Czy prawidłowe jest połączenie piekarnika i płyty jak na schemacie? - Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne Czy prawidłowe jest połączenie piekarnika i płyty jak na schemacie?
REKLAMA
REKLAMA

Czy prawidłowe jest połączenie piekarnika i płyty jak na schemacie?

Brak awataru
Marcin Sywiec

Witam.

Planuje podłączyć płytę ceramiczną i piekarnik. Sprzęt dostałem od kolegi. Jest wysłużony (więc na gwarancji mi nie zależy), ale daje radę . Nie jestem elektrykiem i za takiego się nie uważam. Po przestudiowaniu forum i z tabliczek na sprzęcie wynika jak na rysunku... ale o tym za chwile. Instalacja z lat 80-tych. Do licznika dochodzą cztery przewody miedziane (4mm) trzy fazy i 0 od licznika przewody miedziane (2mm) na kontakty i (1,5mm) na oświetlenie. Na rysunku istniejąca sieć ma kolor niebieski, a planowane podłączenie zielony (przewód 5x2,5mm ).
I tu moje pytanie:

Czy prawidłowe jest połączenie przewodów N I PE i podłączenie do zera?

Czy prawdą jest że w instalacjach "starej daty" jak na schemacie gdy korzystamy z kilku faz przerwanie zera przed licznikiem (tzw. upalone zero) spowoduje pojawienie się napięcia 400V na kontaktach i oświetleniu. Jakie jest tego prawdopodobieństwo...

schemat

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Włodek

 Prawdą jest, że w instalacjach "starej daty" jak na schemacie gdy korzystamy z kilku faz przerwanie zera przed licznikiem (tzw. upalone zero) spowoduje pojawienie się napięcia 400V na kontaktach i oświetleniu.

Własnie dlatego dla bezpieczeństwa  powinieneś mieć nową instalację 5 cio przewodową z N i PE.

Nie piszesz o mocy pieca i myślę że przewód 5x2,5 mm2 będzie za cienki od samego licznika, przecież tam już masz sporo odbiorów podłączone. Ktoś powinien ci wykonać projekt tej instalacji wykonać ją i wziąć za to odpowiedzialność niestety i pieniążki. Nie jesteś elektrykiem  i nie możesz wziąć tej odpowiedzialności na siebie.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Włodek

 Prawdopodobieństwo upalenia się przewodu zerowego jest takie, że może Ci się to zdarzyć w każdej chwili?

Kiedy ostatnio sprawdzałeś stan złączy przewodów N i PE, czy robiłęś  pomiary skuteczności zerowania Twojej instalacji elektrycznej?  Więc dlaczego chcesz narażać siebie, a szczególnie innych nieświadomych zagrożenia na niebezpieczeństwo porażenia  nie wykluczone śmiertelnego?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Marcin Sywiec

Diekuję za pomoc. Chociaż wątpliwą...

Piekarnik i płyta już podłączone. Wszystko działa ok. Co do: "myślę że przewód 5x2,5 mm2 będzie za cienki od samego licznika, przecież tam już masz sporo odbiorów podłączone" śmiem się nie zgodzić. Do licznika mam przewód 4mm, od licznika 2,5mm (oddzielny... tylko płyta i piekarnik na nim).

A co do : "Własnie dlatego dla bezpieczeństwa  powinieneś mieć nową instalację 5 cio przewodową z N i PE"

to jak to się ma do tego, że z ZE idzie cztery przewody i 3fazy i PEN i przed licznikiem jest ozdział na PE i  N... ?

Niby taki do przodu a nic nie napisałeć o uziemieniu punktu rozdziału...

I dalej : " Prawdopodobieństwo upalenia się przewodu zerowego jest takie, że może Ci się to zdarzyć w każdej chwili?" a niby z jakiego powodu - pomiając obciąrenie? W każdej chwili może też mnie lub Ciebie potrącić samochód, mimo iż pójdziemu chodnikiem.

A na marginesie liczyłem na merytoryczną rozmowe, a nie na filozoficzne wycieczki ...

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Włodek

 Za licznikiem założyłbym wyłącznik rórżnicowo-prądowy  np.  P 304 25A 30 mA i tam zrobił rozdział PE i N  idąc kierunku zwiększenia bezpieczeństwa. To nie jest mój, ani Twój wybór ale konieczność stosowania przepisów energetycznych. Dodatkowo przewód zerowy dochodzący do licznika powinien być w punkcie rozdziału uziemiony max 10 om, i mieć przekrój minimum 10 mm2. To wszystko co  mogę Ci powiedzieć na ten temat.  

Wątpić jest ludzką rzeczą.

Wesołych Świąt  Włodek

cytuj zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl