Pomiar rezystancji kabla - Miernictwo
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Miernictwo Pomiar rezystancji kabla
REKLAMA
REKLAMA

Pomiar rezystancji kabla

Brak awataru
Aleksander Bujc

Cześć wszystkim. To mój pierwszy post;)

Czy ktoś może mi doradzić jak zmierzyć rezystancję izolacji kabla o określonej długości ułożonego w ziemi. I jaki miernik polecacie

Pozdrawiam,

Alex

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Andrzej Przywara

 Witam jeżeli chcemy zmierzyć kabel można to zrobić po prostu induktorem no chyba że mamy do dyspozycji profesjonalne przyrządy firmy Sonel na przykład Mpi 520 czy 511 Pozdrawiam Andrzej Przywara

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Brak użytkownika

Pytanie postawiono już dość dawno, ale może postaram się odpowiedzieć.

Wspomniany wyżej miernik MPI 520, umożliwia tylko pomiar rezystancji izolacji maksymalnie napięciem Up=1000V, pomiar rezytsancji tylko do 3GΩ.

Myślę, że lepszym rozwiązaniem będzie miernik MIC 2500, o napięciu Up=2,5kV - co w przypadku pomiarów przedmiotowego kabla może być istotne.

Natomiast co do samej specyfiki pomiaru to na początek przydałby Ci się drugi fachwoiec do pomocy :) (pomiary wykonuje się we dwie osoby).

Przygotowujemy końce kabla; odłączamy od źródła i od odbiornika, żyły kabla zabezpieczamy od przypadkowego zwarcia ze sobą podczas pomiarów.

Na MIC2500 ustawiamy czas pomiaru, zwykle wystarcza 16s; ustawiamy napięcie pomiaru np. 2500V, dokładny opis sposobu pomiaru w instrukcji miernika.

Rezystancję izolacji należy mierzyć pomiędzy kolejnymi parami przewdów czynnych oraz pomiędzy każdym przewodem czynnym i ziemią. Przewody ochronne PE i ochronno-neutralne PEN traktować należy jako ziemię, a przewód neutralny N jako przewód czynny.

Przykładowa kombinacja par przewodów do przeprowadzenia pomiarów: 

L1-L2; L2-L3; L1-L3; L1-N; L2-N; L3-N; L1-PE; L2-PE; L3-PE; N-PE. 

 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl