TV analogowa+cyfrowa - Serwis elektroniki użytkowej
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
REKLAMA
REKLAMA

TV analogowa+cyfrowa

Awatar użytkownika
Jarosław Żółtowski

Chciałem zestroić kanały tv analogowej (z kabla- ASTER) i cyfrowej z anteny (Warszawa) i nie chcą mi się jednocześnie zestrajać. Albo analog albo cyfra się zestrajają. Myślałem, że zwykły rozgałęźnik wystarczy ale chyba będzie potrzebna zwrotnica? Jeśli tak to jaka? Jakaś oferowana gdzie bądź ("nie dla idiotów" itp.) kupiona czy coś bardziej złożonego?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Jarosław Żółtowski

Miesiąc minął, nikt tu nie zajrzał? Czy może pytanie było poniżej możliwości odpowiedzenia przez fachowców?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
l_TOMEK_l

co to znaczy "zestroić"   ?  chodzi o zaprogramowanie kanałów w  tv  ??

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Jarosław Żółtowski

Tak. Pisząc "zestroić" miałem na mysli automatyczne zaprogramowanie kanałów w odbiorniku tv.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Jacek Krawczyk

W większości nowych (przynajmniej 2 letnich) odbiornikach jest opcja instalowania kanałów zarówno z nadajników naziemnych, kablowych, cyfrowych. Jeżeli posiada Pan odbiornik tv należy zobaczyć, czy posiada on w sobie tuner DVB-C(tv kablowa) oraz DVB-T (tv cyfrowa naziemna). Jeżeli w swoim tv posiada PAn dwa tunery powinien złapać oba sygnały. Pozdrawiam J.K.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
l_TOMEK_l

jest dokładnie jak napisał kolega Jacek o ile tv jest sprawny i nowej generacji automatyczne strojenie na wszystkich zakresach powinno sprawę załatwić. ewentualnie zazwyczaj istnieje też tzw.  fine tunning czyli funkcja w zakresie której można indywidualnie dostroić każdy kanał. co mi przychodzi jeszcze na myśl co jakiś czas temu bywało problemem, to możliwość tego że tv ma dorobioną lub przestrajaną fonię i wtedy jeśli nie zostało to zrobione właściwie mogą się pojawić problemy z dostrajaniem kanałów do jednocześnie czystego i obrazu i fonii ..... 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Jarosław Żółtowski

Mój telewizor jest nowy (jeszcze nie roczny), ma dwa tunery i bez problemu można na nim automatycznie zestroić kanały DVB-T albo tv kablowej ale ODDZIELNIE. Nie ma możliwości, żeby podłączając poprzez zwykły rozgałęźnik jednocześnie sygnał z anteny zewnętrznej i z tv kablowej mieć zestrojone zarówno kanały DVB-T jak i tv kablowej. W układzie takim jak opisałem zestrajają się tylko kanały cyfrowe natomiast analogowe nie. Przypuszczam, że odwrotnie nie jest dlatego bo automatyczna procedura strojenia najpierw stroi kanały cyfrowe. Nie można również wykonać takiego manewru żeby najpierw zestroić kanały analogowe a po tem dodać cyfrowe ponieważ nowe strojenie zastępuje poprzednio zestrojone kanały! Podejrzewam też, że sygnał z anteny, po zestrojeniu kanałów cyfrowych, zakłóca w jakiś sposób możliwość zestrojenia kanałów analogowych z kabla tv kablowej i dlatego zastanawiam się czy nie pomogła by tu zwrotnica antenowa?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Jacek Krawczyk

Może Pan podać markę i model telewizora?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
l_TOMEK_l

Nie wiem niestety na jakich częstotliwościach nadawane są kanały tv w Warszawie ale prawdopodobnie może tak być że częstotliwości jednego systemu zakłócają drugi system. Moim zdaniem chyba najprostszym rozwiązaniem byłaby wizyta u serwisantów kablówki oni maja doświadczenie w zwalczaniu problemów typowych w miejscu gdzie dostarczają sygnał. Być może jest to typowy problem "w okolicy" i ktoś ma już gotowe rozwiązanie ... Gdyby mówić o separacji torów trzeba  pamiętać że transmisje cyfrowe "nie lubią"  elementów zmieniających transmitancję całego toru .... "osłabienie"  jakiegoś zakresu może spowodować zrywanie pracy odbiornika ze względu na osłabiony sygnał ...

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Jarosław Żółtowski

Jak ten czas leci! Już rok minął ale mam nowinę w temacie. Otóż tym razem mam i cyfrówkę z anteny i analog z kabla! Ale w DVB-T mój telewizor odnalazł jedynie Polsat HD a gdzie pozostałe programy z mux2?! Podpowiedź znalazłem na jakimś forum - http://telewizja-cyfrowa.com/forum/topics4/1032.htm . Przez w-end poeksperymentuję choć pogoda nie nadaje się do otwierania okna. Przypominam - pokojowa antena na której odbieram DVB-T jest ~1 km od nadajnika na PKiN i "nie widzą się". A mury tu grube, przed-przedwojenne...

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Wojciech Fiuk

Nie mogę zrozumieć po co panu sygnał z anteny zewnętrznej, jeśli ma pan kablówkę a w niej wszystkie kanały i to większość w HD. Żeby bawić się dwoma pilotami ? Nie lepiej jeden od tunera cyfrowego kablówki ?

.( no bo chyba nie chodzi o to że kilka kanałów z anteny jest za darmo...? )

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Jarosław Żółtowski

Pakiet telewizji kablowej który posiadam jest analogowy. Tzw. pakiet cyfrowy to dodatkowa opcja na którą na razie nie decyduję się. Chciałem po prostu sprawdzić czy i jak działa DVB-T i napotkałem na opisane powyżej problemy. Obecna sytuacja jest następująca: Polsat HD zaprzestał nadawania z PKiN i teraz tuner Sony'ego odnajduje (tylko!) 7 kanałów cyfrowych no i pozostałe analogowe z kabla. Już nie ma między nimi konfliktu! Jedynym problemem jest fatalne umieszczenie anteny pokojowej ale tu nie mam zbyt dużych możliwości.

W innym mieszkaniu, na Bielanach, gdzie dostawiłem tuner do tv analogowego jest odbiór 22 kanałów (kilka się powtarza) czyli wszystkich nadawanych i z PKiN i Raszyna. Ale antena jest na zewnątrz (dość nisko, bo na parterze) i lepsza.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl