Implozja - FIZYKA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
REKLAMA
REKLAMA

Implozja

Awatar użytkownika
Łukasz Klepacky


zastanawiam się czy to nie fake?
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Paweł Nowakowski
Hmmm... ciężko powiedzieć czy nie jest to jakaś ściema, ale widziałem podobną akcję z kanistrem na benzynę, podłączonym pod odwrotną sprężarkę (która wyssała powietrze) no i zachował się tak jak ta cysterna:) Jeżeli nie było odpowietrzenia a wypompowywano jakąś ciecz to jest to jak najbardziej realne, bardzo efektowne i realistyczne, bo zapadł się środek a nie gdzieś na zwieńczeniach bryły gdzie jest ona najmocniejsza.

BTW skąd jest ten filmik??
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Łukasz Klepacky
no właśnie nie znam źródła - GIFa znalazłem całkiem przypadkowo na forum muzycznym, bez opisu.

cysterna rzeczywiscie wyglada na prawdziwą, ale podejrzanie szybko się zapada!
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski
szybko... hmmm.... może tak... gość zapomina otworzyć jakiegoś luku przez który dostawałoby się do środka powietrze pompa zasysa powodując zmniejszenie ciśnienia w środku metal opiera się naprężeniom związanym z różnicami ciśnień, ale że to jest ciągle niższe w środku naprężenie jest coraz większe. osiąga punkt krytyczny i pęka. Jak pisze Pisze Paweł pewnie boki są najsłabszą częścią cysterny - szybko się zapadły.
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Mindcrafter
Jak najbardziej implozja, czyli przeciwieństwo eksplozji. Zamiast wybuchu, następuje zapadnięcie się ścianek cysterny w wyniku wypompowywania czynnika, zakładam, że gazu (powietrza) ponieważ ma większą ściśliwość niż ciecz, a co za tym idzie efektownie się zapada. Niewątpliwie efektu nadaje prędkość zapadnięcia się. Jak pisał poprzednik, metal się opiera, aż w końcu osiąga punkt krytyczny i naprężenia robią swoje. Gdyby wypompowywano ciecz, cysterna zapadłaby się wolniej. Poza tym pompa musi mieć naprawdę niezłą wydajność. Akcja raczej zaplanowana, także nie wiem, czy można mówić o "zapomnieniu otworzenia luku wyrównującego ciśnienie" :). Ładne
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski
Akcja rzeczywiście musiała być zaplanowana popatrzcie na to :albo równie ciekawy eksperyment polegający na podgrzaniu zawartości beczki (ciecz lub gaz) co powoduje do zwiększenia objętości zgodnie z zasadą rozszerzalności temperaturowej, po zamknięciu i szybkim ochłodzeniu beczki objętość gazu/cieczy w środu drastycznie się zmniejsza zmniejszając ciśnienie wewnątrz. Po pewnym czasie opór beczki stawiany różnicom ciśnień ulega ich sile.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl