TN-C, TN-S, TN-C-S - Elektroenergetycy - str. 2
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
REKLAMA
REKLAMA

TN-C, TN-S, TN-C-S

Brak awataru
Michał Walęcki

Moim skromnym amatorskim zdaniem zbrojenie budynku nie gwarantuje dobrego uziemienia, a przewód PE MUSI być uziemiony. Może się okazać, że w przypadku awarii jednego urządzenia (zwarcie fazy z obudową) będziesz miał fazę na obudowach wszystkich urządzeń w mieszkaniu i dodatkowo na fragmencie zbrojenia, do którego podpiąłeś ten ekstra przewód ;-)

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Człek człek

Czarnowidz ;) Okazało się jednek że do licznika kWh który jest na korytarzu doprowadzony jest układ sieci TN-S przynajmniej tak mówi gość z administracji dział Techniczny, a potem do mnie przez korytarz do mieszkania idą tylko 2 przewody L i PEN. I teraz elektryk mówi że trzeba robić bruzdy na korytarzu i wymienić aluminiowe L i PEN na miedziane i dołożyć kabel PE natomiast gość z adminisracji działu technicznego mówi że nie trzeba na korytarzu nic robić, że aluminium wystarczy (nie wiem jaki mają przekrój te kable) że elektryk się nie zna. Dodam że w takim układzie chce mieć Układ sieci w mieszkaniu TN-S. I teraz kto ma rację. Wydaje mi sie że elektryk bo w TN-S nie ma na żadnym odcinku PEN. Podsumowując do licznika kWh układ TN-S od licznik do mieszkania przez korytarz idą tylko L i PEN a w mieszkaniu będe miał po remoncie kable L, N i PE. Koszty wymiany kabli na korytarzu wg przepisów pokrywa Spółdzielnia i wydaje mi się że dlatego tak się przed tym bronią. Co Wy na to ??

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Michał Walęcki

Aluminium może i wystarczy, ale Tobie nie przeszkadza materiał, ale układ sieci.

Skoro Ty wykazujesz dobrą wolę i w interesie wszystkich mieszkańców budynku chcesz wymienić instalację u siebie na TN-S, co więcej, do licznika jest już doprowadzony osobny przewód PE, a przeszkodę stanowi jedynie kawałek przewodu na klatce, którego administracja nie chce wymienić, trzeba... znaleźć odpowiedni paragraf na administrację ;-)

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Hardstyler

To ja Ci opowiem na temat sieci IT. Siec IT to sieć z izolowanym punktem transformatora widać to na schemacie który podałeś na początku wątku. Stosowana w kopalniach węgla kamiennego i w innych podziemnych zakładach górniczych. Stosowana głównie z powodu tego iż w takich miejscach występuje bezpośredni styk z ziemia. W innych przypadkach mogło by dojść do porażenia. Pozwolisz ze resztę opisze po powrocie z pracy. Pozdrawiam. Wróciłem trochę odpoczołem wiec pisze. Wracając do tematu nawazniejszym punktem IT jest wyprowadzenie uziemienia wyjasnie to na podstawie poniższego rysunku: (zarys połączenia stosowanego na kopalni)

system uziemienia

 

Jak widać (przepraszam ze małe niechlujstwo, ale prościej i szybciej się nie dało) z rozdzielni z powierzchni wyprowadzony jest nazwijmy to przewód uziemiający do maszyny wyciągowej szyby który poprzez szyb prowadzony jest do samego dna kopalni do tzw. rząpia czyli zbiornika poniżej ostatniego poziomu szybu ( nie wgłębiajmy się w szczegóły czym jest rząpie). W tym zbiorniku znajdują się blachy kształtowniki i inne elementy określone normami (to tez nas nie interesuje) stamtąd dopiero przewód wyprowadzony jest na poszczególne poziomy poprzez rozdzielnie tzw. punkty zbiorcze uziemienia gdzie jest później rozdzielany do urządzeń pracujących w innych miejscach. Nawiasem mówiąc uziemieniem jest lina stalowa (także określona normami i przepisami). To jest główny element instalacji IT. Kolejnymi są tak jak widać przewody fazowe oraz systemy blokujący i centralno blokujące innymi słowy urządzenia monitorujące stan izolacji przewodów fazowych badających stan miedzy właśnie uziemieniem a fazami. prościej jeśli nastąpi zwarcie doziemne (najczęściej spotykane uszkodzenie na dole kopalni) urządzenia blokują przepływ energii do czasu usunięcia awarii (coś w rodzaju różnicówki). Właśnie w takich rejonach jak podziemia stosowane jest siec IT gdyż stosując inna nie było by możliwości uruchomienia danego urządzenia bądz przekazywania energii gdyż momentalnie następowałoby wyłączenia zasilania z powodu wykrycia zwarcia do diemi którego w rzeczywistości nie ma bo wykorzystuje się ziemie jako przewodnik.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl