnie jest mało uciążliwa o ile będziesz pierwszym mikroproducentem ,,dopiętym'' do swego lokalnego transformatora nN. Jeżeli byłbyś drugim, trzecim etc. takim producentem - będą problemy. Ale generalnie sprzedaż energii totalnie (na dzisiaj) Ci się nie opłaci, dlatego traktuj to zagadnienie jako zło konieczne, którego należałoby w miarę możliwości unikać.

Tzw.program samospłacający się Dom był swego czasu jedynie piekną wizją której istnienie uwarunkowane było zaistnieniem szeregu innych okoliczności, którew polskiej energetyce nie mogły stać się faktem i pozostał jedynie marzycielską bajką. Zatem proszę sobie nie imaginować, że sprzedaz energii wystrczy na raty kredytu. Te obecne,,inne dofinansowania'' to program NFOŚ ,,prosument'', ktory dla osób indywidualnych ruszy najwcześniej w kwietniu 2015 r.

Podsumowując - własna elektrownia to inwestycja w niezaleznośc energetyczną, w źródło oszczędności (nie kupowana energia od Operatora przez następne 25 lat od uruchomienia elektrowni) - a nie inwestycja w dochodowy biznes.

 

Musiałbym mnóstwo pisać, ale nie wiem czy jesteś zainteresowany. Generalnie pomysł dobry, ale nie dla każdego.

 

pozdrawiam serdecznie

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Kamil Swobodziński

Ja preferowałem nie kombinować, bo bez doświadczenia grozi to w najlepszym razie utratą pieniędzy, więc zwróciłem się do fachowców z JKT

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Piotr Jaszewski

Szczerze,  wchodzę sobie na stronę JKT i.... samochwalstwo,  ogólniki, etc. Co ma mnie przekonać jakoby to byli fachowcy? Może są-tego nie wiem. Niemniej niczego z ich strony na temat stosowanych/proponowanych rozwiązań się  nie dowiemy.... Dlaczego? 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
mariuszger german

Zamontowanie paneli fotowoltaicznych na mojej działce to najlepsza decyzja jaką podjąłem

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Maciej gdyn

Poczytaj o programie ,,Mój prąd" i najlepiej skontaktuj się z fachowcem

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Piotr Jaszewski
Maciej gdyn
 

Poczytaj o programie ,,Mój prąd" i najlepiej skontaktuj się z fachowcem

A który to ,,fachowiec". Czy ten co ma biznes w namawianiu do skorzystania z NIE opłacalnej dotacji Mój Prąd uzależniającej od poprawności Sieci OSD to fachowiec tylko z tej przyczyny ze namawia?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Kacper Komin

Jednak jest opłacalna bo zapłaciłem 50% inwestycji a do tego dobrze że wymaga poprawności sieci, wszystko w celach bezpieczeństwa. Zobacz, że wszystkie większe firmy mają na swoich stronach zawartą tą dotację ;)

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl