Burczące radio - ELEKTRONICY
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
REKLAMA
REKLAMA

Burczące radio

Brak awataru
Maria Kacprowska

Witam,

mam kolejny problem tym razem z radiem. Jest to model Eltra R6300. Mam go już z 15 lat. Problem wygląda następująco. Radio stoi w kuchni i gra bardzo dobrze. Do czasu...

W momencie jak włączam telewizor w pokoju to radio zaczyna strasznie burczeć, tak że nie można zrozumieć co gadają w radio. Nie wiem czemu. Coś z instalacją nie tak. Bo to chyba nie jest wina radioodbiornika?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Bogdan Karaś

Witam.

 

Ja spróbowałbym z ciekawości czystej zmierzyć napięcie w gniazdku sieciowym, do którego włączone jest radio w momencie włączenia telewizora. Jeżeli jest znacznie niższe niż 230V to radio może się tak zachować. Nie wiem jak wygląda Twoja instalacja, może jeśli mieszkasz w jakiejś małej miejscowości, to masz właśnie zaniżone napięcie w sieci.

Jeżeli napięcie jest ok, to wina leży po stronie telewizora - przetwornica w telewizorze najwyraźniej wprowadza do sieci dużo zakłóceń. Generalnie, na falach długich i średnich ciężko cokolwiek odebrać, jeśli w pobliżu działa telewizor/komputer/jakikolwiek silnik szczotkowy i tutaj niewiele zdziałasz, ale na UKF odbiór nie powinien być zakłócany przez telewizor. Jeżeli tak jest, możnaby spróbować wpiąć w przewód zasilający telewizor jakiś filtr (dławik skompensowany i kondensatory X i Y).

 

Spróbuj pomierzyć napięcie, napisz ile ono wynosi i na którym zakresie masz włączone radio kiedy pojawiają się zakłócenia.

 

Pozdrawiam

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Adam Kwasniewski
Maria Kacprowska
 

Witam,

mam kolejny problem tym razem z radiem. Jest to model Eltra R6300. Mam go już z 15 lat. Problem wygląda następująco. Radio stoi w kuchni i gra bardzo dobrze. Do czasu...

W momencie jak włączam telewizor w pokoju to radio zaczyna strasznie burczeć, tak że nie można zrozumieć co gadają w radio. Nie wiem czemu. Coś z instalacją nie tak. Bo to chyba nie jest wina radioodbiornika?

A próbowałeś zmienić położenie odbiornika radiowego tzn obrócić odbiornik lub antenę. Mam nadzieję, że chodzi tu o zakres fal FM bo jeżeli to fale AM to trudniejsza sprawa trzeba spróbować na innej stacji czy też są zakłócenia. A może jeszcze odwrócić wtyczkę sieciową w OTV. A na marginesie jaki to OTV czy z CRT czy LCD lub plazmowy ?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Maria Kacprowska

Ruszałam anteną wielokrotnie i nie pomagało. Nie ważne na jakiej stacji słucham (zawsze jest to zakres FM)zakłócenia występują zawsze. Zabawy z wtyczką nic nie dają. A TV mam LCD

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Paweł Hłosta

Witam,

Problem może leżeć po stronie przetwornicy podświetlania panelu LCD. Jeśli jest słabo filtrowana to może generować zakłócenia nie tylko do sieci energetycznej ale także puszczać "śmietnik" w eter. Wtedy niewiele możesz zrobić. W takim wypadku najlepszą próbą będzie przeniesienie radia do innego pokoju lub łazienki lub przełączenie radia na inną fazę zasilania (jeśli jest taka możliwość). Zmiana fazy wyizoluje Cię z zakłóceń sieciowych. Jeśli nadal będzie burczało oznaczać to będzie generowanie zakłóceń drogą radiową.

Pozdrawiam,

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Maria Kacprowska

Tzn chyba nie mam kilku faz w domu ponieważ mam starą instalację w domu, przewody są jeszcze aluminiowe i jako zabezpieczenie całego mieszkania zwykły bezpiecznik a nie jak widziałam u znajomych rozdzielniczka z zabezpieczeniami na każdy obwód. No nic chyba po prostu nadszedł czas na wymianę wysłużonego radia. Tylko czy nowy odbiornik nie napotka podobnego problemu burczenia?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Paweł Hłosta

To trzeba wziąć cukierki i iść do sąsiada pożyczyć małe radio na testy ;)

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl