Energetyka jądrowa - przekleństwo czy dobrodziejstwo? - Elektroenergetycy
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Elektroenergetycy Energetyka jądrowa - przekleństwo czy dobrodziejstwo?
REKLAMA
REKLAMA

Energetyka jądrowa - przekleństwo czy dobrodziejstwo?

Awatar użytkownika
Paweł Nowakowski
Jak wiadomo, od kilku lat prowadzone są burzliwe dyskusje na temat słuszności wybudowania elektrowni jądrowych na terytorium naszego kraju. Wielu ludzi jest ciągle przesiąkniętych czarnobylską fobią, która paraliżuje przed podejmowaniem rozwojowych decyzji. Oczywistym jest, że nikt nie chce, aby w naszym państwie powtórzyła się katastrofa, jaka miała miejsce w Czarnobylu, ale przecież zdarzyło się to ponad 20 lat temu, a od tego czasu technologia „stanęła na głowie”. Postęp w tej dziedzinie stał się tak wielki, że dziś o katastrofie nowych reaktorów na taką skalę niema się raczej, co obawiać.
Wybudowanie elektrowni jądrowej w naszym kraju jest w głównej mierze kwestią polityczną, ale jednak to od środowiska technicznego powinny wypływać rzeczowe informacje na ten temat.

Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie postawione w temacie!
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
sq7jzi
Uważam, że dobrodziejstwo.
Wiążę to z tym, że taki prąd powinien być dużo tańszy od tego z węgla, który w tej chwili jest głównym polskim źródłem energii elektrycznej, oczywiście pytanie o środowisko, ja napiszę tak, jak nie mają gdzie, to zapraszam do mnie, możecie tą elektrownie u mnie na podwórku postawić - na pewno jest bezpieczniejsza i bardziej przyjazna dla środowiska od węglowych.
Skuteczność zastosowanych technologii a tym samym wydajność tej technologii bije wszystkie pozostałe na głowę. Podobno w Niemczech stawiają eksperymentalną elektrownię Termo Jądrową, wie ktoś coś na ten temat ?
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Michał Choromański
sq7jzi
Uważam, że dobrodziejstwo.
Wiążę to z tym, że taki prąd powinien być dużo tańszy od tego z węgla, który w tej chwili jest głównym polskim źródłem energii elektrycznej, oczywiście pytanie o środowisko, ja napiszę tak, jak nie mają gdzie, to zapraszam do mnie, możecie tą elektrownie u mnie na podwórku postawić - na pewno jest bezpieczniejsza i bardziej przyjazna dla środowiska od węglowych.
Skuteczność zastosowanych technologii a tym samym wydajność tej technologii bije wszystkie pozostałe na głowę. Podobno w Niemczech stawiają eksperymentalną elektrownię Termo Jądrową, wie ktoś coś na ten temat ?


Z tego co ostatnio czytałem to najtańszą energią jest biomasa?
Poza tym energia pozyskana z biomasy nie jest tak kontrowersyjna wśród społeczeństwa.
Jak sądzicie?
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
sq7jzi
Może, ale śmierdzi ;p
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Michał Choromański
sq7jzi
Może, ale śmierdzi ;p


Tylko przypadkiem nie sądz że nie poperam energetyki jądrowej - tylko czasem wzbudza kontrowersje - zwłaszcza wśród ekologów
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Paweł Nowakowski
Warto też pomyśleć o tym, że Polska posiada zapasy węgla na przyszłe 150lat, a nowoczesne technologie np. zgazowywania go pod powierzchnią ziemii mogłyby być równie opłacalne jak energetyka jądrowa..i do tego byłaby oparta na własnym paliwi, jednak birąc pod uwagę rosnące zawężenia w stronę emisji CO2 energia elektryczna z węgla może poszybować szybko w górę!
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
sq7jzi
Dobra, mniejsza o politykę itd. więc, oczywiście, można stosować metody różne, na węglu się nie znam, wiem natomiast że technologie spalinowe mają małą sprawność, o ile wiem to nawet elektrownie wodne mają większą, choć mogę się mylić, nie znam obecnych standardów. W każdym razie, najwyższe sprawności ma energia atomowa i termo jądrowa, przy czym owszem, ogólne przeświadczenie większości społeczeństwa jest niestety takie jakie jest o ekologach nie wspomnę.

Ja mimo wszystko jestem zaryzykować i postawić tą elektrownie, ponieważ to nie jest wszak sprawa poglądów a wiedzy, jedni ją mają inni nie.
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Michał Choromański
A słyszałeś o programie DESERTEC? Niemiaszki chcą wybudować w ciągu chyba 20 lat za grube miliardy euro elektrownie słoneczną na Saharze. Już w konsorcium firm związanych z projektem weszli najwięksi giganci branży elektro tupu Siemens itd.
Przyszłościową sprawą w energetyce może być wzrost sprawności ogniw fotowoltanicznych
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
sq7jzi
DESERTEC - jeszcze nie słyszałem, ale poczytam, dzięki za podpowiedź.
Co do ogniw foto woltaicznych, to owszem, sprawa wygląda tak, że ich cena ciągle spada, nie wiem, czy słyszeliście, ja się już spotkałem z technologią ogniw malowanych. Drukarka nanosi specjalny lakier warstwami na folię i tak powstają elastyczne, bardzo wydajne ogniwa w formie taśmy, która po prostu tnie się na metry.
Nie wiem kiedy to wypuszczą na rynek, ciekawa technologia i tania pewnie będzie, a łatwa do instalowania, czy wymiany i serwisowania.
Elastyczność pozwoli montować na dowolnych powierzchniach, przez co będzie można również np. wytapetować tym dach i zewnętrzną elewację budynku. Może nawet uda się to ponanosić na okna.
Dodatkowo, wyposażając mieszkanie w LED oświetlenie otrzymamy światło bez kosztów. Nie licząc serwisu, rzecz jasna.

Desertec. Z tego co na szybko wygooglałem, to będzie to energia termiczna do napędzania turbin. Logiczne jak by nie było.
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Paweł Nowakowski
"Wytapetowanie" dachu to może jeszcze dało by się zrealizować, ale elewacja i okna to już z lekka przesada:P, nie da się tego zrealizować gdyż w energetyce słonecznej jednym z najważniejszych czynników jest nachylenie do promieni słonecznych w momencie największej jego aktywności (okolice południa). Ale ogólnie ciekawa koncepcja! Jakby nie patrzeć energetyka z OZE jest jedyną rozsądną przyszłością jeśli chcemy żeby nasza niebieska Planeta pożyła...a szczególnie My na niej:).

Należy też pamiętać, że przy obecnej technologii podczas produkcji ogniw fotowoltaicznych jest wypuszczane ogrom toksyn do atmosfery, i może wypadałoby o tym również pomyśleć zanim pójdziemy w tę stronę.
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Michał Choromański
sq7jzi
DESERTEC - jeszcze nie słyszałem, ale poczytam, dzięki za podpowiedź.
Co do ogniw foto woltaicznych, to owszem, sprawa wygląda tak, że ich cena ciągle spada, nie wiem, czy słyszeliście, ja się już spotkałem z technologią ogniw malowanych. Drukarka nanosi specjalny lakier warstwami na folię i tak powstają elastyczne, bardzo wydajne ogniwa w formie taśmy, która po prostu tnie się na metry.
Nie wiem kiedy to wypuszczą na rynek, ciekawa technologia i tania pewnie będzie, a łatwa do instalowania, czy wymiany i serwisowania.
Elastyczność pozwoli montować na dowolnych powierzchniach, przez co będzie można również np. wytapetować tym dach i zewnętrzną elewację budynku. Może nawet uda się to ponanosić na okna.
Dodatkowo, wyposażając mieszkanie w LED oświetlenie otrzymamy światło bez kosztów. Nie licząc serwisu, rzecz jasna.

Desertec. Z tego co na szybko wygooglałem, to będzie to energia termiczna do napędzania turbin. Logiczne jak by nie było.


DESERTEC tu coś znajdziesz
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Michał Choromański
sq7jzi
DESERTEC - jeszcze nie słyszałem, ale poczytam, dzięki za podpowiedź.
Co do ogniw foto woltaicznych, to owszem, sprawa wygląda tak, że ich cena ciągle spada, nie wiem, czy słyszeliście, ja się już spotkałem z technologią ogniw malowanych. Drukarka nanosi specjalny lakier warstwami na folię i tak powstają elastyczne, bardzo wydajne ogniwa w formie taśmy, która po prostu tnie się na metry.
Nie wiem kiedy to wypuszczą na rynek, ciekawa technologia i tania pewnie będzie, a łatwa do instalowania, czy wymiany i serwisowania.
Elastyczność pozwoli montować na dowolnych powierzchniach, przez co będzie można również np. wytapetować tym dach i zewnętrzną elewację budynku. Może nawet uda się to ponanosić na okna.
Dodatkowo, wyposażając mieszkanie w LED oświetlenie otrzymamy światło bez kosztów. Nie licząc serwisu, rzecz jasna.

Desertec. Z tego co na szybko wygooglałem, to będzie to energia termiczna do napędzania turbin. Logiczne jak by nie było.


Czy możesz coś wiecej powiedzieć na temat ogniw "malowanych"?
Masz może adres strony z opisem tej technologii lub znasz jakiś producentów lub dystrybutorów?
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
sq7jzi
Niestety nie mam takich informacji, sam obecnie tego szukam.
Natknąłem się na Newsa w TV na kanale Discovery Since, ale nie pamiętam co był to za program. W kilku minutowym wejściu pokazali z grubsza tą technologię. Teraz zwracam większą uwagę na ten kanał, ponieważ znając TV, to na pewno będzie powtarzane. Problem w tym, że ja nie bardzo mam czas na oglądanie TV.
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Brak użytkownika
Witam.
Osobiście uważam, że elektrownia jądrowa nie jest najlepszym rozwiązaniem. Głównie ze względu na olbrzymie nakłady inwestycyjne. Naszego kochanego kraju nie stać na tego typu "gadżety" a uzależnianie Polskiej Elektroenergetyki od obcego kapitału jest dosyć ryzykowne. Poza tym nie posiadamy własnych złóż uranu. Odpady trzeba gdzieś składować. Już nie wspominając o fatalnym stanie sieci WN, które na chwilę obecną nie są w stanie przyjąć mocy pochodzącej z elektrowni jądrowej.
W USA powoli odchodzi się od tego typu rozwiązań. Coraz częściej spogląda się w stronę generacji rozproszonej (biogazownie, elektrownie słoneczne, elektrownie wiatrowe). I myślę, że również Polska powinna spojrzeć w tym kierunku. Dużo mniejsze nakłady inwestycyjne niż ma to miejsce w przypadku elektrowni jądrowych umożliwią wykorzystanie własnego kapitału. Koszty eksploatacyjne natomiast to jedynie koszt serwisowania urządzeń (paliwo w postaci roślin, wiatru, słońca itp.) Uprawą roślin energetycznych może zająć się polski rolnik. Oczywiście nie chodzi mi o całkowite oparcie polskiej elektroenergetyki o kupki i roślinki :D Ale jako wsparcie tradycyjnej energetyki węglowej uzupełnionej instalacjami zgazowania węgla oraz sekwestracji CO2 (składowanie CO2 pod powierzchną ziemi).
Pozdrawiam.
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Paweł Nowakowski
Tak tylko, że Polskę i US, dzieli jakieś 20 lat zapaści gospodarczej, więc jeśli stany odchodzą od tego typu elektrowni to tylko dla tego że już mają na tyle rozbudowane zaplecze energetyczne, że mogą popróbować być "EKO", nas na razie nie stać na takie myślenie, i nie powinniśmy się aż tak angażować w ekologię, tym bardziej, jeśli kraje dużo bardziej rozwinięte od nas mają to jak dotąd gdzieś... Podsumowując do rozwoju kraju oraz zapewnienia stabilności energetycznej potrzebujemy wybudowania nowych bloków energetycznych, a czy to będzie jedna elektrownia jądrowa czy 4 konwencjonalne to niby bez róznicy bo i tak koszt ogólny będzie ten sam. Uran wcale nie jest drogi, a i jest skąd go sprowadzać, tak więc jedyny problem to składowanie odpadów, który ma być rozwiązany globalnie. Jest plan aby UE stworzyła takie miejsce gdzie wszystkie państwa członkowskie będą składować tam swoje odpady (oczywiście proporcjonalnie do wkładów finansowych).
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl