Energochłonność laptopa ze słabą baterią - Serwis elektroniki użytkowej
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Serwis elektroniki użytkowej Energochłonność laptopa ze słabą baterią
REKLAMA
REKLAMA

Energochłonność laptopa ze słabą baterią

Brak awataru
Dorota Ołtarzewska

Po kilku latach użytkowania żywotność baterii w moim laptopie spadła z ok. 3,5h pracy do zaledwie 25 min. Nie zależy mi jednak na jej wymianie, ponieważ laptop służy mi de facto jako komputer stacjonarny - stoi na biurku i jest stale podłączony do zasilania.

Zastanawia mnie czy ze względu na krótki czas pracy baterii laptop nie zużywa więcej energii, tzn. czy słabsza bateria nie oznacza częstszego doładowywania i w rezultacie większego zużycia prądu? pytam jako laik.

Może bardziej ekonomicznie byłoby po prostu wyjąć baterię i żeby laptop pracował na samym zasilaniu?

Co o tym myślicie?

 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
treborsz

Każdy laptop (a w zasadzie każdy, z którym miałem do czynienia) posiada oprogramowanie do zarządzania energią. Dzięki temu narzędziu można ustawić, oprócz innych opcji zwiększających żywotność baterii, także progi ładowania baterii (startu i stopu ładowania).

Ciekawy artykuł na temat oszczędzania energii w laptopie znajdziesz pod linkiem http://www.notebookcheck.pl/Oszczedzanie-energii-w-laptopie.3160.0.html

Co prawda dotyczy on pracy laptopa na zasilaniu z własnego akumulatora, jednak pewne "ciekawostki" można odnieść także do przedłużenia żywotności akumulatora przy zasilaniu sieciowym.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Paweł Hłosta

Można śmiało powiedzieć, że przez użytkowanie lapka z podłączonym na stałe zasilaniem "zabiłaś" baterie. Co do większego zużywania energii wydaje mi się, że może być większe (ze względu na częstsze doładowywanie), jednak nieznacznie, bo komputer ma oprogramowanie monitorujące stan naładowania akumulatorów a nie stan pojemności (kontroluje napięcie na bateriach a ono w słabych ogniwach szybko dochodzi do granicy naładowania). Dopiero w Windows 7 jest zaszyta rozszerzona funkcja badająca szybkość opadania napięcia na baterii co i tak nie zmienia faktu, że baterii nie da się już uratować a zwiększone zużycie energii jest relatywnie niewielkie.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
treborsz

Nie zgodzę się, że dopiero w Win7 jest zaszyta funkcja testująca aktualną pojemność akumulatora.Oprócz laptopa z Win 7 mam też drugiego z Win XP.W obu przypadkach korzystam z oprogramowania dostarczonego przez producenta laptopa.

Oczywiście w pasku zadań znajduje się ikona oprogramowania monitorującego informująca o stanie naładowania akumulatora (jak każdą ikonę można ją włączyć/wyłączyć). Jednak jest to tylko wizualizująca podstawowej informacji, której oczekuje użytkownik.To samo oprogramowanie monitoruje także stan pojemności (wystarczy wejść w parametry ustawień tego oprogramowania). Oprogramowanie informuje mnie (przykład bieżący), że akumulator w moim laptopie po dwóch latach pracy posiada 71% oryginalnej (pełnej) pojemności.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl