Kable vs przewody - Elektroenergetycy
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
REKLAMA
REKLAMA

Kable vs przewody

Brak awataru
Maria Kacprowska

Witam,

trochę może bez sensu moje pytanie ale czym się różni kabel od przewodu?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Jarosław Żółtowski

Mnie uczono (jeszcze w technikum), że kabel to to co jest przeznaczone do układania "pod ziemią". Może być układany w samej ziemi ale może być w kanalizacji kablowej jak kable telefoniczne.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Hardstyler

Nie będę się sprzeczał z panem Jarosławem ale mnie uczono ze przewód to pojedynczy drut lub linka izolowana nazwijmy to inaczej: przewód to np. faza L1 a kabel to zbór przewodow dla przykladu kablem mozemy nazwac linie przyłaczową do rozdzielnicy w domu gdzie jest wiecej niz jeden przewód. W gruncie rzeczy mamy  wszedzie kable gdyz nawet instalacje tworzona dla potrzeb gospodarstwa domowego tworzymy w oparciu o kable a nie przewody lecz w hurtowniach sklepach z branzy instalatorskiej dla obwodów instalacyjnych wystepuje  pojecie przewod okreslajace kabel 2 3 i 4 żyłowy, no wiec scislej przewod to zyla czyli cześc składowa kabla

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Dawid Stojanowski

Mnie zaś zostało w głowie tak:

Kable to instalacje, czyli w ziemi, w kanałach, w ścianach, itd. Zaś przewody to "łączniki" między gniazdkiem a odbiornikiem, czyli przewód zasilający do żelazka, telewizora, lodówki, itd.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Jarosław Żółtowski

Moje technikum ukończyłem dawno temu więc albo nauki były inne albo moja pamięć zawodzi a sprzeczać się ze mną można. Słownikowa definicja jest bliska temu co napisał Hardstyler ale przecież nie będzie polonista mówił elektrykowi co to jest kabel ;-)!

Może zatem przewody to to co "leży na półce" w hurtowni a kable to to co ułożone w instalacji (czy pod ziemią czy w ścianie) i zasilone ale też kable to przewody zasilające urządzenia mobilne? Chyba pasuje to też do nieizolowanych napowietrznych linii wysokiego napięcia.

Pamięć mi podrzuca nazwę "przewód kabelkowy" ale bez odpowiedzi co było nazywane w ten sposób i gdzie miało zastosowanie. A tresowany z budowy przewodów (kabli) byłem mocno. Pamiętam sporą skrzynkę pełną odcinków przewodów (kabli) obranych z kolejnych warstw. Odpytywany losował sobie o czym ma mówić i musiał opisać każdą kolejną warstwę i na koniec podać symbol.

cytuj zgłoś nadużycie
Brak awataru
Maria Kacprowska
Jarosław Żółtowski
 

Mnie uczono (jeszcze w technikum), że kabel to to co jest przeznaczone do układania "pod ziemią". Może być układany w samej ziemi ale może być w kanalizacji kablowej jak kable telefoniczne.

Ale przecież linie energetyczne są wyposażone w kable. chodzi mi o linie wysokiego napiecia. i tu twoja definicja już nie jest poprawna bop te kable nie biegną w ziemi

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Hardstyler

Z definicji których się doszukałem bo niestety jeśli się pracuje w miejscu gdzie metr kabla wazy tyle co worek ziemniaków trudno zapamietać wszystko to przewód kabelkowy jest to cześc składowa instalacji w domu lub biurze wiec inaczej jest to instalacja kabelkowa. Gratuluje pamięci panie Jarosławie, bo moja zawodzi i to często. Natomiast trochę poza tematem "trzepanie" z symboliki i rozwarstwianie kabli tez miałem. Jak sobie przypominam to było co dwa tygodnie nas maglował a był to nauczyciel był z tzw. starych fachowców:-D

cytuj zgłoś nadużycie
Brak awataru
Marek

Wg H. Markiewicza:

"Przewody elektroenergetyczne służą do przewodzenia prądu elektrycznego w liniach elektroenergetycznych, instalacjach elektrycznych i telefonicznych oraz innych, stanowiąc połączenie odpowiedzialnych źródeł zasilania z odbiornikami energii elektrycznej, urządzeniami teletechnicznymi, przyrządami pomiarowymi, sygnalizacyjnymi i innymi."

"Kablami nazywa się wyroby składające się z jednej lub większej liczby żył izolowanych, zaopatrzonych w szczelną powłokę zewnętrzną chroniącą izolację żył przed wilgocią, wpływami chemicznymi i dowolnymi innymi oddziaływaniami środowiskowymi. Kable mogą być układane w ziemi, na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń, w kanałach kablowych, na konstrukcjach."

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Jarosław Żółtowski

Czyli przewody elektroenergetyczne mogą być kablami ale kable nie zawsze są przewodami? Bo istnieją przecież kable światłowodowe. Przwód kabelkowy... co za piękna, czysto polska nazwa. Prawie tak piękna jak "poślizg", jako parametr silnika asynchronicznego prądu przemiennego.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Maciej Kurzyk

To co napisałeś Jarosławie przypomina mi dywagacje o kwadracie i prostokącie: każdy kwadrat jest prostokątem ale nie każdy prostokąt jest kwadratem.

Moim zdaniem wielu elektryków używa tych pojęć sybstytucyjnie. A to czy używają pojęcia kabel czy przewód zależy od tego co wynieśli ze szkoły.

Ostatnio edytowane 17.03.2011 przez Maciej Kurzyk. Powód:
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Jarosław Żółtowski

Tak Macieju. A to, czym każdy z nas elektryków (elektroników) wyróżnia, to wyobraźnia niezbędna do wykonywania zawodu, którą jak widzę posiadasz parafrazując moją wypowiedź. Ale to nie powoduje jednoznacznego wyjaśnienia. Zaczynam być ciekawy w jakim celu inicjatorka postu zadała bulwersujące nas nadal pytanie? Może to pomogło by uzgodnić treść definicji?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Hardstyler

Długo oj długo mnie nie było... Panie Jarosławie wydaje mi się że pytanie jest w sumie na miejscu, bo właściwie nie ma dokładnej definicji określającej czym jest kabel a przewód. Przeszukałem kilka norm dotyczących właśnie tego zagadnienia tzn. związanych z praca  nazwijmy to na kablach i jest tam dość ciekawe sformowanie: "(...) prace związane z wykonywaniem prób napięciowych na kablach i przewodach oponowych(...)" -  co państwo na to? Bo jeśli komuś przybliżyć sama istotę budowy domniemanego przewodu oponowego to jest to zacznę od środka: żyła, gumowa izolacja żyły, żyła ochronna i powłoka zewnętrzna. więc ściślej możemy określić ze kablem jest "coś" posiadające pancerz (zbudowany np. z taśmy) a przewodem to co nie jest zbrojone , czyli elementy składowe instalacji elektrycznej które nie są narażone na oddziaływanie mechaniczne i środowiskowe (korozja, palność). To chyba najbardziej oddaje pojmowanie tego czym jest kabel a czym przewód.  

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Michał Leśniak

A po mojemu kable to przewody zawierające szczelną powłokę która umożliwia układanie ich w środowiskach wilgotnych, kwaśnych lub w strefach wysokiego zagrożenia pożarowego. Przewodu zatem nie będącego kablem nie można ułożyć w ziemi czy wodzie, gdyż zawilgnie i jego izolacja straci swoje właściwości. A z tym zagrożeniem pożarowym to taki trik że osprzęt kablowy zapewnia ciągłość powłoki co minimalizuje możliwość wystąpienia przepięcia w miejscach łączenia kabli. A z tymi przewodami kabelkowymi to jakoś tak było że ich powłoka jest wodoszczelna, czyli mogą one być układane w miejscach wilgotnych, jednakże nie mają właściwości kabli ze względu na degradacyjny wpływ środowiska korozyjnego na powłokę tych przewodów.  

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
harnaś

A ja się kiedyś spotkałem z takim rozróżnieniem, że kable tworzone są na napięcie > 1000V, a wszystko co na niższe napięcie powinno zwać się przewodem.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Jarosław Żółtowski

Odgrzeję temat bo jakoś mnie on kręci;-).

Do harnaś'ia: jakiego napięcia można się spodziewać w transatlantyckich (z miedzianymi czy srebrnymi żyłami) kablach telekomunikacyjnych? Nie wiem ale raczej nie >1000V

Do Hardstyler'a: przewód oponowy to łatwizna - izolowane żyły wzięte "do kupy" oponą, która tylko temu "wzięciu do kupy" służy.A co Kolega powie na SZNUR czyli taki przewód (dla mnie - przewód) który powszechnie spotykamy przy domowych żelazkach? Sznury i owszem są narażone na oddziaływania mechaniczne i środowiskowe a kablami - nie są (kiedyś nie były).

Nie wiem czy w obecnym nazewnictwie istnieje symbol SM albo SW, oznaczające "sznur mieszkaniowy" albo "sznur warsztatowy", czyli PRZEWODY których izolowane żyły są uzupełniane wypełnieniem tak aby miały przekrój kołowy i ostatnią warstwą takiej konstrukcji jest oplot z dzianiny. Nooo. Tróję bym za taki opis dostał bez wysiłku;-).

Znowu z zakamarków pamięci wylazł mi- kabel Hohsztetera (piszę fonetycznie), wysokonapięciowy. Z żyłami w kształcie soczewek, aby zmniejszyć możliwość przebicia elektrostatycznego. Ileż tam było warstw izolacji, ekranów, opon, wypełnień, zbrojenia i osłon tegoż zbrojenia!

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl