Niesymetryczne obciążenie licznika 3 fazowego - Energetyka
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Energetyka Niesymetryczne obciążenie licznika 3 fazowego
REKLAMA
REKLAMA

Niesymetryczne obciążenie licznika 3 fazowego

Awatar użytkownika
sq7jzi

jaki wpływ na zużycie energii elektrycznej może mieć, a może nie ma, niesymetryczne obciążenie licznika trój fazowego?

Na przykład jedna faza obciążona grzałką 1500W (bojler) a pozostałe nie obciążone bądź obciążone w niewielkim stopniu.

Czy symetryczne obciążenie instalacji 3fazowej ma znaczenie dla zużycia energii elektrycznej i w jakim stopniu?

Zalecane jest takie projektowanie instalacji by wszystkie fazy miały mniej więcej to samo obciążenie, ale nie zawsze da się tak. Na przykład oświetlenie na hali na jednej fazie, do tego gniazdka w większości nie używane i kilka komputerów obsługi. Trudno to zrównoważyć.

Czy takie nie równomierne obciążenie będzie miało wpływ na pobór energii? Jak rozwiązuje się takie problemy w praktycznych układach?

Czy kompensacja mocy biernej również będzie tu istotna?

Ostatnio edytowane 21.12.2011 przez sq7jzi. Powód: coś mi się przypomniało
Brak awataru
Marek

Niesymetryczne obciążenie nie ma wpływu na zużycie. Tyle płacisz ile zużyjesz.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
sq7jzi

Też mi się tak wydawało, ale dla czego w takim razie tak ważne jest to przy urządzeniach do kompensacji mocy biernej? W czym tkwi haczyk?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Michał Choromański

Nie rozumiem o co pytasz? Kompensacja polega na "znoszeniu" mocy biernej. Ponieważ odbiorniki rzadko ją wykorzystują płacisz za moc z której nie korzystasz.

http://www.elektroonline.pl/a/3272,Kompensacja_mocy_biernej,baza_wiedzy

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Marek

Fajnie że ktoś odwołuje się do mojego wpisu z bazy wiedzy;)

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
sq7jzi

Chodzi mi o to, czy jest ważne by równomiernie obciążyć wszystkie fazy jeśli stosuje się kompensacje mocy biernej i jaki ma to wpływ na licznik, bo słyszałem, że ma ale żadnych konkretów.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
lo
sq7jzi
 

Też mi się tak wydawało, ale dla czego w takim razie tak ważne jest to przy urządzeniach do kompensacji mocy biernej? W czym tkwi haczyk?

 

cały haczyk polega na tym, że baterie kondensatorów zazwyczaj (koszty) są w wykonaniu trójfazowym, ale pomiar wartości "prądu indukcyjnego" odbywa się tylko na jednej fazie. Jeżeli będzie duża niesymetria mocy biernej we wszystkich fazach... da to nie miłe efekty (łącznie z podbiciem napięcia przez pulsację rezonansową). W praktyce baterie kondesatorów stosuje się tylko w ogromnych obiektach, gdzie wspomniany przez Ciebie bojler 1,5kW stanowi malutką część całej mocy która jest włączona.

Praktyczne rozdzielenie urządzeń jednofazowych proporcjonalnie na wszystkie fazy:

1. belki świetlne - zasilane 3-fazowo, co 3 lampa z tej samej fazy.

2. grupowanie urządzeń.

3. obwody gniazd z różnych faz.

wszystkimi tymi rzeczami zajmuje się projektant, który w schematach rozdzielnic, wyszczególnia z której fazy dany obwód ma być zasilany.

Ostatnio edytowane 29.12.2011 przez lo. Powód: chlałem
cytuj zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
sq7jzi

i o to mi chodziło, dziękuję.

Natomiast, co do projektanta, to owszem, w nowym domu przy instalacji wykonywanej przez fachowców. Co nie zawsze się zdarza.

W starych domach - moim na przykład - instalacja jest tak zrobiona, że na dobrą sprawę nie wiadomo co jest gdzie podpięte i gdzie idą poszczególne obwody. Instalacja jest Aluminiowa a dom ma ponad 60 lat.

Wtedy były inne normy, albo ich nie było, nie wiem. W każdym razie muszę to doprowadzić do stanu używalności. W jednym z pokojów już nie mam światła i nie wiem czemu. Kable są alu w osłonie z tutki papierowo ołowianej i sam czort nie wie którędy idą.

Dzięki jeszcze raz za wyjaśnienie.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Jarosław Żółtowski

Smutna prawda o domowych instalacjach z żyłami aluminiowymi jest taka, że są podatne na uszkodzenia. A podatne są bo: aluminiowa żyła łamie się, po kilkakrotnym zgięciu; aluminium poddane naciskowi (np. w złączu ze śrubą) "płynie" czyli poddaje się temu naciskowi, i ścienia się co powoduje słaby styk i iskrzenie aż do wypalenia żyły czy izolacji. Jak nic - albo się gdzieś złamało albo upaliło. Korozja elektrochemiczna w domowych instalacjach z aluminium to rzadkość ale też takie zjawisko można brać pod uwagę.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl