Kabel WLZ ok 150m - Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
REKLAMA
REKLAMA

Kabel WLZ ok 150m

Brak awataru
Adam Rychlewski

Jak w temacie, proszę o poradę jaki kabel na WLZ do budynku jednorodzinnego oddalonego o ok 150 m od złącza, moc wykupiona 20kW

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Klient

Kabel o przekroju 16mm2 powinien wystarczyć przy założeniu, że wszystkie odbiorniki będą włączone i będą naprawdę potrzebować 20kW. Zabezpieczenie które dałem to 40A. Jedynym tutaj problemem jest spadek napięcia na 150m kabla, bowiem wynosi on 2,09%. Nie pamiętam jaki dopuszczalny jest spadek napięcia więc musi ktoś zweryfikować poprawność obliczeń. Współczynnik Idd przyjąłem na poziomie 62 dla instalacji wykonanej sposobem B2 gdyż jest on niższy niż dla D. Ponadto kabel pewnie gdzieś w ścianie pójdzie więc wybrałem bardziej niekorzystne warunki. Współczynnik poprawkowy dla Idd przyjąłem na poziomie 0,8. Nie znam charakteru odbiorników więc z tego względu obliczenia wykonane były dla cos fi = 0,9.

Całość do weryfikacji przez projektanta :)

PS. Dlaczego aż 150m będzie potrzeba tego kabla? Energetyka kabel doprowadzi do tablicy licznika i bodajże od niej właśnie liczy się jaka długość faktycznie będzie potrzebna. 1m kabla 5x16mm2 wg cennika Telefoniki to koszt 114,72zł.

Ostatnio edytowane 08.04.2011 przez Klient. Powód: długość kabla do weryfikacji.
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Marek

Kolego Klient a powiedz mi jak liczysz spadek napięcia? Jaki współczynnik jednoczesności przyjąłeś?

Wg mojego doświadczenia potrzebny jest kabel 4x35 w przypadku aluminium i 4x25 w przypadku miedzi. Aluminium wyjdzie taniej ale jak masz pieniądze zainwestuj w miedz, która tak nie utlenia się jak aluminium z wiekiem.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Klient

Spadek liczyłem wg wzoru: dU = {((pierw 3)*Ib*(X*sin fi + R*cos fi)] / U} * 100%

Można użyć uproszczonego wzoru ale licząc całość w arkuszu kalkulacyjnym nic nie stało na przeszkodzie aby dodać kilka komórek więcej.

Przyjąłem, że współczynnik jednoczesności jest bardzo bliski 1. Napisałem "bardzo bliski" gdyż, gdyby był on równy 1 wystąpiłby problem z dobraniem zabezpieczenia. Niemniej kabel o przekroju 16mm^2 nie pozwoli w przyszłości na zwiększenie mocy i konieczna będzie ponowna wymiana kabla (mowa oczywiście o miedzi).

Ostatnio edytowane 12.04.2011 przez Klient. Powód: czeski błąd we wzorze
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Marek

Kolego przy założeniu współczynnika jednoczesności 0,8 16mm2 spadek napięcia na przewodzie 9,8%!!  Tu zamieszczam link do fajnego kalkulatora:  http://www.prs.pl/page689.html

Żeby było zgodnie ze sztuką czyli spadek poniżej 3% to trzeba dać miedź 4x50 (oczywiście dość kosztowne więc 4x35) z tym 4x25 troche przesadziłem

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Klient

Dlaczego spadek napięcia liczony jest jak dla sieci jednofazowej? Obliczenia nie powinny odbywać się dla sieci trójfazowej? http://www.prs.pl/page690.html

Ostatnio edytowane 11.04.2011 przez Klient. Powód: poprawiony link
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Marek

Ma Pan rację, wziąłem zły formularz.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Maciej Kurzyk

16mm2 na WLZ - chyba coś się wam pomyliło? dajcie 4x35. kablem 16mm2 to można napięcie do gniazdek doprowadzić. Na WLZ 16mm2 jest za słaby

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Klient

Przeglądałem dziś z ciekawości projekt wykonawczy pewnego hotelu. Projektant dobrał dla rozdzielnicy piętrowej o mocy zainstalowanej 23,8kW (kz = 0,7) kabel 5x16mm2 natomiast dla mocy z przedziału 35-40kW dał 5x35mm2. Kable te są położone wewnątrz budynku, a Nasz na zewnątrz. Ogólnie myślę, że sam był dał 25mm2 (nie wiadomo czy kiedyś moc nie wzrośnie) ale 35mm2 wg mnie jest przesadzone. Tak jak pisałem nie zajmuję się tego typu sprawami na co dzień także liczę na jakieś wskazówki odnośnie doboru kabli dla domków jednorodzinnych. Może stosuje się jakieś inne kryteria?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl