Regeneracja UPS'a - Serwis elektroniki użytkowej
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
REKLAMA
REKLAMA

Regeneracja UPS'a

Awatar użytkownika
Bawor

Witam forumowiczów,

Zabrałem się za regenerację starego UPS'a ( 9 letniego). Urządzenie samo w Sobie jest sprawne, tylko jest swoją funkcję w stanie wykonywać  przez ok 2 sekundy. Po ( latach akumulator kwasowo-ołowiowy nadaje się tylko do recyklingu.

Jeśli jakieś nowe przepisy nie weszły w życie to pozbyć się go w kontenerze nie mogę.

Wracając do tematu. siedzą w nim 2 - 6 voltowe akumulatory kwasowo-ołowiowe o pojemności 4Ah każdy:

Yuasa NP4-6Połączone są standardowo szeregowo, czyli napięcie ładowania zestawu akumulatorów musi wynosić ok 12V.

Teoretycznie powinienem móc zastąpić oba jednym o napięciu roboczym 12V i pojemności 8Ah. Czy to prawda czy logika mi szwankuje?

Jeśli prawda to czy będzie to lepsze rozwiązanie niż użycie jak w oryginale 2 akumulatorów 6V 4Ah? Warunek konieczny takiej zamiany to wymiary 12V odpowiednika nie powinny być większe nić dwóch 6V.

 

Kolejne pytanie czy warto zamienić takie akumulatory odpowiednikami litowo-jonowymi?

Słyszałem opinię taką, że litowo jonowe to są "bateryjki" a nie akumulatory. Fakt są one kilkukrotnie droższe ale też mają wytrzymywać kilkukrotnie dłużej. 

Na przykładzie aku do elektrycznego roweru li-ion wytrzymują podobno 2000 cykli ładowania a (żelowe) kwasowo-ołowiowe około 500. I oczywiście czynnik wagi, jednak o ile ma on znaczenie przy zasilaniu silnika 36V w rowerze gdzie potrzeba 3 aku 12V to w UPS'ie waga jest nieistotna ponieważ z reguły stoi on koło biurka.

Podsumowując pomijając ekonomiczne uzasadnienie. Czy można i czy warto? rozpatrując to względem właściwości elektrycznych.

 

Kolejne pytanie to czy standardowo UPS nie jest kalibrowany pod fabryczną pojemność akumulatorów ? czy podłącze 2 aku 6V 4Ah czy jeden 12V 8Ah to układ ładujący i tak musiałby to ładować w identyczny sposób bo logicznie jest to to samo.

 

Tu zaczynam małe gdybanie :zakładając że układ nie jest skalibrowany pod 2 aku 6V 4Ah czy mógłbym podłączyć UPS'a do akumulatora kwasowego (pomijając wady tego rozwiązania, trzymanie aku w domu, ryzyko rozszczelnienia itp) np z seicento ok 40Ah 12V? Napięcie się zgadza, większa pojemność = większa zdolność podtrzymania pracy sprzętu tzn w dziedzinie czasu.

 

Wracając na ziemię:

Zamienniki YUASA są dostępne na rynku w prawie niezmienionej formie.

np w TME http://www.tme.eu/pl/katalog/?idp=1&search=np4-6&cleanParameters=1 cena fajna ale celowo daję link do strony z listingiem bo tam jest info o dalszej odsprzedaży więc chyba lipa z tą fajną ceną.

Jest też w Farnellu http://pl.farnell.com/jsp/search/productdetail.jsp?sku=143566 ale tu z kolei 76 to netto więc +23% i już się robi drogo.

Na ALLEDROGO ok 78/szt brutto ale aku wolałbym tam nie kupować, może i taniej niż w sklepie ale za 10zł nie będę ryzykował że dostanę wybrakowaną sztukę.

W cyfronice w ogóle cena z kosmosu 130/szt

ale tu cena BOMBA

38 brutto/szt

http://www.cybor-tech.com.pl/i82007-6v-4ah-akumulator-zelowy-firmy-yuasa-typu-np.html tylko jak za tanio to też pojawiają się pytania czy to nie wałek? Opinie o cybortechu są mieszane :

http://www.opineo.pl/opinie/cybor-tech-com-pl

Gdzie byście to kupowali.

Jest jeszcze tańszy zamiennik:

http://www.cybor-tech.com.pl/i46113-6v-4-0ah-akumulator-zelowy-vipow.html

ale jeśli cybortech jest ok to nie będę oszczędzał tych 20zł na sztuce jeśli Yuasa miałaby być lepsza.

Jeśli okaże się że mogę śmiało zamieniaź2x 6V4Ah na 1x 12V 8Ah to jeszcze poszukam może uda mi się większy zmieścić np 12V 12Ah albo 2x 6V 6Ah bo miejsce teoretycznie jest

regeneracja UPS

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Jeśli ktoś będzie w temacie pozwolę sobie zadać jeszcze kilka pytań.

Ostatnio edytowane 06.01.2013 przez Bawor. Powód: dodanie info o zamienniku
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
sobolewm

witam

można zastąpić 12V 8Ah tylko czy się zmieści

li-jo mają inne parametry ładowania i ładowarka w UPS nie wiadomo czy spełnia te parametry

co może bardzo skrócić żywot tych aku

jest kalibrowany bo gdy nastąpi dłuższa praca z aku to podniesienie stanu pojemności aku do

pierwotnego stanu powinna odbyć się zgodnie z parametrami zastosowanego aku

można podłączyć do kwasowego z tym że nie każdy ups ( jego chłodzenie elektroniki )

jest przystosowane do dłuższej pracy niż standartowo przewiduje producent , czasami nie wytrzymują tranzystory końcowe, no i problem czy po dłuższej pracy zaku ukłąd ładowanie znajdujacy sie w ups przywróci pojemność akumulatora.

prawda taka żę wszystko zależy od tego jak bardzo producent postarał się o włąściwe parametry

elektroniki która odpowiada za obsługę aku. aku o tej pojemnosciz gwarancją można kupić już od 25-30 PLN

ponadto akumulatory zamknięte w "puszce" obudowy (większość ups) mają niezłe grzanie i aku jakie byłyby nie żyją zbyt długo

albo aku co 2 lata tanie albo co 4 droższe oryginał (mniej więcej )

życie szybko uczy ponad 30 lat w serwisie elektroniki dla firm

pozdrawiam

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Bawor

Dziękuję za szybką odpowiedź.

12V 8Ah nie znalazłem takiego dokładnie modelu ale myślę że upchałbym 12V 7,2Ah 

http://allegro.pl/akumulator-zelowy-mwp-mw-7-2-12-12v-7-2ah-i2906018412.html

ale jeśli sugerujesz że jest kalibrowany to może najlepiej nie mieszać mu z pojemnościami, chociaż wydaje mi się że pojemność jest zmienna w czasie tzn spada z wiekiem więc może ustawione jest ograniczenie prądu ładowania? no że dopóki prąd jest mniejszy niż zadana wartość to aku jest niedoładowany a gdy przekroczy to działa ograniczenie i odcina ładowanie?

Na tanich podróbkach już się nieraz przejechałem także wolę zainwestować w coś lepszego. Czy ta YUASA jest ok czy może warto zainteresować się inną firmą?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Witam,

Jak sobolewm pisze możesz upchać tam większy aku ale jeśli chcesz mieć substytut 2 akumulatorów 6V po 4Ah każdy to musisz wsadzić 1 akumulator 12V o pojemności również 4Ah.

Przy łączeniu szeregowym napięcia akumulatorów się sumują ale pojemności nie dodają, przy równoległym pojemność ulegała by podwojeniu ale napięcie robocze to 6V.

pzdr

Ostatnio edytowane 07.01.2013 przez Artur Kulikowski. Powód: literówki
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Bawor

Dzięki Artur za wyjaśnienie tematu z pojemnościami. 

Jeśli jednak mogę bez szkody dla układu wsadzić tam większy akumulator to dlaczego tego nie zrobić? kupując nowy UPS za każde delikatne podniesienie pojemności urządzenia dopłaca się dość sporo a różnica w cenie akumulatorów nie jest tak duża ...

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Bawor

Odświeżam temat, 

 

podpowiedzcie mi proszę gdzie Wy kupujecie akumulatory i podzespoły elektroniczne? 

kuci mnie ten cybortech ale już kilka razy kupiłem tanio i potem kupowałem drugi raz.

Może rozejrzeć się za inną firma niż YUASA?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl