Początki z PHP - PHP
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY PHP Początki z PHP
REKLAMA
REKLAMA

Początki z PHP

Awatar użytkownika
Michał Choromański

Dzień dobry chcę zacząć przygodę z php. Czy macie jakieś kursy online godne polecenia. Dodam że jestem laikiem i znam trochę htmla.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Brak użytkownika

Podstawowe pytania jakie musisz sobie zadać to:

1. Co chcesz w PHP potem robić?

Skrypty stron WWW, skrypty backendowe czy też mają to być tylko "wprawki językowe"?

2. Gdzie chcesz testować swój kod, gdzie możesz?

Masz dostęp do jakiegokolwiek serwera (tylko WWW czy może też jakieś bazy danych, jakie są zabezpieczenia w razie "W") czy tylko do konsoli własnego kompa? ;)

3. W czym chcesz tworzyć kod?

Jaki system operacyjny, jaki sposób tworzenia kodu: notatnik, edytor tekstowy dla deweloperów, środowisko programistyczne (IDE) ?

Cała reszta to czytanie i na początek "kopiuj + wklej + Enter". Z doświadczenia powiem Ci, że jeden z najlepszych tutoriali to... manual od PHP. Znajdziesz tam dla prawie każdego polecenia, metody i in. info od podstaw z przykładami wyników do złożonych rzeczy. W skomplikowanych problemach jak zwykle pomagają serwisy takie jak StackOverflow czy jakiekolwiek "coding forum". O "sukcesie" decyduje właściwie tylko dobrze postawione pytanie w Google ;)

Jeśli jednak chcesz w ogóle bawić się w coś takiego jak "lekcje" to możesz wybrać cokolwiek - tutoriale od W3C po lub analizę gotowych aplikacji - Google może wybrać za Ciebie - wpisz "php tutorial" i użyj "I'm feelin' lucky / Szczęśliwy traf" ;) Jeśli jednak znasz jakikolwiek wyższy język programowania (niekoniecznie obiektowy) to szybko znudzą Cię te "lekcje" i po prostu zaczniesz grzebać w gotowych kodach lub tworzyć własne...

Postaw przed sobą jakiś cel - "chcę napisać to i to" i po prostu zacznij to robić (ja naprawdę rożne rzeczy już pisałem w PHP-ie i IMHO niewiele mnie zdziwi).

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Michał Choromański

Zaczynając od początku:

Ponieważ jestem totalnym laikiem zacząłem od nauki HTMLa.

Kod piszę w Note Pad++ i testuję na własnym serwerze, na który za pomocą Total Commandera wrzucam pliki. HTML już mam prawie opanowany i teraz będę uczył się CSS.

Na początek kupiłem sobie książkę PHP - Samouczek.

Na początek jako pierwszy cel postawiłem sobie napisanie prostego systemu CMS.

Czy sam php wystarczy czy trzeba opanować inne języki?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Brak użytkownika

CMS to trochę złożony projekt jak na początek nauki no ale...

Ponieważ CMS jaki jest każdy widzi (wie) do zestawu HTML+CSS (strona wizualna), JavaScript (niekoniecznie ale daje spore możliwości i interfejs staje się mniej toporny), PHP (przetwarzanie danych) trzeba będzie jeszcze pewnie dorzucić obsługę bazy (składowanie danych) czyli najprawdopodobniej język SQL w wybranej odmianie (zależnej od silnika itp.).

Krótko mówiąc znajomość PHP wystarczyć powinna dopóki wszystko będziesz robił sam, od podstaw. W przypadku chęci skorzystania bibliotek (szablony Smarty, MVC KohanaPHP itp.) warto wiedzieć więcej bo czasami te "systemy" mimo iż oparte o PHP wprowadzają własną "składnię pośrednią". Czasami zamiast pisać masę kodu warto doinstalować dodatkowy moduł - do PHP (PEAR), serwera (mod_cośtam) czy systemu (.so/.dll)...

Pomijam tu oczywiście absolutnie takie aspekty jak testy, zabezpieczenia czy konfiguracja serwera niezbędne przed "pokazaniem" CMS-a światu bo to choć nie należy to do nauki języka wymaga znajomości różnych rzeczy a często także dłubania się w czymś zupełnie innym niż "kod strony".

Najważniejsze to tzw. dobre zwyczaje, które trzeba w sobie wyrabiać - jeśli bierzesz się za CMS zobacz kod i jego układ (katalogi, pliki) w kilku gotowych rozwiązaniach po czym wybierz jakąś architekturę (MVC czy inną) i zacznij od... rozpiski co chcesz mieć i jak ma to wyglądać. Tylko nie szalej na początku bo przy pisaniu (od podstaw, przy braku rozeznania w języku i tworzeniu dość złożonych rzeczy), przez pewien długi czas z dodawaniem nowych funkcjonalności ilość kodu rośnie w postępie geometrycznym ;)

Samouczek na początku się przyda na pewno, potem już tylko Google zostanie...

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Maciej Kurzyk

Pochwal się jak coś zdziałasz. Ja też zawsze chciałem nauczyć się robić stronki jednak brak czasu i moje lenistwo do dziś nie pozwoliły mi na naukę. Może to okaże się mobilizujące. Swoją drogą szkoda że np na Politechnice nie miałem takiego przedmiotu jak PHP

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl