CSS a zgodność z przeglądarkami. - CSS - tworzenie stron WWW
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY CSS - tworzenie stron WWW CSS a zgodność z przeglądarkami.
REKLAMA
REKLAMA

CSS a zgodność z przeglądarkami.

Brak awataru
Marek Przewodowski
Czy znacie jakąś stronę gdzie opisane jest jak zmodyfikować kod CSS aby w większości przeglądarek strona WWW wyglądała tak jak tego chcemy. Nie będę owijał w bawełnę, że największy problem mam z IE. Póki co najlepiej (biorąc pod uwagę tylko IE) pracuje mi się na IE7 (FF czy Opera są bezproblemowe). Na IE6 jest źle i na IE8 też. Według danych wciąż ok 70% osób korzysta z IE. Tworząc stronę WWW trzeba to zrobić porządnie tak aby wszystko było OK pod większością przeglądarek.
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski
Strony niestety nie znam ale chętnie bym taką przejrzał. Ostatnio sporo nerwów mi zjadło :hover gdzie potrzebowałem zrobić zmianę stylu tabeli po najechaniu na nią kursorem FF i O w porządku Chrome również a IE?? "nie rozumieć" ;) .

Szczerze mówiąc jakby ktoś posiadał taką stronę lub kompletną wiedzę z zakresu, o którym pisze Marek to byłby to świetny materiał do BAZY WIEDZY na pewno znajdą się jeszcze osoby które z tego skorzystają.

pzdr
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Marek Przewodowski
Na csselite.plnapisane jest 10 przykazań CSS. Jedno z nich - główne to nie lekceważenie problemu kompatybilności przeglądarek. Tyle w teorii a jak z doświadczenia ? Skorzystałem ze strony podanej w artykule (link wcześniej) i przetestowałem moją nie do końca skończoną stronę. Wynik trochę zaskakujący. O ile FF nie ma problemu, Opera 10 ma problemy, a IE 8 to już całkiem lipa. Inne wersje IE nie dokonały testu bo z jakiegoś powodu strona była nieosiągalna dla nich. Wiem, że w IE 6 jest mały problem, IE7 OK, IE8 już większy problem.

Czy rzeczywiście dopasowywanie strony pod każdą przeglądarkę jest "złem" koniecznym czy też można na niektóre wersje przeglądarek przymknąć oko i uznać je za niszowe ?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski
Nad tym zagadnieniem również się zastanawiam założyłem grupę dot. tego tematy. Największy problem mam z IE6 :/ i tego chętnie bym się pozbył ale chyba jest na to za wcześnie. Chociaż zależy to pewnie od grupy docelowej jeśli mówimy o odbiorcach witryny na uczelniach i firmach to kompatybilność powinna być pełna. Jeśli kierujesz stronę do przeciętnego polaka myślę że już mało kto używa w domu IE6 czy FF2 i osobiście bym chyba je pominął szczególnie że upgrade'y do IE7 czy IE8 są darmowe ;)
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Marek Przewodowski
No właśnie tu jest pies pogrzebany, że nam młodym :P "wydaje się" że mało kto używa IE. Nie pamiętam dokładnie ale jakiś czas temu czytałem statystyki: IE ma jeszcze ok 70% rynku, FF jakieś 20% ? reszta to Opera itp.

Jeżeli natomiast chodzi już o sam rynek IE to chyba 65% właśnie stanowi IE6 :( I według danych MS mało osób decyduje/godzi się na automatyczną nawet aktualizację do wyższej wersji. Mnie dziwi, że IE8, która według MS miała być bardziej "przyjazna" dla CSSdesignerów potrafi robić psikusy w najmniej spodziewanych miejscach.

Pozostaje nam póki co walka z przeciwieństwami losu zwanego IE :)

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego :)
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Kamil Wróblewski
Pod IE piszę się tak:
<!--[if lte IE 7]><link rel="stylesheet" href="css/IE7.css" type="text/css" /><![endif]-->
<!--[if lte IE 6]><link rel="stylesheet" href="css/IE6.css" type="text/css" /><![endif]-->
<!--[if lt IE 6]><link rel="stylesheet" href="css/IE55.css" type="text/css" /><![endif]-->
<!--[if IE 5.0]><link rel="stylesheet" href="css/IE501.css" type="text/css" /><![endif]-->
:)

Niestety, przystosowanie strony pod IE, a szczególnie pod IE poniżej 7, to syzyfowa praca. Microsoft'owi niechcący pomyślało się, że wyznacza on standardy. Niestety, reszta świata poszła inną drogą, a programiści IE pokazali, że nie radzą sobie z przystosowaniem przeglądarki do standardów.
IE nie można pomijać, gdyż nadal XP to najpopularniejszy system operacyjny, a do aktualizacji IE ludzie podchodzą bardzo sceptycznie. Więc najpopularniejszą przeglądarką jest IE 6, zaś IE 7 jest druga w kolejności. Firefox jest dopiero trzeci w kolejności. Pominąć IE, wręcz nawet wymagać innej przeglądarki, można na stronach hobbystycznych, gdzie udostępniamy coś za darmo, opierając się na zasadzie - chcesz coś za darmo - dostosuj się. Ale na stronach komercyjnych tylko "samobójcy" ignorują IE.

A przepis na przystosowanie strony pod IE to: dużo kawy, nerwosol w końskiej dawce, sprawne posługiwanie się wyszukiwarką google i bardzo dużo czasu na grzebanie się w kodzie, który na pierwszy rzut oka, drugi rzut oka oraz trzeci rzut oka wygląda bez sensu... Da się zrobić wszystko, tylko pod każdą wersję IE trzeba wykonać oddzielne skrypty js oraz style css.
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Bartosz Nakielski

Obecnie z wykorzystaniem bootstrapa budować strony pod pod niemal wszystko.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl