Uszkodzony laptop - Komputery, sprzęt komputerowy
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
REKLAMA
REKLAMA

Uszkodzony laptop

Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Witam,

skończyły mi się pomysły może mi podpowiecie... dostałem laptopa od koleżanki do naprawy problem jest w tym że windows sięciągle zawiesza ale wystarczy .. uwaga:

przegiąć laptopa po bokach lub nacisnąć na środku od dołu i wraca płynność pracy,

rozkręcałem go , poodciskałem ram , radiatory i wszystkie śrubki dokręciłem ale problem nie ustąpił. Profilaktyczny format też nic nie zmienił.

 

macie pomysły co to może być?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Arkadiusz Śmigielski

Może występuje efekt tzw. zimnego lutu. Proponuję "podgrzać" płytę główną gorącym powietrzem"  - czyli "przejechać" się po ścieżkach "odświeżając" luty.

Są specjalne stacje lutownicze z gorącym powietrzem (lutownice gazowe umiejętnie używane też się nadadzą)

Temat "gorącego powietrza" na elektrodzie:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=53874#53874

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

mam do użytku domowego taką stację:

nawet kupiona w tej firmie której adres jest na zdjęciu.

tylko przy zakupie była informacja że jest ona do cyny ołowiowej (tej starszej) a podobno nowa elektronika jest już lutowana cyną bezołowiową. Myślisz że temperatura jaką jest ona w stanie wygenerować wystarczy?

Szczerze mówiąc praktykę mam raczej słabą - sporadyczną kilka rzeczy w domu lutowałem ale nie wiem czy kwalifikuję się żeby pośmigać po płycie laptopa.

znalazłem starą spaloną płytkę od hdd i muszę przyznać że nawet dłuższe grzanie nie powoduje odświeżenia lutu. Nie sądzę żeby udało mi się to zrobić w domu... chyba że grotową

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Kamil Wróblewski

Tą stacją spokojnie można topić cynę bezołowiową, ale nie polecam grzać laptopa. Płyta jest duża, jest wiele miejsc gdzie mogło dojść do uszkodzenia i takie grzanie w ciemno (tym bardziej bez podniesienia temperatury całej płyty) może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Równie dobrze mogła polecieć przelotka. Efekt taki sam, a grzanie, jakbyś mocno się nie starał, nic nie da. Pozostaje wymiana płyty albo serwis (czyli również wymiana płyty). Ale dla zabawy możesz ją trochę pogrzać, a nóż widelec... I tak pewnie zakończy się to wymianą płyty albo laptopa.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

jakby to był mój laptop to bym się nie zastanawiał ;D ale na czyimś ie będę eksperymentował, metodą "Macanowa" doszedłem ze to wina ramu jak się dociska kość w slocie podczas pracy jest ok więc grzałbym samo złącze (plastik) ale nie zaryzykuję

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Kamil Wróblewski

A przeczyściłeś styki i gniazdo RAM-u?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

tak, przedmuchałem i przemyłem je izopropanolem (jeśli nie przekręcam nazwy) w każdym razie czymś dedykowanym do czyszczenia elementów elektronicznych.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Paweł Stol

Ale czy od razu musi to być to problem z zimnym lutem? Może to być problem HDD, sprawdź SMART.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl