Wiatraki - Przedsiębiorcy
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
REKLAMA
REKLAMA

Wiatraki

Awatar użytkownika
Michał Choromański
Witam,
czy ktoś ma jakieś doświadczenia w budowie farm wiatrowych?
Interesuje mnie cała procedura od A do Z.
Od czego zacząć?
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Michał Wiernicki
Musisz zacząć od znalezienia działki bez różnicy czy to będzie rolna czy budowlana potem składasz podanie o decyzje środowiskową i idziesz do krajowego ornitologa składasz podanie o roczną obserwację migracji ptaków a i w miedzy czasie dochodzą takie rzeczy jak akceptacja mieszkańców badanie ruchów powietrza itd. jak chcesz więcej poczytać to napisz mi meila to wyślę Ci trochę informacji.
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Paweł Nowakowski
Może da się umieścić te materiały w formie bloga w bazie wiedzy?? Chętnie też bym się zainteresował jak to wszystko wygląda... ale wydaje się że jest to prawie nie do przebrnięcia<wow>
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Michał Wiernicki
umieściłem już wszystko co mam w tym temacie miłego czytania:)
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Paweł Nowakowski
Można zamieszczać odnośniki żeby było łatwiej się poruszać, wszystko o fermach znajduje się:
Tutaj

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Michał Wiernicki
Tak czy inaczej przy polskim prawie postawienie fermy wiatrowej to hobby dla bogaczy czytałem kiedyś o kolesiu z rzeszowa który włożył w fermę miliony a przez przepisy nie może jej podłączyć do sieci więc cała inwestycja na marne a sprawa ciągnie się już 5 lat niestety polski rząd promuje energetykę wiatrową tylko na hasłach wyborczych.
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Brak użytkownika
Oprócz wymagań środowiskowych niezbędne jest również uzyskanie warunków przyłączeniowych.
Jak wiadomo elektrownia wiatrowa nie jest najbardziej stabilnym źródłem energii elektrycznej.
Słaba jakość napięcia ( wahania, zapady, harmoniczne itp.) może znacznie utrudnić uzyskanie zgody na przyłączenie EW do sieci.
Pisałem Pracę Magisterską na ten temat :D
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Michał Choromański
Ale interes musi być opłacalny skoro tyle ferm wiatrowych powstaje.
Druga sprawa ponieważ UE wymusza z roku na roku coraz większy udział źródeł odnawialnych w produkcji energii to przynajmniej mamy pewnego odbiorcę w postaci zakładu energetycznego.
Ciekawy jestem ile wynosi koszt przykładowej fermy wiatrowej
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Brak użytkownika
Interes jest opłacalny i to bardzo, ale dla dużych i przemyślanych projektów.

Koszt inwestycyjny uwzględnia:

nakłady inwestycyjne na środki trwałe (100%):
-grunty (od 2 do 9% nakładów)
-konstrukcja dróg dojazdowych (od 2 do 3%)
-konstrukcja fundamentów (od 3 do 5%)
-zakup siłowni wiatrowych (ok. 60 do 75%)
-transport siłowni wraz z montażem (ok. 5%)
-podłączenie energetyczne wraz z linią kablową (od 10 do 20%)

oraz koszty przedprodukcyjne (100%):
-projekty techniczne i studium wykonalności (ok. 72%)
-badania zasobów energetycznych wiatru (ok. 12%)
-opłaty prawne i administracyjne (ok. 7%)
-badania geologiczne (ok. 9%)

Sumarycznie rzecz biorąc, jednostkowy koszt inwestycyjny farmy wiatrowej szacuje się na około 2 - 2,2 mln $ za każdy megawat zainstalowanej mocy (dla farmy przybrzeżnej ok. 3,5 mln $)

Dużo, ale za to koszty eksploatacyjne malutkie. W końcu co jak co ale nawet w Polsce wiatr wieje jeszcze za darmo :D
Pozdrawiam.


Aha. Jeśli chodzi o aktualne zainteresowanie inwestorów budową farm wiatrowych w Polsce to wynika to głównie ze zmian jakie mają nastąpić w przepisach dotyczących wydawania warunków przyłączeniowych dla EW.
Zmiany wymuszą na inwestorach wpłacenie kaucji już na etapie ubiegania się o warunki przyłączeniowe.
Podobno 30 tys. zł za każdy zainstalowany MW.
Dlatego tyle wniosków zostało zgłoszonych jeszcze przed zmianą przepisów.

Pozdrawiam.
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Michał Choromański
Ok koszta już mniej więcej potrafię sobie oszacować.
Dzięki ładnie i czytelnie to rozpisałeś?
A jesteś w stanie przedstawić w równie czytelny sposób zwrot z inwestycji?
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Michał Choromański
polibudek
Interes jest opłacalny i to bardzo, ale dla dużych i przemyślanych projektów.

Koszt inwestycyjny uwzględnia:

nakłady inwestycyjne na środki trwałe (100%):
-grunty (od 2 do 9% nakładów)
-konstrukcja dróg dojazdowych (od 2 do 3%)
-konstrukcja fundamentów (od 3 do 5%)
-zakup siłowni wiatrowych (ok. 60 do 75%)
-transport siłowni wraz z montażem (ok. 5%)
-podłączenie energetyczne wraz z linią kablową (od 10 do 20%)

oraz koszty przedprodukcyjne (100%):
-projekty techniczne i studium wykonalności (ok. 72%)
-badania zasobów energetycznych wiatru (ok. 12%)
-opłaty prawne i administracyjne (ok. 7%)
-badania geologiczne (ok. 9%)

Sumarycznie rzecz biorąc, jednostkowy koszt inwestycyjny farmy wiatrowej szacuje się na około 2 - 2,2 mln $ za każdy megawat zainstalowanej mocy (dla farmy przybrzeżnej ok. 3,5 mln $)

Dużo, ale za to koszty eksploatacyjne malutkie. W końcu co jak co ale nawet w Polsce wiatr wieje jeszcze za darmo :D
Pozdrawiam.


Aha. Jeśli chodzi o aktualne zainteresowanie inwestorów budową farm wiatrowych w Polsce to wynika to głównie ze zmian jakie mają nastąpić w przepisach dotyczących wydawania warunków przyłączeniowych dla EW.
Zmiany wymuszą na inwestorach wpłacenie kaucji już na etapie ubiegania się o warunki przyłączeniowe.
Podobno 30 tys. zł za każdy zainstalowany MW.
Dlatego tyle wniosków zostało zgłoszonych jeszcze przed zmianą przepisów.

Pozdrawiam.


P.S. Twoje wyliczenia dotyczą zakupu nowych elektrowni?
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Brak użytkownika
Obliczenia są przeprowadzone dla nowo zakupionych siłowni wiatrowych.

Zwrot inwestycji zależy od kosztu energii elektrycznej oraz od ceny za jaką sprzeda się energię.
Ceny nie jestem w stanie określić. Ale mogę przybliżyć jednostkowy koszt energii elektrycznej [$/MWh] (kwota jaką musieliśmy wydać na wytworzenie 1MWh energii elektrycznej):

Średnia moc farmy: zakładam 55 MW
Średnia żywotność: 23 lata
Średnia sprawność: 30,8 %
koszt inwestycji: 2,5 mln $/MW (są to dane z wykładów prowadzonych przez dobrze poinformowaną osobę :D)

Koszt energii elektrycznej [$/MWh]:
- spłata inwestycji : około 70,8 $/MWh
- eksploatacja : około 23,2 $/MWh
- paliwo : 0 $/MWh
ŁĄCZNIE : około 94 $/MWh ---> 0,095 $/kWh - tyle nas kosztuje wyprodukowanie!!!

Na koniec dodam tylko że rocznie z 1MW zainstalowanej mocy możemy wygenerować 2200 MWh energii elektrycznej.
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Paweł Nowakowski
coś tu niegra, jeżeli koszt wyprodukowania 1MWh to 94$ czyli to jest cena za jaką minimalnie musimy sprzedać 1MWh aby wyjść na zero? Dobrze to rozumiem?? Tak więc przy obecnie średnich stawkach 230-260zł za MWh a przy kursie 2,8zł za $, wychodzi że musielibyśmy sprzedać tą energię za 263zł za MWh... to gdzie ta opłacalność??


wg aktualnych cen Vattenfall

dla odbiorców o rocznym zużyciu 5-20MWh - cena za 1MWh wynosi 261zł
dla odbiorców o rocznym zużyciu 20-250 MWh - cena za 1MWh wynosi 257,5

więc chyba tak naprawdę nie łatwo zarobić na tych wiatrakach?
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Brak użytkownika
Zgadza się kolego :D
Obliczenia te były robione 2 lata temu. Przez mojego kolegę ze studiów. Kurs dolara był wtedy nieco inny (chyba około 2zł)
Tak czy siak obliczenia te miały na celu tylko przybliżenie pewnych spraw.

A jak już tak liczysz to policz po ilu latach zwróci się inwestycja bo sam jestem ciekaw :D
Roczna produkcja przypominam, to około 2200 MWh.
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Paweł Nowakowski
2 lata temu jak byłem na farmie wiatrowej w Gołdapi, spotkałem się z zupełnie innymi cenami, rozmawiając z właścicielem. Koszt zainstalowania 1MW był w granicy 2mln zł. Z tego co pamiętam na farmie były generatory o mocy 3,5MW każdy co dawało jakieś 7,5mln zł za jeden wiatrak. Tak przynajmniej mówił właściciel, a zwrot inwestycji tj. spłacanie kredytu i zarobek każdego miesiąca wg jego zapewnień miał trwać 7-10lat. Przy czym był wliczyony jego zarobek każdego miesiąca ok 20tys za jeden taki wiatrak. W takim razie nie wiem za jaką kwotę sprzedawał energię ale to się już opłacało baardzo.
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl