Energia odpadowa musi być zagospodarowana - Jak tworzyć budynki o zminimalizowanym zużyciu energii - PRAWDA I FAŁSZ
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
REKLAMA
REKLAMA

Energia odpadowa musi być zagospodarowana

Awatar użytkownika
Jarosław Żółtowski

Załóżmy, że bardzo sprawna elektrownia przetwarza ciepło ze spalania paliwa (wszystko jedno czy to węgiel, gaz czy biomasa) w energię elektryczną z 40% sprawnością. Pozostałe ciepło ze spalania jest ciepłem odpadowym i musi być "wypuszczone w powietrze" aby zespół wytwórczy mógł generować energię elektryczną.

Dłubiemy w kominach instalując tam wymienniki ciepła, mamy kotły fluidalne ale bez wielkich chłodni elektrownia nie będzie działać a za emisję CO2 trzeba (ostatnio) płacić. No właśnie - czy te opłaty mobilizują jakoś elektrownie żeby ograniczać emisję? Nie! Bo to niemożliwe - trzeba ileś tam spalić i co za tym idzie wyemitować do atmosfery ileś tysięcy ton CO2 żeby wyprodukować ileś tam energii elektrycznej.

Więc może dać sobie spokój z kontrolą emisją CO2 bo i tak będzie emitowany ale zobowiązać spalających paliwa kopalne do maksymalnego wykorzystania ciepła odpadowego? Około 70% energii w użytkowanych budynkach to energia potrzebna na ogrzanie wnętrz do temperatury umożliwiającej pracę w nich albo zamieszkiwanie. Dowolność wyboru źródła ciepła powoduje, że nawet w wielkich miastach jak komuś tak się chce to wmówi inwestorowi kotłownię gazową gdy w ulicy ma magistralę ciepłowniczą z możliwością poboru ciepła! A z drugiej strony - wytwórców ciepła odpadowego specjalnie nie obchodzi czy "oddadzą" je w atmosferze czy "oddadzą" tym, którzy ciepła potrzebują tak czy inaczej.

Ostatnio edytowane 28.03.2012 przez Jarosław Żółtowski. Powód: źle dobrane słowo
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Tomasz Zielonek

Zgadzam się, że nie ma co walczyć z ograniczeniami emisji a raczej jakoś zagospodarować te spaliny. A słyszał Pan o możliwości produkcji energii z spalin?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Jarosław Żółtowski

Akurat o zagospodarowniu nie ze spalin ciepła pisałem, bo to ciepło jest odzyskiwane w kotłach kondensacyjnych. Dzisiaj przeczytałem newsa jak najbardziej na temat http://biznes.onet.pl/gdzie-z-komina-dymi-tam-pomidor-rosnie,18565,5109545,1,prasa-detal tylko zdaje się, że drugi raz wymyslamy proch a i tak na koniec pazerne elektrownie wolą sprzedawać ciepło odpadowe i płacić opłaty za korzystanie (emisja ciepła do atmosfery) ze środowiska niż oddać to ciepło choćby za symboliczną złotówkę czy też po kosztach.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl