Rozwianie wątpliwości - Energetyka
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Energetyka Rozwianie wątpliwości
REKLAMA
Przejdź do grup
REKLAMA

Rozwianie wątpliwości

Brak awataru
Krzysztof Mochocki

Witam,

Poszukuję odpowiedzi na parę pytań, ale póki co wszyscy się śmieją i nikt nie odpowiada, mimo że ja po prostu chce poznać odpowiedź na pytania:

1. Powiedziano mi że prądnica trójfazowa ma 3 'złącza' na 3 fazy. Gdy pytam się gdzie jest uziemienie, odpowiedź brzmi, że kabel się do ziemi wkłada czy coś w ten deseń. Jednakże z definicji prąd elektryczny to:

"Prąd elektryczny – uporządkowany ruch ładunków elektrycznych."

i są 2 warunki: musi to być zamknięty obwód i musi być różnica potencjałów. Wkładając kabel do ziemi nie widzę połączenia do oddalonego o dziesiątki kilometrów generatora w elektrowni.

2. Powiedziano mi że w jednym kablu (tu podkreślę w jednym kablu, nie jednym przewodzie kilku żyłowym tylko w JEDNYM kablu) może płynąć kilka prądów lub kilka faz.

3. Skoro w gniazdkach jest prąd przemienny i zgodnie z zasadą działania aktualny plus zmienia się w Polsce co 1/50 sekundy, to jeden z przewodów posiada możliwość porażenia montera, a drugi nie? Przecież jak budowałem prosty prostownik mostkiem prostowniczym, to musiałem przewidzieć, że raz prąd płynie z jednego kabla, a sekundę później już innym. Ponadto gdyby tylko w jednym kablu był prąd oznaczało by to że musi mieć znaczenie jak wkładamy kabel, a przecież tak nie jest.

Pisząc prąd mam na myśli to: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C4%85d_elektryczny , a nie  to: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nat%C4%99%C5%BCenie_pr%C4%85du_elektrycznego . I bardzo bym prosił, że osoby próbujące wytłumaczyć mi te zagadnienia używały pojęć: prąd elektryczny, natężenie i napięcie.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Tyrystor

Nic dziwnego, że się śmieją, takich pytań nie zadaje się na forum technicznym przeznaczonym dla fachowców, czyli dla osób pracujących w zawodzie, którzy nie pytają o podstawy. Żeby Ci odpowiedzieć wyczerpująco trzeba by było napisać podręcznik. Odpowiem możliwie krótko ale przez to mało zrozumiale. 

Ad 1. Uziemienie to jest połączenie przewodu z ziemią, połączenie elektryczne odpowiednio wykonane. Uziemienie wykonuje się głównie w celu przeciwporażeniowym (ale nie tylko) i z fizycznego punktu widzenia nie jest potrzebne do działania urządzenia elektrycznego. W czasie normalnej pracy przez ziemię prąd nie płynie. 

Ad 2. Nie wiadomo o co pytasz. Kabel to rodzaj przewodu elektrycznego, który posiada izolację odporną na warunki atmosferyczne i jest przeznaczony do ułożenia na zewnątrz budynku w ziemi lub w wodzie. 

Ad 3. Częstotliwość 50Hz oznacza, że biegunowość zmienia się 100 razy na sekundę. Nie ma takiego zjawiska, że prąd płynie "z jednego kabla, a sekundę później już innym". Przewód czynny, który nie porazi montera to przewód neutralny, który w Polsce się uziemia.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Krzysztof Mochocki

Dzięki za odpowiedź, już bardziej to łapię. Wyszedłem z błędnego założenia. Tylko dla pewności: Skoro przez uziemienie nie płynie prąd, oznacza to że (ignorując całkowicie bezpieczeństwo) można zrobić gniazdko w domu na jednym kablu?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Tyrystor

Nie mieszaj w to kabel. Napisałem Ci co to jest kabel. Kabel może mieć jedną lub więcej żył, więc nie ma przeszkód by coś zrobić na jednym kablu. Przewód to pojęcie bardziej ogólne i może oznaczać jedną żyłę jak i wiele żył w wspólnej izolacji. Do gniazdka jednofazowego podłączone są 3 żyły: 

przewód fazowy

przewód neutralny 

przewód ochronny 

Przewód ochronny i neutralny są uziemione. Są też rzadko występujące w Polsce sytuacje, że przewód neutralny nie jest uziemiony, lub nie występuje (wtedy są dwa przewody fazowe). Przewód ochronny fizycznie do pracy urządzenia nie jest potrzebny a neutralny nie musi być uziemiony co nie znaczy, że nie jest niezbędny. Żeby się zamknął obwód muszą być co najmniej 2 przewody w sensie dwie żyły.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Krzysztof Mochocki

Dzięki, za wyjaśnienie. Postaram się używać bardziej precyzyjnych pojęć i z tą wiedzą jeszcze raz zajrzę do literatury. Zamykam

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Wątek zamknięty
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl